Domov SPRÁVY Doprava Pokuta za prekročenie rýchlosti o 1 km/h? Vodičom naháňa tento radar strach

Pokuta za prekročenie rýchlosti o 1 km/h? Vodičom naháňa tento radar strach

Foto: Depositphotos

Stacionárny radar v Česku je nekompromisný. Pokuty vodičom posiela už za najmenšie prekročenie rýchlosti. Koľko na tom mesto zarobí?

Poznáte to. Pokiaľ neprekročíte rýchlosť o viac ako 10 km/h, pokute sa vo väčšine prípadov vyhnete. Nie všade však s týmto prístupom obstojíte. Skvelým príkladom je české mesto Kolín a jemu priľahlé oblasti. Na piatich úsekoch totiž mesto rozostavilo stacionárne radary a začalo plniť kasičku. Dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti meria extrémne prísne a pokuty posiela aj za prekročenie len o 1 km/h. Pokuty sa tak začínajú mestu kopiť, avšak väčšina z nich je na úrovni len pár stoviek korún, teda desiatok eur.

Enormný nárast pokút

Český magazín Autosalon.tv teda zisťoval u vedúceho odboru dopravy mesta Kolín Miroslava Babáka, ako to s pokutami teda je. „Za mesiace september až december 2023, kedy bol po novom nastavený limit na meracích zariadeniach na 54 km/h, nám mestská polícia zaslala cez 14-tisíc oznámení. Pre porovnanie, keď dokopy spočítame rok 2021, 2022 a mesiace január až september 2023, prišlo celkom 9-tisíc oznámení.“ Počas septembra až decembra minulého roka to teda v priemere činí 3 500 pokút mesačne. To je na mestečko so zhruba 31-tisíc obyvateľmi pomerne dosť.

Foto: Depositphotos

To, že za exponenciálnym nárastom počtu pokút stoja drobné rýchlostné prehrešky hovorí aj štatistika, podľa ktorej až 80 % pokút je za priestupky za rýchlosti do 55 km/h. Podľa vedúceho odboru dopravy je drvivá väčšina z nich za 51 až 53 km/h. Ide síce o drobné prekročenie rýchlosti, ktoré výrazným spôsobom neohrozuje bezpečnosť cestnej premávky, no priestupok to bohužiaľ je. Vodiči si tak musia strážiť nohu na plyne, radar je nekompromisný.

Koľko teda mesto zarobí?

Môžeme si asi na rovinu povedať, že takto prísne nastavený limit na radare nie je za účelom bezpečnosti na cestách, ale s vidinou zárobku. Ten sa však nemusí vždy dostaviť. Podľa Babáka dosahujú náklady na odoslanie jednej výzvy k uhradeniu pokuty zhruba 115 českých korún, teda približne 4,50 €. „V prípade posunu do správneho konania musí nasledovať ďalšia minimálne jedna písomná výzva. A to platí vtedy, ak ide všetko dobre.“ No a keďže pokuta za prekročenie rýchlosti do 55 km/h činí 200 korún, mesto začína v prípade poslania ďalšej upomienky na pokute prerábať. Mesačne však na pokutách zarobí v priemere 400-tisíc českých korún (takmer 16-tisíc eur). Pri ročnom rozpočte mesta vo výške až 47 miliónov eur to však vyzerá ako zanedbateľná čiastka.

Rýchlosť Pokuta
51 – 55 km/h 200 Kč
56 – 59 km/h 400 Kč
60 – 69 km/h 750 Kč
67 – 69 km/h 800 Kč
70 – 89 km/h 1 250 Kč

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počet hodnotení 25

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJAutosalon.tv
Predchádzajúci článokŽlté autá strácajú na hodnote najmenej, prepadákom je zlatá
Nasledujúci článokNestačili počítať. Za 30 minút im prišlo 50-tisíc objednávok na nové auto