Tesla v Nemecku klamala, oznámil Spolkový úrad pre ekonomiku a kontrolu exportu. Podvedených je približne 800 zákazníkov americkej automobilky, ktorí teraz musia vrátiť niekoľkotisícové dotácie.

Zákazníci, ktorí si zakúpili automobil Tesla model S pred 6. marcom 2018, boli podvedení. Kvôli nekalej praktike automobilky získali neprávom dotáciu na ochranu životného prostredia vo výške 4-tisíc eur. Luxusný elektromobil bol totiž príliš drahý na to, aby mohla byť na jeho kúpu poskytnutá dotácia.

Spolkový úrad pre ekonomiku a kontrolu exportu (Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle – BAFA) vo svojom vyhlásení uviedol, že prémiu na ochranu životného prostredia je možné poskytnúť len pre vozidlá s maximálnou obstarávacou cenou na úrovni 60-tisíc eur.

Aby americká Tesla túto cenovú hranicu dodržala, rozhodla sa ponúkať auto bez „komfortného balíka“. To znamená, že auto síce papierovo dodržalo limit 60-tisíc eur, no v praxi si nebolo možné takéto auto zakúpiť. Zákazníci si totiž museli povinne priplácať za parkovaciu kameru, cúvacie senzory, asistenčné systémy a ďalšie prvky výbavy, v dôsledku čoho cena narástla nad maximálny limit.

Problém sa týka celkovo 800 zákaznikov americkej Tesly, ktorí si model S zakúpili pred 6. marcom 2018. Od tých bude teraz Spolkový úrad pre ekonomiku a kontrolu exportu žiadať vrátenie príspevku v sume 4-tisíc eur. Okrem toho bolo zrušených ďalších 250 nevybavených žiadostí majiteľov Tesly model S.

Americká automobilka v marci tohto roka opäť zaradila do ponuky model S s cenou pod limit 60-tisíc eur. Tentokrát si ho ale zákazníci môžu aj reálne objednať, preto sa na tieto modely problém nevzťahuje.

Nemecký Spolkový úrad pre ekonomiku a kontrolu exportu od začiatku júla 2016 poskytuje takzvané ekologické prémie s cieľom rozšíriť zelené automobily. Pre vozidlá výhradne na elektrický pohon je výška príspevku 4-tisíc eur, pre hybridné je to o tisícku menej. Polovica zo sumy je financovaná priamo spolkovou vládou, druhú polovicu musí povinne dotovať výrobca.

Zdroje: SMEDWNstartstop.sk

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!