Domov Doprava Po Prešove sa dočkala aj Bratislava, Triblavina je oficiálne otvorená

Po Prešove sa dočkala aj Bratislava, Triblavina je oficiálne otvorená

Národná diaľničná spoločnosť v piatok, 29.10.2021 dáva do prevádzky križovatku Triblavina pri Bratislave. Mimoúrovňová križovatka sa tak stáva realitou.

Križovatka má dohromady päť vetiev, pričom súčasťou sú aj dve zrýchlené, okružné križovatky a jedna styková pri napojení na cestu I/61. Otvorením tohto úseku sa má zlepšiť dopravná situácia pre ľudí žijúcich v okolí Bernolákova a jeho spádových obcí. Spustením tejto križovatky sa zlepší plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. Pomôže to taktiež aj tranzitnej doprave v danej lokalite. Výstavba bola podmienená neustálym rozrastaním sa obcí v oblasti Chorvátsky Grob – Čierna Voda a Bernolákovo. S vyšším počtom obyvateľov boli aj cesty zaťaženejšie.

Aktuálna frekvencia na úseku Triblavina je 68 tisíc vozidiel denne, z toho prevažná väčšina sú osobné automobily. V predpandemickom období cez daný úsek prešlo cca 78-tisíc vozidiel. Obyvatelia Bernolákova a priľahlých obcí tak už nebudú nútení využívať diaľničný výjazd pri Senci ale pohodlne zídu na križovatke Triblavina.

V rámci výstavby križovatky NDS taktiež postavila aj most, ktorý rieši križovanie vyťaženej diaľnice D1 s novou cestnou komunikáciou II/127. Tá prechádza popod diaľnicu D1. Most je navrhnutý ako bezúdržbový zo železobetónovej konštrukcie.

Nakoľko sa jednalo o veľkú a rozsiahlu stavbu, NDS nezabudla na životné prostredie a tak na danom území bolo vysadených 10.000 kríkov a 55 kusov stromov. Na stavbe ostal prebytok zeminy, ktorá je aktuálne dočasne umiestnená v blízkosti križovatky D1 – D4 a bude použitá pri násype rozšírenia diaľnice D1.

Na danom úseku sa aktívne podieľa aj Bratislavský samosprávny kraj. BSK na ceste medzi križovatkou Triblavina a starou seneckou cestou realizovali 600 metrový úsek, ktorý bol súčasťou dohody s NDS a taktiež ako aj prísľub občanom. Okrem iného, BSK začalo v septembri s výstavbou komunikácie, ktorá má spojiť Triblavinu s obcami Slovenský Grob a Chorvátsky Grob. Ide o projekt, respektíve prvú etapu obcí a miest regiónu Malokarpatska. Plánované ukončenie je na jeseň 2022.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!