Domov News Porsche si pripomína 100 rokov Le Mans špeciálnou edíciou 911

Porsche si pripomína 100 rokov Le Mans špeciálnou edíciou 911

Porsche predstavuje 911 Carrera GTS Le Mans Centenaire Edition, špeciálnu edíciu vzdávajúcu hold storočnici pretekov 24 hodín Le Mans a oslavujúcu históriu značky na okruhu Circuit de la Sarthe.

Porsche 911 Carrera GTS Le Mans Centenaire Edition je inšpirované dvoma automobilmi, ktoré dokázali v Le Mans zvíťaziť: Porsche 356 SL a 911 GT1 ’98. Vďaka novej interpretácii ich dizajnových prvkov je výsledkom športové auto pre vodiča „džentlmena“. Bohužiaľ, táto edícia bude dostupná iba vo Francúzsku.

Porsche

Dôležitým partnerom pre realizáciu tejto špeciálnej edície bol Automobile Club de l’Ouest (ACO). „História pretekov 24 hodín Le Mans je úzko spätá s históriou Porsche. Radi by sme sa poďakovali Porsche za jeho oddanosť vytrvalostným pretekom a za to, že aj naďalej poskytuje automobilovým nadšencom niečo, o čom môžu snívať,“ hovorí Pierre Fillon, prezident ACO.

Porsche

Upravené GTS

Základom Le Mans Centenaire Edition je model 911 Carrera GTS preplňovaným benzínovým motorom typu boxer s maximálnym výkonom 480 koní. Zákazníci si môžu vybrať medzi 7-stupňovou manuálnou prevodovkou a 8-stupňovou automatickou prevodovkou PDK. Preteky v Le Mans pripomínajú odznaky s logom „24h Le Mans“ a dizajnom vavrínového venca na mriežke zadného veka, ako aj odznak s obrysom pretekárskej trate vo francúzskej trikolóre a výročný nápis na B-stĺpiku. Všimnúť si treba aj ozdobný štítok „Born in Le Mans, Manufactured in Zuffenhausen“, ktorý podčiarkuje nadregionálnu spoluprácu. V interiéri je dráha Le Mans vyrazená na stredovej lakťovej opierke.

Porsche

Strieborná metalíza Le Mans (7SD) odkazuje na farbu exteriéru modelu 356 SL a na dverách nesie rovnaké štartovacie číslo 46, ako mal aj víťazný automobil z roku 1951. Ďalším východiskovým bodom pre novo interpretované dizajnové prvky bol model 911 GT1 ’98. Napríklad ráfiky novej edície sú lakované vo farbe Aurum a nesú jemnú líniu v Le Mans Silver Metallic. Bočné okná vzadu majú dekor v čiernej farbe. To vizuálne vytvára dojem výduchov vzduchu (žalúzií), aké mala 911 GT1 ’98.

Porsche

Porsche a Le Mans

Automobilka Porsche v Le Mans súťaží od roku 1951 a za ten čas dosiahla celkovo 19 víťazstiev a 110 víťazstiev v triede. Od spomínaného roku sa preteky stali súčasťou DNA značky Porsche. Práve tie opakovane hnali výrobcu športových áut k technologickým inováciám. Porsche testovalo množstvo noviniek na pretekárskej dráhe v Le Mans predtým, ako sa začali používať v sériovo vyrábaných autách.

100 years of Le Mans: Unveiling the 911 Carrera GTS Le Mans Centenaire Edition

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokRolls-Royce Spectre NAŽIVO: najluxusnejšie elektrické kupé vyzerá spektakulárne
Nasledujúci článokVodič Mercedesu išiel v BUS pruhu, policajt ho zastrelil