Trvalo to 7 dní, kým premiér Peter Pellegrini štrajkujúcich autodopravcov prijal. Pred včerajším rokovaním žiadal, aby uvoľnili blokované úseky.

Všetky doteraz blokované úseky, vrátane hraničných priechodov, sú voľné. Predseda vlády prisľúbil, že znížia daň z motorových vozidiel natoľko, aby bola porovnateľná s okolitými krajinami.

zablokované úseky
Zdroj: SME

Štrajk, ktorý vyhlásila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) a podporila ho Iniciatíva poľnohospodárov, trval od utorka v Bratislave, Košiciach či na Orave. Únia hovorí o drasticky sa zhoršujúcom podnikateľskom prostredí autodopravcov a žiada 50-percentné zníženie cestnej dane a pozastavenie výberu mýta do určenia jeho nového správcu.

Rozsah zníženia cestnej dane premiér neuviedol, pričom ministerstvo financií má pripraviť do štvrtka 16. januára rôzne varianty. Druhú z hlavných požiadaviek, ktoré viedli k vyhláseniu štrajku, a to pozastavenie výberu mýta, predseda vlády po stretnutí s príslušnými ministrami v pondelok dopoludnia odmietol. Vláda má ale v najbližších dňoch v spolupráci s autodopravcami pripraviť úpravu systému poskytovania zliav na mýto tak, aby boli zvýhodnení domáci autodopravcovia a aby zľavy nezvýhodňovali zahraničných dopravcov.

zablokované úseky
Zdroj: SME

Bratislavské cesty včera vo večerných hodinách štrajkujúci autodopravcovia opustili. Dopravní policajti situáciu naďalej monitorujú, avšak všetky doteraz neprejazdné úseky či obmedzenia by už malo byť prechodné bez problémov.

Toto je oficiálne vyjadrenie UNAS na sociálnej sieti:

Ďakujeme, ďakujeme, ďakujeme všetkým, ktorí sa nezľakli a mali odvahu postaviť sa 7 dni na cesty a prejaviť svoj názor. Štrajk je oficiálne ukončený. Hraničné priechody sú uvoľnené.

Čo sme dohodli na rokovaní s vládou?
Cestná daň bude znížená na úroveň krajín V4 čo činí cca 50 percentám, ktoré sme požadovali. Bude vyhlásený nový tender na výber mýta a budeme v komisií, ktorá bude dohliadať na spravodlivý výber – my platíme tak budeme vedieť komu a začo.
Dohodlo sa zníženie ceny za prejazdený km pre slovenských dopravcov od prvého prejazdeného km cca vo výške 15%- výška bude ešte predmetom rokovania vo štvrtok, no menej by to nemalo byť. Spravodlivejšie nastavenie platieb pre staršie vozidla.
To všetko ešte teraz v tomto volebnom období.

Ďakujeme verejnosti za podporu, bez nej by sme to nezvládli. Takto dohliadneme nato, aby v novej zmluve neskončilo len čosi 10% z vybraných peňazí v cestách.

Najnebezpečnejší deň bol piatok: Polícia zverejnila nehodové štatistiky za rok 2019

Zdroj: UNAS

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!