Domov Elektromobilita Renault Scénic Vision: hybrid, aký ste ešte nevideli

Renault Scénic Vision: hybrid, aký ste ešte nevideli

Renault na parížskom summite ChangeNOW predstavuje koncept Scénic Vision. Má unikátnu hybridnú kombináciu zdrojov energie, nízku uhlíkovú stopu a systém, ktorý sleduje váš zdravotný stav. Na cesty sa v sériovej podobe dostane už v roku 2024.

Renault nedávno začal písať svoju novú kapitolu, ktorá má byť priekopnícka a zároveň vizionárska. Najprv predstavil elektrický Mégane E-TECH, neskôr crossover Austral a už čoskoro sa môžeme tešiť na úplne nové stvárnenie modelu Scénic. Ako by mohol vyzerať sériový model, naznačuje koncept Scénic Vision – prvý automobil vytvorený novým šéfdizajnérom značky Gillesom Vidalom.

Elektromobil s dojazdom 450 km a hmotnosťou 1700 kg. Ako je to možné?

Elektrický koncept, má byť pozvánkou do budúcnosti, v ktorej technológie a inovácie budú slúžiť udržateľnejšiemu a ekologickejšiemu svetu. Scénic Vision je preto hybridom, aký sme ešte nevideli. Kombinuje elektrický pohon s pohonom na palivové články. Automobil s hmotnosťou 1,7 tony, vonkajšími rozmermi 4490 x 1900 x 1590 mm, rázvorom dlhým 2835 mm a stojacim na 21-kolesách, používa na pohon elektromotor s výkonom 160 kW (218 koní). Energia je dodávaná z klasickej 40 kWh batérie a 16 kW palivového článku. Toto riešenie má za úlohu znížiť vysokú pohotovostnú hmotnosť a zachovať dlhý dojazd. Automobil tak dokáže prejsť rovnakú vzdialenosť ako vozidlo s 80 kWh batériou, pritom je priemerne o 300 kg ľahšie.

Renault počíta s tým, že do roku 2030 sa podstatne rozšíri aj infraštruktúra na tankovanie vodíka, čo by takýmto hybridným automobilom bez problémov umožnilo dojazd 800 km. Technické riešenie síce je prvýkrát predstavované v osobnom aute, ale najskôr by malo nájsť využitie v ľahkých úžitkových vozidlách.

O 75 % nižšia uhlíková stopa ako v prípade Méganu E-TECH

Použitá batéria je až o 60 % menej náročná na uhlík než ekvivalentná batéria napríklad v Mégane E-TECH, a to vďaka použitiu krátkych slučiek a nízkouhlíkového získavania minerálov a využitia nízkouhlíkovej energie na zostavenie a výrobu batérie. Celková uhlíková stopa konceptu je tak o 75 % nižšia ako v prípade sériového Méganu E-TECH. Až 70 % materiálov použitých vo vozidle je recyklovaných a viac ako 95 % automobilu je recyklovateľných, vrátane samotnej batérie.

Podlaha je vyskladaná z aglomerovaných (výrobný proces, ktorého podstatou je zlisovanie drevných častíc spojených lepidlom za súčasného pôsobenia tlaku a teploty) plastových zvyškov z iných zdrojov (fľaše od mlieka, plastové rúrky atď.). Na celom vozidle je celkom 30 % plastov pochádzajúcich z biozdrojov. Kovania vozidla sú vyrobené z recyklovaného uhlíka z leteckého priemyslu. Absentuje tu koža, miesto toho sú sedadlá čalúnené 100% recyklovaným polyesterom s nízkym obsahom uhlíka. A napokon nádrž palivového článku je vyrobená z uhlíkových vlákien z recyklovaného papierového odpadu.

Jean-Michel Jarre: aj Renault má svojho DJ-ja pre elektro autá

Tak ako BMW spolupracuje na zvukoch svojich elektromobiloch s hudobným skladateľom Hansom Zimmerom, v prípade Renaultu bude podobnú úlohu zohrávať francúzsky skladateľ a hudobný producent Jean-Michel Jarre. Okrem konceptu Scénic Vision sa bude podieľať na na budúcich sériových modeloch značky Renault, ktoré nebudú spaľovať fosílne palivá.

Systém monitorujúci váš zdravotný stav

V záujme vyššej bezpečnosti je koncept vybavený kamerovým systémom integrovaným do prednej časti. Kamera zväčšuje zorné pole vodiča o 24 % tým, že prenáša bezprostredné okolie na obrazovku umiestnenú na prístrojovej doske. Multimediálne rozhranie Safety Coach pomáha predvídať stresové situácie a kompenzuje prípadný nedostatok pozornosti vodiča. Taktiež poskytuje individualizované rady na neustále zlepšovanie jazdných návykov. Okrem toho poskytuje vodičovi prispôsobené zdravotné poradenstvo prostredníctvom analýzy údajov zhromaždených kamerami a pripojenými snímačmi umiestnenými v kabíne (srdcová frekvencia, únava atď.). Integrovaný systém rozpoznávania tváre umožňuje otváranie dverí a úpravu nastavení vozidla podľa profilu vodiča. Tento systém ponúka aj možnosť prispôsobenia jazdných podmienok prípadnému handicapu. Keďže vozidlo nemá B-stĺpik karosérie, umožňuje aj jednoduchšie nastupovanie pre osoby so zníženou pohyblivosťou.

Príchod sériového modelu odvodeného od konceptu Scénis Vision sa očakáva v roku 2024. Čo sa týka dizajnu exteriéru, produkčná verzia sa od tohto konceptu nebude príliš odlišovať, pravdepodobne však dostane klasické otváranie zadných dverí.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!