Domov Recenzie TEST Ssangyong Musso Grand – Ideálne auto pre tatka?

TEST Ssangyong Musso Grand – Ideálne auto pre tatka?

Keď sa povie pickup, asi každému hneď napadne vízia zašpineného auta s korbou, ktoré sa celé dni pohybuje po stavbe a slúži ako nejaký pracovný somárik. V minulosti sa na vízii rodinného pickupu popálila nejedna automobilka, ale to neodradilo Ssangyong, ktorý to skúša s modelom Musso Grand.

Kórejská automobilka prvýkrát označenie Musso použila pri SUV v 90-tych rokoch, ale rýchlo vznikol derivát s korbou a odvtedy ho poznáme práve v takejto podobe. Aktuálna generácia tu s nami je od roku 2018 a nedávno si prešla omladením, ktoré ho technologicky posunulo do prítomnosti. Podľa prednej časti by ste ani nepovedali, že sa pozeráte na pickup.

Veľká predná maska a svalnatý nárazník mu dodávajú na sebavedomí. Prekvapí aj pohľad na bočnú líniu, kde nájdeme dizajnové tvary karosérie, opäť prvok, ktorý by sme pri pickupe nečakali. Iba v zadnej časti nás nemilo prekvapilo, že úplne chýba tretie brzdové svetlo. Po vizuálnej stránke Musso obstojí v akomkoľvek prostredí a nikdy sa zaň nebudete musieť hanbiť. 

Výbava, výbava, výbava

Rovnako to platí v interiéri. Materiály síce nie sú nijako prémiové, zato výbava je doslova zaplavená rôznymi komfortnými prvkami. Vyhrievaný volant, sedadlá, dokonca aj odvetrávané, dvojzónová klíma, strešné okno, digitálny prístrojový štít, 360 stupňová kamera,… Jednoducho nič podstatné nechýbalo.

Advertisement

Ssangyong náramne prekvapil svojim digitálnym rozhraním. Infotainment je síce mimoriadne slabý, ale ponúka káblové prepojenie Apple CarPlay a Android Auto. Ostrosť stredovej dotykovej obrazovky nie je nijako úžasná, ale 360 stupňový kamerový obraz okolo auta je na vysokej úrovni a v podstate je to rovnaký systém, ako v novom Hyundai Tucson.

Väčší dojem spravil digitálny prístrojový štít. Ten má parádnu ostrosť, prehľadné zobrazenia a vec, ktorú som ešte v žiadnom inom aute nevidel. Dokážete si naň zrkadliť obraz zo stredového displeju a tým pádom môžete mať pred sebou napríklad navigáciu Waze. Máte síce na oboch obrazovkách ten istý obsah, ale je to vec, ktorá by mohla byť v každom aute. S priestorom budú spokojní pasažieri vpredu aj vzadu. Musso ponúka plnohodnotné sedenie aj v druhom rade sedadiel, takže žiadna núdzovka sa nekoná.

Motor si nevyberiete

Pod kapotou pradie jediný agregát v ponuke. Naftová 2,2 s výkonom 202 k/149 kW a krútiacim momentom 441 Nm síce neponúkne oslnivú dynamiku, ale ak ju nebudete hnať, poteší spotrebou. 6 stupňový automat AISIN si vychutnáva pohodovú, kľudnú jazdu. V momente, ak po ňom začnete chcieť rýchle zmeny prevodov začne zmätkovať. Ak si však dáte pozor na svoju jazdu, pohonné ústrojenstvo vás odmení spotrebou na úrovni 9 litrov.

Taktiež vám odporúčam v prípade skúšobnej jazdy ísť s Mussom do zákrut. Tak komunikatívne riadenie a zábavu som už dlho nezažil. Teda v takýchto bežných autách, ale boj s náklonmi Musso je veľká zábava. Treba však dodať, že bezpečná, auto som skúšal dohnať do krízových situácií a nikdy sa nezačalo stavať na dve kolesá. Jazdnej dynamike prospieva aj 5 prvková zadná náprava. Výrobca dáva na výber z dvoch variantov, buď listové pružiny s vyššou nosnosťou, alebo viacprvková náprava s lepším komfortom jazdy.

Komfort je hlavný dôvod, prečo sa rozhodnúť pre Musso. Či idete po hladkom asfalte, tankodrome alebo poľnej cestičke, komfort je rovnaký. Rámová konštrukcia síce spôsobuje natriasanie posádky, ale tvrdé rany od podvozku nikdy nedostanete. Keď si teda zvyknete na tento želé efekt, budete sa cítiť ako v tanku, ktorý prejde absolútne všetko. V prípade nepohody sú k dispozícii 3 režimy pohonu 4×4, vďaka ktorým by ste mali zvládnuť všetky nástrahy. A cena? Náš kúsok neprekročil hranicu 44 000 €. A to je v dnešnej dobe pre takto vybavené auto veľmi pôsobivý kúsok.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Usporiadanie a počet valcov R6
Zdvihový objem 2 157 cm3
Max. výkon 149 kW / 202 koní
Emisná norma Euro 6D
Palivo diesel
Pohon 4WD
Prevodovka automatická, 6-stupňová
ROZMERY, HMOTNOSTI A OBJEMY
Dĺžka 5 405 mm
Šírka 1 950 mm
Výška 1 855 mm
Rázvor náprav 3 210 mm
Objem palivovej nádrže 75 l
Maximálna rýchlosť 183 km/h
Dĺžka nákladového priestoru 1 610 mm
Šírka nákladového priestoru 1 570 mm
Rozmer pneumatík 235/70 R17
SPOTREBA
Mesto 11,0 l
Diaľnica 10,5 l
Okresky 8,2 l
Priemer 9,0 l
CENA
Základná cena modelu od 28 390 €
Cena testovanej verzie 42 770 €

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hodnotení 6

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!