Domov Lifestyle Neúspešný športiak, ktorý sa stal kultovým symbolom

Neúspešný športiak, ktorý sa stal kultovým symbolom

DeLorean DMC-12
Foto: DeLorean

DeLorean DMC-12 si získal popularitu svojím netradičným dizajnom, nerezovou karosériou a výklopnými dverami, ktoré ho odlišujú od iných áut.

Tento športiak si získal veľkú popularitu, aj keď sa spočiatku stretol s kritikou kvôli slabému výkonu a vysokej cene. Dnes je však symbolom popkultúry, predovšetkým vďaka filmovej trilógii Back to the Future, kde sa stal ikonou cestovania v čase.

Pôvodne neúspešný model sa postupom času premenil na legendu, ktorá pretrváva dodnes. Jeho príbeh je nezvyčajný a dokazuje, že nie všetko, čo sa zdá byť neúspechom, musí skončiť zle. Dnes patrí DeLorean medzi najvyhľadávanejšie veterány.

Vznik a vývoj

John DeLorean bol bývalý inžinier General Motors, ktorý mal ambíciu vytvoriť revolučné športové auto konkurujúce luxusným európskym modelom. V roku 1975 založil DeLorean Motor Company a spustil vývoj DMC-12. Tento model sa odlišoval nezameniteľným dizajnom a použitím nehrdzavejúcej ocele, ktorá eliminovala potrebu lakovania a dodala vozidlu futuristický vzhľad.

DMC-12 priniesol viacero unikátnych riešení. Jedným z nich boli výklopné dvere, ktoré boli inšpirované dobovými superšportmi. Pod kapotou sa nachádzal motor PRV V6 s výkonom 130 koní, ktorý však nedokázal konkurovať dynamike iných športových vozidiel tej doby.

Foto: autoblog.com

Trhové zlyhanie a pád značky

Firma DeLorean Motor Company sa už krátko po spustení výroby dostala do finančných problémov. Automobilka postavila svoju továreň v Dunmurry pri Belfaste, pričom získala štátne dotácie od britskej vlády, ktorá očakávala vznik nových pracovných miest v regióne sužovanom nezamestnanosťou. Vývoj komplikovali vysoké výrobné náklady a časté oneskorenia, čo spôsobilo problémy pri uvedení na trh. Napriek týmto prekážkam sa DMC-12 dostal do výroby, no jeho produkcia trvala len krátko. Pôvodne sa očakávalo že ročne opustí linku 30 000 vozidiel, no tento plán nebol nikdy splnený.

Prvé modely DMC-12 čelili problémom s kvalitou. Zle zostavené panely karosérie a nedostatočne vyladený podvozok vyvolali negatívne reakcie zákazníkov aj automobilovej kritiky. Výkon motora PRV V6, ktorý bol pod očakávaniami, znižoval atraktivitu vozidla v porovnaní s konkurenciou. Predaj stagnoval, a hoci sa neskôr kvalita zlepšila, poškodená reputácia ovplyvnila dopyt. Do problémov sa dostal aj samotný John DeLorean.

Foto: DeLorean

V snahe získať financie na záchranu firmy sa zaplietol do kontroverzného prípadu pašovania drog. Hoci bol nakoniec oslobodený, škandál výrazne poškodil meno značky a odradil potenciálnych investorov. S rastúcimi dlhmi a nedostatočným predajom spoločnosť v roku 1982 vstúpila do likvidácie. Produkcia DMC-12 sa definitívne skončila v roku 1983 po vyrobení približne 9 000 kusov. Aj napriek obchodnému neúspechu sa DeLorean DMC-12 stal jedným z najikonickejších áut v histórii.

Kultový status a vplyv filmu Back to the Future

Hoci DeLorean DMC-12 nezaznamenal veľký komerčný úspech, jeho osud sa dramaticky zmenil v roku 1985, keď sa objavil vo filme Back to the Future. Výklopné dvere a futuristický dizajn zapadli do príbehu a zvýšili jeho vierohodnosť. Vďaka tomu sa z neúspešného športiaka stal ikonický symbol cestovania v čase.

Po premiére filmu stúpol záujem o model, hoci výroba už skončila. Popularita DMC-12 pretrvala celé desaťročia, pričom sa z pôvodne prehliadaného vozidla stal zberateľský kúsok. V 90. rokoch sa dali zachovalé exempláre kúpiť za relatívne nízke sumy, no s rastúcim kultovým statusom sa ich hodnota výrazne zvýšila. DeLorean DMC-12 sa vďaka filmu stal jedným z najznámejších áut na svete. Jeho odkaz sa neobmedzuje len na filmovú trilógiu a dodnes sa objavuje v rôznych médiách, hrách.

Moderné interpretácie a elektromobilita

Aj keď pôvodná spoločnosť zanikla, odkaz DeLoreanu DMC-12 stále žije. V posledných rokoch vznikli viaceré pokusy o oživenie značky, pričom najvýznamnejším je DeLorean Alpha5 moderný elektrický model, ktorý nadväzuje na dizajnové prvky originálneho DMC-12. Tento projekt zastrešuje nová spoločnosť DeLorean Motor Company, ktorá sa rozhodla pre plne elektrický pohon. Alpha5 využíva batériu s kapacitou 100 kWh, zrýchľuje z 0 na 100 km/h za menej ako tri sekundy a ponúka dojazd približne 500 km. Jeho dizajn, ktorý navrhol taliansky ateliér Italdesign, si zachováva ikonické výklopné dvere, no zároveň pôsobí modernejšie a aerodynamickejšie.

Foto: DeLorean

Okrem nového modelu sa čoraz viac nadšencov a špecializovaných dielní zaoberá prestavbami klasických DeLoreanov na elektromobily. Pôvodný motor PRV V6 často nahrádzajú moderné elektrické agregáty, ktoré ponúkajú vyšší výkon a ekologickejšiu prevádzku. Konverznú súpravu ponúka firma Electrogenic a zvyšuje výkon na 215 koní a cena takejto prestavby vychádza na 79 000 eur. Elektrifikované verzie DMC-12 sa však stretávajú s rôznymi reakciami, kým časť fanúšikov víta inováciu, iní preferujú zachovanie originálnych špecifikácií.

Foto: Top Gear

Záujem o DeLorean v oblasti elektromobility naznačuje, že jeho príbeh ešte nekončí. Nové technológie dávajú tomuto legendárnemu modelu druhý život a umožňujú mu prispôsobiť sa modernej dobe bez straty svojho kultového statusu.

DeLorean na trhu s klasikami

DMC-12 je dnes považovaný za vyhľadávaný veterán, ktorého cena na trhu s klasikami neustále rastie. Zatiaľ čo v 90. rokoch sa dal kúpiť za prijateľnú cenu, dnes sa cena na nemeckom portali mobile.de pohybuje medzi 65 000 až 80 000 eur, pričom repliky z filmu Back to the Future presahujú cenovku aj cez 100 000 eur. Limitované edície, ako napríklad modely so zlatou karosériou vytvorené pre American Express, dosahujú ešte vyššie sumy.

Vlastníctvo DeLoreanu si však vyžaduje nielen investície, ale aj dôkladnú starostlivosť. Údržba nie je jednoduchá, pretože niektoré diely sú ťažko dostupné a nákladné. Elektronické problémy, poruchy palivového systému a starnúce podvozkové komponenty patria medzi najčastejšie výzvy pre majiteľov.

Záver

Z investičného hľadiska sa kúpa DeLoreanu môže ukázať ako výhodná voľba. S rastúcim dopytom po retro modeloch a ikonickým postavením filmu Back to the Future sa jeho hodnota pravdepodobne bude zvyšovať. Najväčšiu hodnotu si zachovávajú vozidlá v pôvodnom stave a s nízkym počtom najazdených kilometrov. Pre zberateľov a nadšencov predstavuje DMC-12 nielen kus automobilovej histórie, ale aj možnosť investície do vozidla s trvalým kultovým statusom.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 6

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTesla Model Y Juniper prvýkrát naživo
Nasledujúci článokStaré americké autá na Kube: Prečo tam sú a koľko ich ešte jazdí?
Od roku 2024 pracujem ako redaktor a som členom redakcie magazínu Stop. Autá sú pre mňa nielen prácou, ale aj vášňou a celoživotnou zábavou. Rád cestujem, pravidelne sa zúčastňujem prestížnych tuningových stretnutí a zároveň jazdím amatérske slalomy, kde si užívam radosť z jazdy.