Domov News Žiadna Čína, Mini sa vráti domov

Žiadna Čína, Mini sa vráti domov

Nie všetko ide smer Čína. Automobilka Mini len nedávno predstavila nový elektrický Cooper, ktorý sa má dva roky vyrábať v Číne. Následne však, v roku 2026, sa jeho výroba vráti „domov“ do Oxfordu vo Veľkej Británii.

Mini po roku 2026 nenaberie znova smer Čína. Vráti sa domov do Anglicka a jeho výroba sa presunie do mesta Oxford. BMW, ktoré vlastní značku Mini, tam totiž plánuje mnohomiliónovú investíciu, keďže britská vláda im odklepla pomerne slušné dotácie. Už samotné odhalenie nového Mini Cooperu so sebou prinieslo jemnú pachuť. Najmä kvôli tomu, že sa jeho výroba presunula do Wu-chanu v Číne.

Stále aj so spaľovákmi

Aktuálne však dochádza k náprave a nastane zvrat. BMW totiž potvrdilo návrat výroby Mini do Veľkej Británie. V Oxforde by sa tak mali od roku 2026 vyrábať modely Cooper a elektrický crossover s názvom Aceman. Na jeho odhalenie však stále ešte čakáme. BMW sa rozhodla do roku 2026 kompletne zrekonštruovať továreň v Oxforde a karosáreň v Swindone. Celkovo by BMW malo preinvestovať až 600 miliónov libier. Ako bonus, vláda vo Veľkej Británii odklepla dotáciu 75 miliónov libier.

Výroba oboch modelov sa však nespustí hneď. Obidve spomínané vozidlá sa najskôr budú vyrábať v čínskom Zhangijagnagu, kde BMW otvorilo ešte v roku 2019 novú továreň v spolupráci s automobilkou Great Wall Motors. Výrobu v Oxforde tak spustia až v roku 2026 po ukončení celkovej rekonštrukcie. Treba však podotknúť, že v tejto továrni sa nechystajú vyrábať striktne iba elektromobily.

Aspoň jedna dobrá správa

Do roku 2030 stále zostane aktívnou aj výroba modelov Mini so spaľovacím motorom. S touto informáciou prišiel britský web Autocar. Rovnako tak treba spomenúť, že presunom výroby do Veľkej Británie neskončí výroba v čínskych továrňach. Modely Cooper a Aceman sa aj naďalej budú vyrábať v Číne. Tieto modely ale poputujú na miestny trh. O Európu by sa mal zasa postarať výrobný závod v Oxforde.

Pre automobilový priemysel v Spojenom kráľovstve rozhodne ide o pozitívnu správu po pomerne nepríjemnej správe od koncernu Stellantis. Ten totiž zvažuje svoj odchod z Veľkej Británie, ak nedôjde k úprave obchodných dohôd s EÚ. Mini sa rozhodne vracia domov a touto správou si snáď vyžehlí spomínané rany z minulosti kvôli presunu výroby do Číny.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Pridaj komentár