O novom crossoveri Hyundai Kona sme písali nedávno, avšak dnes prezradíme aj ostatné informácie.

Asi nebudem preháňať, ak poviem, že Hyundai momentálne zažíva zlaté časy. Myslím, že približne 500 000 predaných kusov v Európe za rok 2016 hovorí za všetko. Dosiahol tak 3,32 % podiel na európskom trhu a len o 1,34 % zaostal za silnou „Škodovkou“. Okrem toho, Hyundai si dobre vedie aj v tomto roku, keď za obdobie január – október predal 5 972 vozidiel kategórie M1 + N1 a zaradil sa tak na tretie miesto za značky ako Škoda či Volkswagen.

Základné informácie

Kona je crossover, ktorý sa prvýkrát predstavil už v júni a to v talianskom Miláne. Vidieť ho však mohli iba novinárske oči. Široká verejnosť si tak musela počkať na svetovú premiéru, ktorá sa konala v septembri na frankfurtskom autosalóne. No a na Slovensku sa nový Hyundai Kona predstavil len nedávno na autosalóne v Nitre, kde sa stal hlavným ťahákom stánku. Už počas samotného autosalónu zaznamenal importér niekoľko záväzných objednávok tohto štýlového vozidla. Ubehlo len niečo vyše mesiaca od jeho predstavenia na Slovensku a po našich cestách by už údajne malo jazdiť vyše 20 modelov Hyundai Kona a ďalšich 80 má pribudnúť do konca roka. Svojimi rozmermi sa radí do kategórie malých SUV a momentálne je jediným zástupcom tejto triedy v portfóliu značky Hyundai.

Motorizácie

Hyundai Kona prichádza na trh s dvomi základnými motorizáciami. Verzia s benzínovým motorom 1.0 TGDi a výkonom 88 kW (120k) je prednokolka ako stvorená pre jazdu v mestskom prostredí. Vo výbave Classic sa predáva od 14 490 EUR. Verzia so silnejším motorom s objemom 1.6 litra a veľkorysým výkonom 130 kW (177k) je k dispozícii aj s pohonom 4×4, čo robí z KONY skutočné SUV, využiteľné aj v náročnejšom teréne. Cena výkonnejšieho modelu so 7-stupňovou automatickou prevodovkou začína pri výbave Comfort na sume 19 990 EUR. Podľa našich aktuálnych informácii majú slovenskí zákazníci najväčší záujem (až 2/3) práve o silnejší variant s pohonom všetkých kolies. To však nie je všetko, pretože ponuka motorov sa v roku 2018 rozšíri. K benzínovým agregátom pribudne naftový a očakávanie vzbudzuje aj čisto elektrický pohon.

Využiteľnosť

Vysoká variabilita farebných kombinácií exteriéru a interiéru napovedá, že Hyundai chce týmto modelom osloviť hlavne mladých a dynamických ľudí, ktorí by KONU využili ako ideálny crossover v meste. Hyundai však očakáva, že dizajn automobilu a pohon 4×4 oslovia aj ľudí nad 40 rokov, ktorí vlastnosti tohto SUV ocenia aj mimo mestského prostredia.

Známe osobnosti

Ambasádorom Hyundai KONA sa stala moderátorka a detská autorka Barbora Rakovská, ktorá si mala možnosť KONU vyskúšať ako jedna z prvých Sloveniek. „Na KONE jazdím už niekoľko dní a môžem smelo povedať, že je to ideálne auto do mesta aj na dlhšie trasy. Keďže mám 7 ročnú dcéru, nemusím vám hovoriť, ako sa nadchla pre farebné prevedenie, ktoré nie je vidieť len z vonku ale aj z vnútra. Napríklad limetkové pásy sú pre nás dennodenným spestrením vozenia sa v kolónach. KONA mi dáva radosť z jazdy. Kompletné prepojenie s mojim smartfónom cez Airplay alebo parkovací asistent mi dodávajú slobodu aj v náročnejších dňoch,“ hovorí o svojich zážitkoch z jazdy na KONE Barbora.

Hyundai Kona podľa nás vyzerá atraktívne a myslíme si, že úspešne nadviaže na súčasný predaj a obľúbenosť značky. Zatiaľ sa k nám do redakcie nedostal, ale už teraz sa naň tešíme. Ako inak, o naše dojmy sa s Vami s určitosťou podelíme!

Konkurencia: Kia Stonic, Nissan Juke, Citroën C4 Cactus, Volvo XC40…

Cenník: (platný od 1.10.2017)

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!