Domov Elektromobilita Nečaká na štát. Známa značka dá Slovákom 5000 € dotáciu na EV

Nečaká na štát. Známa značka dá Slovákom 5000 € dotáciu na EV

Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

O dotáciách na kúpu elektromobilov sa u nás hovorí už dlhé roky. V niektorých krajinách fungujú, v Nemecku dotačnú schému už aj stihli zrušiť a napríklad v Česku program na podporu elektromobilov spustili minulý mesiac. U nás sa zatiaľ o podobnom kroku iba uvažuje, preto iniciatívu berú do svojich rúk jednotlivé automobilové značky.

Najnovšie sa podporiť predaj svojich elektrických modelov rozhodla urobiť značka Ford. Pre záujemcov o ich elektrickú vlajkovú loď Mustang Mach-E má k dispozícii “dotáciu” vo výške 5 000 eur. Cena základnej verzie sa prvýkrát oficiálne klesla pod magickú hranicu 50.000 eur.

Ford Mustang Mach-E
Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

V roku 2022, keď Ford Mustang Mach-E oficiálne vstúpil na slovenský trh, jeho základná verzia so 198 kW elektromotorom a batériou s kapacitou 75 kWh sa predávala za cenníkovú sumu 67-tisíc eur. Už o niekoľko mesiacov neskôr, na jar 2023, ohlásil Ford masívne zlacňovanie tohto modelu v priemere o 10-tisíc eur. Dôvodom bola optimalizácia výroby a použitie lacnejších lítium-železofosfátových (LFP) batérií. Tie sú odolnejšie a lepšie znášajú častejšie a rýchlejšie nabíjanie pri použití menšieho množstva vysoko dopytovaných a drahých materiálov. Cena základného Mustangu Mach-E tak v tom čase klesla na 56-tisíc eur.

Ford Mustang Mach-E
Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata
Základ pod 50-tisíc

Vďaka súčasnej akcii Fordu je možné tento model kúpiť za ešte výhodnejších podmienok. Ak započítame bonus do výške 3 200 eur a dotáciu už spomínaných 5 000 eur, cena základnej verzie dosiahne sumu len 49 290 eur. To hovoríme o verzii s jedným elektromotorom s výkonom 198 kW (269 koní) poháňajúcim zadné kolesá a batérii s kapacitou 72,6 kWh, s ktorou dojazd dosiahne hranicu 470 km. Dotáciu je možné uplatniť aj na verzie s 294 k a 91 kWh batériou či štvorkolkami s výkonom zvýšeným na 315, resp. 351 koní. Dotácia 5 000 eur sa nedá uplatniť jedine na model GT s výkonom 487 koní.

Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

Štandardná výbava Mustangu Mach-E je tvorená napríklad full-LED svetlometmi, 10,2“ obrazovkou prístrojového panela a 15,5“ obrazovkou infotainmentu s podporou ako AndroidAuto, tak Apple CarPlay. Okrem toho základná výbava ponúka 360°kameru, adaptívny tempomat, bezkľúčové štartovanie a odomykanie prostredníctvom telefónu a bezdrôtovú klávesnicu v B-stĺpiku.

Explorer za dverami

Ford už o krátky čas uvedie na trh ďalší elektromobil – Explorer, ktorý bol vyvíjaný v spolupráci so značkou Volkswagen. Explorer v Európe odštartuje modelom s pohonom zadných kolies s výkonom 168 koní, ktorý využíva 55 kWh batériu na predpokladaný dojazd 350 kilometrov. Ford ponúkne aj výkonnejší jednomotorový model s výkonom 282 koní, ktorý využíva 82 kWh batériu s dojazdom 540 kilometrov. Vrcholná verzia modelu Explorer má duálnu pohonnú sústavu produkujúcu kombinovaný výkon 335 koní. Všetky modely Explorer sa dokážu nabiť z 10 na 80 percent za približne 25 minút.

Foto: Ford

Viac o tomto modeli si môžete prečítať TU. Jeho slovenské ceny zatiaľ nie sú známe.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3.6 / 5. Počet hodnotení 69

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJford.sk
Predchádzajúci článokTEST SsangYong Tivoli – Škoda a Suzuki v ohrození
Nasledujúci článokV Žitavanoch zachytili nevšednú Fabiu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here