Domov News BMW kúpilo značku Alpina, zásadné zmeny prídu až v roku 2025.

BMW kúpilo značku Alpina, zásadné zmeny prídu až v roku 2025.

Značka Alpina sa začlení do rodiny BMW Group. Nemeckej značke BMW sa podarilo získať práva na ochrannú známku Alpiny. Práve týmto krokom si BMW získalo pod vlastnú strechu svojho dvorného úpravcu vozidiel.

Značka Alpina ani BMW nezverejnili žiadne finančné podrobnosti tejto transakcie. Faktom však zostáva, že BMW neprevezme podiely v Alpine. Spoločnosť bola založená v roku 1965 a počas 60. a 70. rokov aktívne ladila vozidlá BMW pre motoristický šport. Prvé osobné automobily značka uviedla na trh ešte v roku 1978. Odvtedy sa firma rozrástla na oficiálneho výrobcu vozidiel so sídlom v nemeckom meste Buchloe. V roku 2021 predala približne 2 000 kusov áut.

BMW ALPINA B8 Gran Coupé US Specification
Inak to nejde

BMW uviedlo, že prechod na elektrifikáciu spolu s emisnou legislatívou a asistenčnými systémami vodiča vedie k vyššiemu riziku pre malosériových výrobcov, ako je Alpina. Predpokladá sa, že partnerstvo zabezpečí dlhodobú životaschopnosť značky z mesta Buchloe. Celkom jednoznačne cieľom zostáva udržať značku pri živote. A to sa dá dosiahnuť práve už spomenutým ziskom práv na ochrannú značku.

BMW a Alpina budú pokračovať vo svojej súčasnej dohode o spolupráci zabezpečenej do roku 2025. Pričom stále platí, že autá postavené v BMW dostanú od Alpiny rozsiahle úpravy. Sem patria napríklad úpravy hnacieho ústrojenstva, iný podvozok, vylepšenie pre aerodynamiku a vnútorné vybavenie vylepšené podľa požiadaviek zákazníka. Servis a obchod s náhradnými dielmi pre zákazníkov spoločnosti Alpina bude tiež pokračovať bez zmien, na ktoré by si zákazníci museli zvykať.

BMW ALPINA B8 Gran Coupé US Specification
Príde aj elektrický model

Alpina ešte nepracovala na plne elektrickom BMW, ale toto nové partnerstvo bude pokračovať aj v neskorších fázach tohto desaťročia. Elektrický model od Alpiny bude založený na niektorom z modelov značky BMW sa teraz javí ako nevyhnutný krok do budúcnosti značky.

Samotná továreň v Buchloe zostane centrom výroby Alpiny, hoci BMW naznačilo, že súčasných zamestnancov si Alpina po roku 2025 neudrží. Reštrukturalizácia pracovnej sily značky môže zahŕňať presun zamestnancov Alpiny do iných značiek BMW Group, medzi ktoré okrem BMW patrí aj Rolls-Royce a Mini.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJAutoExpress
Predchádzajúci článokTEST Jazdenky: BMW radu 3 generácie F30/31, za cenu jazdenej Octavie. Je najporuchovejšie?
Nasledujúci článokSpoločnosť Charge postavila elektrický Mustang inšpirovaný modelom z roku 1967. Bude vyrobených iba pár kusov