Domov News Slováci majú vo voľbe jazdených vozidiel jasno. Komu patria prvé priečky?

Slováci majú vo voľbe jazdených vozidiel jasno. Komu patria prvé priečky?

Skupina AURES Holdings za prvých deväť mesiacov tohto roka predala 64 716 áut. Trh s ojazdenými vozidlami v celom regióne sa pritom už niekoľko mesiacov zmenšuje a ceny jazdených áut rastú. 

„Aj napriek tomu, že sme tento rok na Slovensku a v Českej republike začali doteraz najdlhším lockdownom počas pandémie koronavírusu, podarilo sa nám ihneď po jeho ukončení chýbajúce predaje dohnať a vrátiť sa k predajom na úrovni 8 500 áut za mesiac. Vďaka tomu sme za deväť mesiacov dokázali predať 64 716 vozidiel, teda bez 100 áut takmer toľko ako za rovnaký čas v predcovidovom roku 2019. To považujeme vzhľadom k ďalším okolnostiam na trhu za veľmi dobrý výsledok,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva. Z celkového počtu 64 716 vozidiel sa na Slovensku predalo 12 395 áut, v Českej republike 37 121 áut a v Poľsku 15 200.

 

Najpredávanejšie vozidlá v sieti AAA AUTO za 9 mesiacov roku 2021
  Slovensko Česká republika Poľsko
1. Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra
2. Škoda Fabia Škoda Fabia Ford Focus
3. Volkswagen Passat Volkswagen Passat Škoda Octavia
4. Škoda Superb Škoda Superb Škoda Fabia
5. Opel Astra Ford Focus Volkswagen Golf
6. Ford Focus Volkswagen Golf Volkswagen Passat
7. Kia Sportage Hyundai i30 Renault Clio
8. Kia Ceed Ford Mondeo Opel Insignia
9. Renault Megane Kia Ceed Renault Megane
10. Hyundai i30 Škoda Yeti Ford Mondeo

 

Ponuka inzerovaných áut klesá, ceny rastú

Trh ojazdených vozidiel sa už od začiatku koronavírusovej krízy zmenšuje a ceny jazdených áut rastú. „Podľa našich analýz došlo na Slovensku, v Českej republike a v Poľsku medziročne k významnému zníženiu objemu ojazdených vozidiel na hlavných inzertných agregátoch ojazdených automobilov a s tým aj k významnému rastu ich cien. Najväčší pokles ponuky sme zaznamenali v Poľsku, kde sa počet inzerovaných áut znížil o 29 %. Ceny tu vzrástli o 8 %. Druhý najväčší pokles ponuky sme zaznamenali na Slovensku, a to o 19 %. Ceny na tomto trhu vzrástli o 10 %. Zníženie objemu ponuky sa týkalo aj Českej republiky. Celkom to bol pokles o 14 %, doplnený rastom cien o 13 %,“ uviedol Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete AAA AUTO.

Dôvodov je viacero, ide najmä o výpadky vo výrobe a väčší záujem o individuálnu dopravu pre obavy z vyššieho rizika nákazy koronavírusom v hromadnej doprave. „V rámci siete AAA AUTO dokážeme šírku ponuky nielen držať, ale dokonca navyšovať vďaka robustnej výkupnej infraštruktúre. Tá zahŕňa nielen výkup v pobočkách, ale aj využitie mobilných výkupcov, online výkupov v krajinách, kde pôsobíme, aj z dôveryhodných zdrojov v západnej Európe. Využívame cenové a štrukturálne rozdiely medzi trhmi – monetizujeme našu konkurenčnú výhodu – dokážeme ponúknuť zákazníkom autá naprieč trhmi,“ dodal Vaněček.

Motoristi kupujú aj autá zo zahraničných pobočiek, sú ale drahšie

Zákazníci AAA AUTO si častejšie vyberajú autá aj zo zahraničných pobočiek tohto predajcu. Mesačne majú o vozidlá z ponuky v inej krajine záujem viac ako dve tisícky zákazníkov a ich počet neustále rastie. „Priemerná hodnota vozidla, o ktoré majú takíto zákazníci záujem, sa drží na úrovni okolo 12 750 eur. To je výrazne viac, než je priemerná hodnota vozidla predaného v sieti AAA AUTO bežnou cestou na lokálnom trhu bez dovozu zo zahraničia. Jednoznačným lídrom záujmu o vozidlá ponúkané v rámci celého regiónu V4 sú Škoda Octavia, potom Škoda Superb, Volkswagen Passat, Audi A5 a Audi A4,“ dodal Petr Vaněček.

Vw passat variant
Zdroj: Volkswagen
Driverama sa rozrastá

Skupina AURES Holdings pokračuje v budovaní spoločnosti Driverama, ktorá je určená na online výkup vozidiel a do budúcnosti aj na predaj ojazdených vozidiel v západnej Európe. „Počas tohtoročnej jari Driverama začala s prevádzkou svojich nových centrál v Mníchove a v Amsterdame. Za posledné 4 mesiace Driverama otvorila 4 nové mikropobočky. Prvé 3 vznikli v mestách Düsseldorf, Dortmund a Herne – tými sme pokryli najľudnatejšiu oblasť Nemecka – spolkovú republiku Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorá má vyše 17 miliónov obyvateľov. Včera sme otvorili štvrtú pobočku v Berlíne, v mestskej časti Reinickendorf,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Driverama Stanislav Gálik.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!