Domov Elektromobilita Tesla má problém – viac predaných áut ale menšie zisky

Tesla má problém – viac predaných áut ale menšie zisky

Viac predaných automobilov väčšinou prináša firme aj väčšie zisky. To však v tomto prípade neplatí. Americká Tesla vďaka svojej agresívnej cenovej stratégii síce zvýšila počet predaných kusov, ale zisky sú menšie. Vidia však šancu na zmenu v podobe modelu Cybertruck. Podarí sa im to?

Tesla zaznamenala viac predaných automobilov a mieri k prekonávaniu rekordov. Za tento rok by mali dodať až 1,8 milióna automobilov. Minulý rok sa im podarilo dodať 1,3 milióna, čo znamená medziročný nárast o pol milióna kusov. Za týmto rapídnym nárastom však stojí aj zníženie cien a agresívna cenová politika. Má však aj svoju daň v podobe nižšej ziskovosti.

foto: Tesla
Viac predaných áut neznamená vyššie zisky

Tesla zvýšila svoje tržby v treťom štvrťroku v medziročnom porovnaní o 9 percent. Číselne vyjadrená hodnota činí 23,35 miliardy amerických dolárov. Túto informáciu zverejnila americká spoločnosť vo svojej tlačovej správe. Analytici však odhadovali o niečo väčšie tržby presahujúce hodnotu 24 miliárd dolárov. Zisk sa medziročne však znížil o 44 percent na 1,85 miliárd amerických dolárov.

Poklesla aj hrubá marža firmy na 17,9 percenta z minuloročných 25,1 percenta. Vtedy však ešte neplatila agresívna cenová politika firmy. Dokonca aj v minulom štvrťroku tohto roka vykázala Tesla nižšiu maržu než sa predpokladalo. Hrubá marža a rovnako aj zisk tak zaostali za odhadmi analytikov, no napriek tomu Tesla neustále znižuje ceny, aby tak stimulovala dopyt po jej vozidlách. Odbyt automobilov jemne poklesol najmä z dôvodu odstávok výroby. Tie sa realizovali kvôli vylepšeniam a modernizácii tovární.

foto: Tesla
Zmení to Cybertruck?

Elon Musk sa vyjadril, že by rád získal informácie o aktuálnom a budúcom smerovaní ekonomiky, kým oficiálne spustia výstavbu novej továrne v Mexiku. Prekážku pre bežných spotrebiteľov pri nákupe vozidiel vidí najmä v rastúcich úrokových mierach. Musk však očakáva, že Cybertruck by mohol priniesť nové možnosti pre automobilku a prípadne zvrátiť pokles zisku.

Vyjadril sa však, že reálny výsledok prínosu modelu Cybertruck pre celú automobilku uvidia v číslach až zhruba za rok, prípadne 18 mesiacov. Cybertruck priniesol automobilke viaceré komplikácie vo výrobnom procese. No jednoznačne chcú týmto modelom zvýrazniť svoju orientáciu na inovácie a novo použité technológie. Prvé kusy modelu Cybertruck by sa mali dostať k svojim majiteľom ešte v tomto štvrťroku.

foto: Tesla

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTesla
Predchádzajúci článokHistória a technika prvého motora V12 od BMW
Nasledujúci článokPredaj naftového SUV vzrástol o 97 %, čoskoro ho upracú z trhu