Domov Doprava Dva rôzne polepy policajných áut? Pripravte sa, nasledujúcich 6 rokov si budeme...

Dva rôzne polepy policajných áut? Pripravte sa, nasledujúcich 6 rokov si budeme musieť zvyknúť

Súčasný vozový park policajných áut je v zúfalom stave. Vďaka európskym dotáciám rezort vnútra nakúpi viac ako 700 elektrifikovaných vozidiel a postaví 400 nabíjacích bodov. Nový dizajn policajných áut sa bude objavovať postupne.

Stav služobných policajných vozidiel je v dnešnej dobe alarmujúci. V porovnaní s inými vyspelými európskymi krajinami, sú naše vozidlá výrazne staršie a v horšom technickom stave. Ministerstvo vnútra má vo vozovom parku 905 vozidiel, ktoré majú viac ako 15
rokov, 1934 áut prekročilo vek 12 rokov, 801 vozidiel má najazdených viac ako
300 000 km, 1 440 áut viac ako 250 000 km, 2 289 vozidiel viac ako 200 000 km.
2 119 vozidiel najazdí v priemere ročne viac ako 22 500 km.

Napríklad nemecký policajný zbor mení svoje služobné vozidlá každé 4 roky alebo po nájazde viac ako 100 000 kilometrov. Vďaka čomu sú jednotlivé zložky účinnejšie, no zvyšuje sa aj potenciál odpredaja takýchto vozidiel. Vyplýva z tvrdenia policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Z európskych peňazí

Nákup nových vozidiel bude financovaný z Plánu obnovy a odolnosti. V rezorte vnútra bude z týchto peňazí zafinancovaný aj nákup policajných áut. Konkrétne: 705 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre Policajný zbor, 47 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre enviro políciu a Odbor riadenia kriminálnych analýz, 8 kusov dodávok s prestavbou pre vyšetrovateľov bude určených pre Národnú centrálu osobitných druhov kriminality.

Advertisment

Z toho čisto elektrických vozidiel by malo byť viac ako 100. Medzi novými vozidlami pribudne viac áut typu SUV. Polícia tak reaguje na aktuálny trend, nárastu počtu predaných SUV-čiek, aby zabezpečila rovnocenné podmienky pri zásahu bezpečnostných zložiek. Laicky povedané: Golf asi nevytlačí z cesty BMW X7…

Vybuduje sa aj infraštruktúra

Nákup elektrifikovaných vozidiel si vyžiada aj zásadnú investíciu do privátnej nabíjacej siete Ministerstva vnútra. Policajné elektromobily a plug-in hybridy sa tak nebudú nabíjať na verejných nabíjačkách ale priamo na policajných staniciach a areáloch MINV. Pribudnúť by malo približne 130 nabíjacích miest na ktorých bude spolu viac ako 400 nabíjacích bodov.

K dispozícii budú aj rýchlonabíjačky s výkonom 50 a 100 kW. Polícia myslela aj na mobilitu služobných vozidiel naprieč republikou a tak je sieť navrhnutá tak aby bolo možné s akýmkoľvek elektromobilom križovať Slovensko a zároveň nabíjať na vlastných nabíjacích staniciach.

Nový dizajn len pre nové autá

Ohlásená zmena polepu služobných vozidiel bude postupne nasadená na celý vozový park. Vozidlá so starým vizuálom sa však prelepovať nebudú a štát ich nechá doslúžiť. Nový dizajn tak dostanú len nové autá, ministerstvo tak ušetrí nemalé finančné prostriedky.

Na druhej strane bude občan trochu zmätený, keďže chvíľu potrvá kým sa obmení celý vozový park. V súčasnosti je označených približne 3 000 vozidiel, podľa odhadu policajného prezidenta Štefana Hamrana by ich obmena mohla potrvať zhruba 5 až 6 rokov. Prvých 500 až 600 vozidiel s novým označením bude postupne pribúdať na našich cestách v najbližšom období.

Do tej doby tak budeme stretávať policajné autá so starou aj novou grafikou súčasne. Nedávno prezentovaných 60 kusov vozidiel KIA Ceed, bolo obstarávaných ešte pred zmenou dizajnu a ich polep bol zmluvne realizovaný na základe predchádzajúcej súťaže.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!