Domov Autosalón AUTOSALÓN FRANKFURT Aktuálne z Frankfurtu 2019: Honda e v plnej paráde

Aktuálne z Frankfurtu 2019: Honda e v plnej paráde

Honda zvykne robiť veci inak. A tak si v automobilke povedali, že zo svojho prvého elektromobilu spravia legendu. Dizajnom ňou Honda e už nepochybne je. Bude ňou aj jazdnými vlastnosťami? Konštrukcia naznačuje, že je to veľmi pravdepodobné.

Dizajnéri nás mnoho rokov presviedčali, že auto s iným ako spaľovacím motorom má vyzerať ako vesmírna loď. Na jednej strane to jasne podčiarkovalo inakosť, no na druhej veľkú časť potenciálnych klientov od novej techniky odháňalo. Nie, nie všetci vyrástli na sci-fi filmoch. Ľudia naopak stále viac vyhľadávajú krásno a pozitívne emócie. Niekto by sa pri vytvorení tohto dizajnu zastavil. Honda je však pre mnohých synonymom zážitkov za volantom. A tak sa emotívny dizajn modelu  Honda e stal iba časťou celku.

Autosalón Frankfurt 2019: Honda E - Startstop.sk

Spájanie svetov

Dizajn karosérie nenútene spája svety retro dizajnu a modernej techniky. Tvar karosérie odkazujúci na Civic prvej generácie je doplnený o špičkovú svetelnú techniku osadenú LED diódami, spätné zrkadlá sú nahradené kamerami,  pričom do ramien kamier dizajnéri umiestnili smerové svetlá. Efektné riešenie je použité aj v prípade kľučiek. Tie na predných dverách sú výsuvné, zadné sú ukryté vyššie, v rámoch okien vedľa C-stĺpikov karosérie. Motív prednej masky, s okrúhlymi reflektormi a čistou čiernou plochou je použitý aj v zadných partiách. Po extravagantnom dizajne automobilov s klasickými spaľovacími motorku teda v Honde ukázali, že im nie je cudzie ani čerpanie z odkazu svojej dávnej minulosti. A urobili dobre.

Útulne aj moderne

Podobný prístup je zvolený aj v prípade kabíny. Modernu zastupuje  sústava displejov na hornej hrane prístrojovej dosky. Preberajú funkciu prístrojového panelu, displeja multimediálneho systému aj zobrazovača informácií z kamier po bokoch vozidla. O poschodie nižšie je už opäť milé a vzorovo funkčné retro. Drevená lišta tiahnuca sa celou šírkou prístrojovej dosky a v nej klasické mechanické tlačidlá, nechýba pragmatická sústava smerovo nastaviteľných výduchov klimatizácie, tlačidlo štartovania motora a klasický mechanický panel klimatizácie. Prehliadku pracoviska vodiča ukončime dokonalou sústavou nabíjacích konektorov pod panelom klimatizácie. A čo zaujímavé, táto sústava, spolu so štandardným dvojramenným volantom pôsobí ako celok výborne. Dizajnéri dopriali drevo dizajnéri aj strednej časti medzi prednými sedadlami, vďaka čomu je materiálová kvalita interiéru veľmi dobrá. Útulnosť a pohodlie štvormiestnej kabíny podčiarkujú aj pohodlné, dostatočne veľké predné sedadlá, tie vzadu pripomínajú skôr komfortný gauč.

Svižná blška

Na postavenie emotívneho auta však krásny dizajn nestačí. Auto musí aj výborne jazdiť. V Honde preto zvolili možno trocha netradičné riešenie. Konštrukcia podvozka umožnila umiestniť motor dozadu, nabíjací konektor pod prednú kapotu a akumulátory pod kabínu. Výsledkom je ideálne rozloženie hmotnosti 50:50. Už teraz sa nevieme dočkať, kedy si toto auto budeme môcť vyskúšať v zákrutách. Použitá koncepcia je veľkým prísľubom zážitkov. Podľa aktuálne dostupných informácií bude motor k dispozícii v dvoch výkonových verziách (100 kW/136 k a 117 kW/154 k), najvyšší krútiaci moment bude v obidvoch prípadoch 315 Nm. Akumulátor má kapacitu 35,5 kWh, čo znamená dojazd na úrovni 220 kilometrov. Asi si poviete, že to nie je práve veľa. V Honde však predpokladajú, že s autom budú majitelia jazdiť v meste, a tak pred dlhým dojazdom dali prednosť optimalizácii hmotnosti. Je potešiteľné, že po pripojení na rýchlonabíjačku (50 kWh) prázdny akumulátor na 80 % kapacity nabijete za 30 minút. Šprint z miesta aut zvládne za 8,0 sekundy, informácia o maximálnej rýchlosti zatiaľ automobilka nezverejnila.

Pripravená na debatu

Pripojené služby a aplikácie prístupné prostredníctvom rozhrania dotykovej obrazovky je možné aktivovať aj pomocou hlasových povelov, aby ste sa zapojili do služby Honda Personal Assistant. Intuitívny osobný asistent Honda je funkcia umelej inteligencie (AI), ktorá využíva jedinečné kontextové chápanie na vytváranie prirodzenej konverzácie a umožňuje prístup k širokému rozsahu online služieb. Jedinečný osobný asistent Honda sa aktivuje vyslovením „OK Honda“, za ktorým nasleduje otázka alebo príkaz. Strojové učenie umožňuje, aby si technológia časom vytvorila lepšie vnímanie jednotlivých hlasov a tak poskytovala presnejšie odozvy. Medzi ďalšie a špeciálne funkcie EV patrí regulácia nabíjania akumulátora a monitorovanie dojazdu. Výsledky vyhľadávania nabíjacích staníc a navigácie sa do auta môžu odoslať mobilného zariadenia. Do Hondy e sa dá dostať aj pomocou digitálneho kľúča, ktorý umožňuje automobil zamknúť a odomknúť pomocou aplikácie pre smartfóny.

Tlieskam odvahe a kumštu

Honda e je autom, ktoré sa bude páčiť takmer každému, lebo má potenciál vyčariť úsmev na tvári. Za seba dodám, že tlieskam komplexnosti, s akou v automobilke k stavbe tohto auta pristúpili. Dnes totiž obal predáva a tam sa mohli zastaviť. Honda však má športové DNA a to nepustí. Zrodila sa legenda, ktorá na naše cesty vráti kombináciu krásna, emócií a šoférskeho zážitku? Uvidíme. Predpoklady na to má.

Ak patríte k zástupu obdivovateľov Hondy e vedzte, že na trh príde v priebehu budúceho roka. O tom, kedy príde na rad Slovensko, vás budeme včas informovať.

Aktuálne z Frankfurtu 2019: BMW X6 Vantablack a oveľa viac!

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokAktuálne z Frankfurtu 2019: BMW X6 Vantablack a oveľa viac!
Nasledujúci článokAktuálne z Frankfurtu 2019: Renault Captur, keď technológie víťazia