Domov SPRÁVY News TEST SsangYong Tivoli – Škoda a Suzuki v ohrození

TEST SsangYong Tivoli – Škoda a Suzuki v ohrození

Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

Značka SsangYong naberá medzi slovenskými vodičmi čoraz väčšiu popularitu. Juhokórejský špecialista na SUV dokáže osloviť priaznivým pomerom ceny a hodnoty. Najpredávanejším modelom z portfólia tejto značky, ktorej názov sa časom zmení na KG Mobility (podľa nového investora), bolo za minulý rok Korando. V predchádzajúcom roku však faceliftom prešiel najmenší model značky Tivoli, ktorý sme testovali v krátkej verzii.

SsangYong Tivoli je veľkosťou porovnateľný napríklad so Škodou Kamiq alebo Suzuki Vitara. Na rozdiel od Kamiqu môže byť vybavený aj pohonom všetkých kolies. Väčšina zákazníkov sa však uspokojí so špecifikáciou, akou disponovalo aj naše vozidlo, teda so šesťstupňovým automatom Aisin a pohonom predných kolies.

SsangYong Tivoli
Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

Cena SsangYong Tivoli štartuje na úrovni 17 790 eur. Ešte pred tým, ako sa dostaneme k samotnej výbave, treba spomenúť použitú motorizáciu. Ide o preplňovaný benzínový štvorvalec s objemom 1,5 litra dosahujúcim najvyšší výkon 163 koní a krútiaci moment 280 Nm. Tivoli tak osloví predovšetkým vodičov hľadajúcich nadpriemernú dynamiku, pretože vzhľadom na pomery tejto triedy a v tejto cenovej hladine konkurencia disponuje výkonom skôr v rozsahu 100 až 130 koní. Ide o motorizáciu bez akejkoľvek elektrifikácie, takže aj keď ide o rozmermi kompaktné vozidlo, nie je primárne určené iba do mesta.

Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata
Sebavedomie na ceste mu nechýba

Práveže Tivoli odporúčame používať čo najviac mimo mestských ciest, pretože na nich sa spotreba šplhá k 9-10 litrom. S ľahkou nohou sa na okreskách dá jazdiť blízko šesťlitrovej hranice. Počas týždňa sme dosiahli kombinovanú spotrebu 7,5 l/100 km. To len potvrdzuje skutočnosť, ktorú konštatujeme azda pri každom teste vozidla značky SsangYong – počítať musíte s mierne vyššou spotrebou ako v prípade konkurencie.

SsangYong Tivoli
Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

Veľmi sa nám páčila odozva plynového pedálu. Akoby bolo vozidlo permanentne v športovom režime. Pravda, režimy jazdy sú tu tri (Normal, Sport a Winter), ale ich rozdiely sú minimálne, takmer nepostrehnuteľné. S Tivoli sa tak jazdí veľmi fajn a kto má rád spontánne reakcie auta na pokyny pravej nohy i rúk, tomu sa jazda bude pozdávať. Tivoli veľmi dobre kontroluje svoje náklony v zákrutách a aj keď ho pošlete do zákruty vyššou rýchlosťou, na práci podvozka nebudete badať zmätenie či náznaky rýchlej reakcie stabilizačného systému. Čo sa týka odhlučnenia, do rýchlosti 120 km/h ide o priemer tohto segmentu, so stupňujúcou sa rýchlosťou do kabíny preniká viacej hluku.

SsangYong Tivoli
Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata
Čo nás zamrzelo

Z uvedeného by sa zatiaľ mohlo zdať, že SsangYong Tivoli je za túto sumu lákavou ponukou. Aj keď ide o dobre postavené auto, výsledný dojem trochu zrážajú na kolená drobnosti, ktoré v rámci faceliftu mohli byť vyriešené lepšie. Napríklad tempomat nedokáže udržiavať konštantnú rýchlosť. To si všimnete aj bez toho, aby ste museli sledovať čísla na rýchlomere, ktoré sa každých niekoľko sekúnd menia o 1 km/h rýchlejšie a pomalšie ako vami nastavená rýchlosť. Jazda po diaľnici je tak prirodzenejšia, komfortnejšia a úspornejšia bez zapnutého tempomatu. Obrazovka multimediálneho systému či dotykové plochy panelu klimatizácie sú ťažšie čitateľné, keď na ne svieti priame slnko. Klimatizácia má slabší účinok, v teple nedokáže poriadne ochladiť interiér. A indukčná nabíjačka nám nefungovala vôbec, to však môže byť záležitosť len konkrétneho testovacieho vozidla.

SsangYong Tivoli
Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata
Solídna výbava

Tivoli je k dispozícii s jedným stupňom výbavy Style, ku ktorému sa dajú dokúpiť ďalšie balíky výbavy. Za spomínanú cenu 17 790 eur tak už v základe dostanete komplexný balíček smart systémov a bezpečnostných asistentov, LED svetlá denného svietenia (predné a zadné), 6 airbagov, tempomat, klimatizáciu, kožený volant s integrovaným ovládaním audio systému či elektronické ovládanie predných aj zadných okien. Pri sťahovaní a vyťahovaní okien je však potrebné držať ovládač, automatickú funkciu má iba vodičove okno smerom nadol. Lane assist sa dá deaktivovať jedným stlačením ovládača naľavo od volantu.

SsangYong Tivoli
Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

Po stránke dizajnu priniesol facelift predovšetkým nový vzhľad prednej masky, ktorá nasleduje nový dizajnový smer nastavený nedávno uvedeným modelom Torres. Maska vôbec neobsahuje logo značky, iba označenie modelu. Pohľad aj tak upútajú červené dizajnové prvky, ktoré nemajú žiadnu skrytú funkciu. V interiéri tiež pribudol nový displej ovládania klimatizácie. Veľkou výhodou modelu Tivoli je ľubovoľná možnosť kombinácie pohonu (predných kolies/ všetkých kolies) a prevodovky (manuálna/ automatická). Luxusnejšie prvky výbavy sa potom dokupujú v rámci paketov.

Štandardnom je 6-stupňová manuálna prevodovka. Za 6-stupňový automat sa pripláca 1 490 eur. Ide o osvedčenú prevodovku Aisin, ku ktorej nemáme prakticky žiadne výhrady. Záujemcovia o pohon všetkých kolies si priplatia ďalších 1 690 eur. Svetlá výška Tivoli je s oboma pohonmi 178 mm.

To nie je všetko

Tivoli je v predaji v piatich farbách karosérie. V tejto bielej najviac vyniknú červené dizajnové prvky. Biela je ako jediná bez príplatku, za šedú, čiernu, modrú a sivú sa dopláca 490 eur. Základná verzia stojí na 16-palcových oceľových diskoch. Naše vozidlo bolo vybavené estetickými 18-palcovými čiernymi diskami z ľahkých zliatin. Tie sú súčasťou balíka Sport za 1 690 eur, ktorý navyše obsahuje červeno-čierne akcenty na karosérii, vyhrievanie volantu a predných sedadiel, zadnú parkovaciu kameru, zadné senzory a multimediálny systém s 8-palcovou dotykovou obrazovkou a konektivitou Android Auto a Apple CarPlay. Testovacie vozidlo bolo vybavené aj konfigurovateľným LCD prístrojovým panelom, bezkľúčovým otváraním a štartovaním či automatickým prepínaním stretávacích a diaľkových svetiel.

SsangYong Tivoli sa predáva aj v “kombi” verzii s názvom Grand za sumu od 19 590 eur. Hlavnou prednosťou tohto modelu je základný objem batožinového priestoru až 720 litrov, ktorý sa dá po sklopení zadného radu sedadiel rozšíriť na 1 440 litrov.

SsangYong Tivoli
Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata
Verdikt

Tivoli je príjemné auto, ktorého najväčší zmysel uplatnenia vidíme skôr vo vidieckych oblastiach. Je to robustné a silné auto, ktoré sa nezľakne náročných výziev. Ponúka dobrú výbavu za prijateľnú cenu, jeho podvozok je aj na rozbitých cestách komfortný a svojou dynamikou prekoná väčšinu svojich súperov. Facelift mu dodal na vizuálnej atraktivite a napriek vyššie spomenutým zaváhaniam v nás zanechal veľmi dobrý dojem.

TECHNICKÉ ÚDAJE                                  
Usporiadanie a počet valcov R4
Zdvihový objem 1 497 cm3
Max. výkon 120 kW/163 k
Max. krútiaci moment 280 Nm
Palivo benzín
Pohon FWD
Prevodovka 6-stupňová automatická
ROZMERY, HMOTNOSTI A OBJEMY
Dĺžka 4 225 mm
Šírka 1 810 mm
Výška 1 613 mm
Rázvor náprav 2 600 mm
Prevádzková hmotnosť 1 318 kg
Rozmer kolies 205/65 R18
Objem batožinového priestoru 423 l
Najvyššia rýchlosť 181 km/h
SPOTREBA
Mesto 9,5 l/100 km
Diaľnica 8,3 l/100 km
Okresky 6,2 l/100 km
Priemer 7,5 l/100 km
CENA
Základná cena modelu od 17 790 €
Cena testovanej verzie 23 240 €

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hodnotení 25

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTesla “uväznila” ženu počas aktualizácie, teplota v aute dosiahla 48°C
Nasledujúci článokNečaká na štát. Známa značka dá Slovákom 5000 € dotáciu na EV