Domov Lifestyle Toto sú najspoľahlivejšie autá podľa Autobildu: V rebríčku je len jediný hybrid

Toto sú najspoľahlivejšie autá podľa Autobildu: V rebríčku je len jediný hybrid

Toto sú najspoľahlivejšie autá podľa autobildu

Nemecký magazín Autobild zverejnil nový rebríček: najspoľahlivejšie autá sú z Nemecka a pod kapotou majú spaľovací motor.

Nemecký Autobild v spolupráci s Dekrou už roky skúma spoľahlivosť áut v dlhodobých testoch. Dlhodobé testy ale v tomto prípade naozaj znamenajú dlhodobé: všetky modely v rebríčku musia prejsť minimálne 100-tisíc kilometrov (v niektorých prípadoch až 150, či 200-tisíc km) a absolvovať všetky predpísané prehliadky, poprípade aj neplánované úkony, ak sa vyskytnú. Na konci testu prejde automobil kompletnou rozborkou, ktorú má na starosti Dekra. V nej sa skúma únava materiálu, tesnosť spojov, korózia či stav jednotlivých komponentov motora. Výsledkom je potom rebríček s chybovými bodmi a výslednou známkou, ako v škole: 5 je najhoršie a 1 s hviezdičkou je najlepšie hodnotenie. Najnovší rebríček pochádza z marca tohto roka a prezrádza, že najspoľahlivejšie autá pochádzajú z Nemecka…

10. Mazda MX-5

Desiate miesto patrí šoférskej Mazde MX-5, hoci úprimne, zrejme nikto si ju nekupuje kvôli spoľahlivosti. Nie, že by mala nejaké problémy, no nízka hmotnosť, atmosférický dvojliter a pohon zadnej nápravy sú vlastnosti, kvôli ktorým sme ochotní autu čo-to odpustiť. Ako ukázal dlhodobý test, v prípade Mazdy MX-5 nie je čo odpúšťať. Jediným problémom je väčšia náchylnosť na koróziu.

Chybové body: 8

Výsledná známka: 1- 

9. Škoda Superb 1,4 TSI DSG

Rovnaké hodnotenie získal aj český bestseller, avšak v pomerne netradičnej konfigurácii. Namiesto typického 2,0 TDI Autobild testoval menej bežnú verziu s 1,4-litrovým benzínovým turbomotorom v spojení so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. A práve tá bola tŕňom v oku inak spoľahlivého auta: približne pri 97-tisícoch km začala menej spoľahlivo radiť rýchlosti. O ďalšie chybové body sa postaralo zlé riešenie vodnej pumpy.

Chybové body: 8

Výsledná známka: 1- 

8. Mercedes-Benz V220d

Obľúbený a spoľahlivý spoločník na dlhé cesty s trojcípou hviezdou v maske trápi najmä ľahká povrchová korózia na viacerých miestach. Autobild skritizoval nepohodlné sedačky a nepríjemné zvuky, ktoré by sa u vozidla v tejto cenovej kategórii nemali vyskytnúť.

Chybové body: 7

Výsledná známka: 1- 

7. Audi A6 Avant 2,0 TDI (C7)

Minulá generácia Audi A6 v spojení s motorom 2,0 TDI vyniká spoľahlivosťou. Jediným problémom bolo tesnenie výfukového potrubia, ktoré patrí medzi bežné vady modelu. To však bol jediný problém a po rozbore zaujalo veľmi kvalitné spracovanie interiéru.

Chybové body: 6

Výsledná známka: 1- 

6. Hyundai i30 kombi 1,6 CRDI

Kórejská automobilka spravila za posledné desaťročie míľové kroky smerom k spoľahlivosti. Dokazuje to aj šiesta priečka modelu i30 vo verzii kombi s dieselovým štvorvalcom 1,6 CRDI. Mínusové body získal za drobnosti: zlá izolácia podlahy, nespoľahlivé Bluetooth pripojenie, zastaralé mapy v navigácii, prasknutá žiarovka osvetlenia TEČ alebo zlé nastavené svetlomety.

Chybové body: 5

Výsledná známka: 1- 

5. Volkswagen Golf Sportsvan 1,4 TSI

Rodinná verzia Golfu s benzínovým turbomotorom bez akýchkoľvek problémov prežil 100-tisíc kilometrov. Drobné problémy sa dostavili až po prekročení tejto méty, a aj to išlo len o nenápadné praskliny zadného tlmiča či nenápadný problém s ťažným zariadením.

Chybové body: 4

Výsledná známka: 1

4. Toyota Prius

Čo by to bol za rebríček spoľahlivosti, ak by sa v ňom nenachádzala Toyota. Redaktori Autobildu tvrdia, že po 100-tisíc kilometroch Prius vyzerá presne ako v deň, kedy si ho prevzali od dealera. Mínusové body boli strhnuté za drobné nedostatky.

Chybové body: 3

Výsledná známka: 1

3. Audi A4 Avant 2.0 TFSI

Tretie miesto v rebríčku patrí Audi A4 Avant vo verzii s benzínovým motorom 2,0 TFSI. Redaktori magazínu vyzdvihli technickú vyspelosť modelu a kvalitu spracovania exteriéru a interiéru.

Chybové body: 2

Výsledná známka: 1

2. Audi A6 Avant 40 TDI (C8)

Súčasná generácia Audi A6 s označením C8 patrí medzi absolútnu špičku v spoľahlivosti. Jediným problémom bol vadný parkovací senzor, s ktorými boli opakované problémy. Každopádne, hoci nová generácia s dieselovým dvojlitrom dopadla lepšie ako predchodca, zatiaľ nedošlo ku kompletnej rozborke auta. Tá môže pridať negatívne body, no aj napriek tomu ide o nadpriemerne spoľahlivý model.

Chybové body: 1

Výsledná známka: 1

1. Audi A3 Sportback g-tron

Aj na prvom mieste nájdeme model so štyrmi kruhmi na kapote, tentokrát ale hatchback s pohonom na stlačený zemný plyn. Dlhodobý test neukázal ani jediný problém a rovnako tak ani kompletná rozborka automobilu. V časoch, kedy sa automobilky predháňajú elektrifikáciou, sú tieto výsledky skutočne zaujímavé. V rebríčku 10 najspoľahlivejších áut sa umiestnil len jeden hybrid, a aj to Toyota Prius, ktorá je na trhu aktuálne v 4. generácii, a teda má už relatívne vychytané problémy.

Chybové body: 0

Výsledná známka: 1*

Zdroj: autoforum / startstop

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!