Domov SPRÁVY News Kontroverzný miliardár: Benzínové motory budeme vyrábať, až kým nám to nezakážu

Kontroverzný miliardár: Benzínové motory budeme vyrábať, až kým nám to nezakážu

Lawrence Stroll. Foto: Aston Martin

Zdá sa, že nad masovým prechodom na elektrický pohon visí čoraz väčší otáznik. Automobilky zisťujú, že ich plány boli až príliš ambiciózne a posúvajú ich. Jednou z nich je aj Aston Martin.

Posledné mesiace sa v automobilovom svete nesú v istej dávke neistoty. Čoraz viac značiek začína prehodnocovať svoje stratégie ohľadom elektromobility. Zisťujú totiž, že ich plány boli až príliš ambiciózne a neodzrkadľujú skutočný dopyt. Mercedes preto pred pár týždňami ohlásil, že pre nedostatočný záujem o elektrifikované modely ostane Trieda A v ponuke o čosi dlhšie. Nepríjemný stret s realitou zažíva aj Aston Martin.

Astony si spaľovacie motory ponechajú

Automobilka nedávno posunula premiéru svojho prvého batériového elektromobilu z roku 2025 až na 2027. Teraz šéf značky Lawrence Stroll pre magazín Autocar potvrdil, že očakáva, že modely so spaľovacím motorom budú predávať aj v polovici ďalšej dekády a dokonca aj po nej. To je totiž to, čo chcú zákazníci.

Foto: Aston Martin

Podľa Strolla túžia po autách so „zvukmi a vôňami“ spaľovacích motorov a verí, že bude pre ne vždy existovať trh. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa Aston Martin rozhodol odložiť svoj prvý elektromobil. Rozruch okolo elektromobilov v danej cenovej kategórii je podľa neho totiž v súčasnosti väčší ako reálny dopyt. Prechod k elektrickému pohonu sa vraj nakoniec uskutoční, no podľa Lawrenca Strolla bude celý proces trvať dlhšie, ako sa očakávalo.

Plug-in hybridy nebudú chýbať

Nové Astony si tak síce ponechajú spaľovací motor, no čiastočnej elektrifikácii sa nevyhnú. Automobilka v súčasnosti výrazne investuje do plug-in hybridnej technológie pre svoje motory V8 a V12. To by jej malo pomôcť splniť čoraz prísnejšie emisné normy najmä na starom kontinente. Týmto krokom však chcú zároveň aj zvýšiť výkon svojich modelov a Stroll povedal, že ich bude predávať, kým nebudú zakázané.

Aston Martin Valhalla
Foto: Aston Martin

Prechod k elektrickej budúcnosti automobilového priemyslu je tak stále veľmi rozpačitý a aj naďalej čelí výzvam ako je vysoká cena elektromobilov, málo rozvinutá infraštruktúra nabíjačiek či práve nepresvedčivý dopyt.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hodnotení 79

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJAutocar
Predchádzajúci článokOpitý vodič zdemoloval značku, skončil za mrežami
Nasledujúci článokMercedes pripravuje vyše 5-metrové vysokovýkonné SUV