Domov SPRÁVY News Evolúcia špičky. Rolls-Royce Cullinan sa inšpiroval mrakodrapmi

Evolúcia špičky. Rolls-Royce Cullinan sa inšpiroval mrakodrapmi

Foto: Rolls-Royce

Inovovaná podoba toho najlepšieho. Rolls-Royce Cullinan Series II prichádza rovno aj v temnom kabáte Black Badge.

Na britských ostrovoch vedia ako na to. Ich luxusné SUV patria k tomu najlepšiemu a Rolls-Royce Cullinan Series II opäť posunul latku na tú najvyššiu úroveň. Inovovaný model vychádza z mimoriadne úspešného auta, ktoré ešte viac priblížili k dokonalosti. Ale o tom predsa Rolls-Royce je.

Rolls-Royce Cullinan Series II
Foto: Rolls-Royce
Výrazná evolúcia

Vrchol luxusu na kolesách síce zostáva verný svojim základným charakteristickým črtám, jeho nová tvár však reflektuje najnovšie vnímanie luxusu a spôsob využívania vozidla. V histórii samotnej automobilky ide o najvýraznejší facelift, ktorý kedy pripravili. Hlavným dizajnovým motívom novinky sú vertikály. Tie pripomínajú výškové budovy vo svetových metropolách, kde sa tento model cíti ako doma. Najzásadnejšími zmenami prešli predné svetlá, ktorých výrazné, vertikálne LED denné svietenie siaha až k spodnej hranici ikonickej prednej masky.

Nový predný nárazník pôsobí agresívnejšie, pričom jeho skosené línie majú za úlohu vozidlo opticky pritlačiť k vozovke. V prednej časti nechýba ani podsvietená predná mriežka chladiča. Pri pohľade z profilu vidíme mierne zmeny na plochách karosérie. Decentná línia smeruje od zadných svetiel k osi kolies, pričom upozorňuje na statické logo RR. V zadných partiách dominujú koncovky výfukového systému, s povrchovou úpravou leštenej ocele. Nové sú aj 23-palcové disky kolies, v štýle veterného mlyna s 3D efektom.

Rolls-Royce Cullinan Series II
Foto: Rolls-Royce
To najpodstatnejšie

Isto nám dáte za pravdu, že pri týchto autách je interiér tá najpodstatnejšia vec. Veď tam sa predsa nechávate vašim autom hýčkať a rozmaznávať. Modernizované SUV prinieslo v interiéri hneď niekoľko zmien. Napríklad sklenený panel na vrchnej časti palubnej dosky, ktorý spája tradičné a digitálne remeslá. Prepracovaný bol aj prístrojový panel pred vodičom, spolu so stále viditeľným displejom informačného systému. Prítomné je operačné rozhranie Spirit, ktoré poznáme z modelu Spectre. Ten navyše dokonale spolupracuje s vašim inteligentným telefónom prostredníctvom aplikácie Whisper, vďaka čomu máte svoje auto stále po ruke.

Rolls-Royce Cullinan Series II
Foto: Rolls-Royce
Nové materiály

Rozsiahla individualizácia je doménou každého modelu s legendárnou soškou na kapote. V tomto prípade to v automobilke posunuli opäť o level ďalej. Novým lakom karosérie sekundujú nové farby a materiály v interiéri, ktoré sú inšpirované svetom rastlín. Nový, drevený obklad s otvorenými pórmi v automobilke vyvíjali viac ako štyri roky. Individuálne vyberané a ručne opracovávané drevo je samozrejmosťou. Nová je aj špeciálna tkanina Duality Twill, ktorá sa vyrába z bambusu a je inšpirovaná botanickou záhradou na azúrovom pobreží. Táto špeciálna látka je na výber hneď v troch farebných prevedeniach. Svoj Rolls-Royce si tak môžete nakonfigurovať podľa vlastných predstáv od výmyslu sveta.

Kompletné čalúnenie interiéru Duality Twill obsahuje až 2,2 milióna stehov, takmer 18 kilometrov nite a jeho výroba trvá 20 pracovných hodín. Na dokonalé zladenie vzoru je každý kúsok individuálne vyrobený a následne orezaný špeciálnym laserom, ktorý zafixuje hrany látky tak, aby sa nich nemohla uvoľniť žiadna nitka. Vývoj tejto textílie s komplexným vyšívaným vzorom trval viac ako jeden rok.

Ďalšou modernou a jedinečnou remeselnou technikou v modeli Cullinan Series II je precízna perforácia kože Placed Perforation. Tento inovatívny postup umožňuje umelcom vytvárať diela na koženom čalúnení sedadiel jemným prepichovaním. Pre Cullinan Series II navrhli dizajnéri vzor inšpirovaný neustále sa meniacimi tvarmi oblakov nad sídlom značky Roll-Royce v Goodwoode a ich tieňmi. Výsledok tvorí 107 000 perforácii s priemerom 0,8 či 1,2 milimetra.

Rolls-Royce Cullinan Series II
Foto: Rolls-Royce
Black Badge

Podľa slov samotnej automobilky vznikla verzia Black Badge pre zákazníkov, ktorí hľadajú živelnejší a divokejší zážitok z jazdy. Všetky vonkajšie detaily karosérie, vrátane sošky Spirit of Ecstasy, sú lakované v čiernej farbe. Po prvýkrát sa to týka aj ozdobných líšt okolo okien, alebo prvkov na dverách a kľučkách dverí. Na výber máte voliteľné lakovanie vrchnej, ale aj spodnej časti karosérie, alebo rozšírene lemy blatníkov, resp. spodnej časti predného nárazníka. Black Badge vôbec po prvý raz stojí na 23-palcových diskoch kolies, špeciálne určených pre túto verziu.

Black Badge Cullinan Series II | A Formidable Alter Ego, Evolved

Táto verzia sa od klasickej odlišuje aj interiérom. Doménou tejto verzie je použitie moderných, industriálnych materiálov. Temnú atmosféru v interiéri dotvárajú kovové prvky, ako napríklad zatmavené výduchy ventilácie. Opäť, po prvýkrát sa stretávame s ikonickou soškou v interiéri. V tejto verzii je samozrejme čierna. V temnom nádychu sa nesú aj témy digitálneho prístrojového štítu a displeju infotainmentu.

Rolls-Royce Cullinan Series II
Foto: Rolls-Royce
Dobre známa technika

V útrobách Rolls-Royce Cullinan zostali konštruktéri verní overenej klasike. Pod prednou kapotou tróni dvakrát preplňovaná V12-tka s objemom 6,75 litra. Ako by sama automobilka povedala, výkon je dostatočný. Presnejšie však rovných 600 koní a krútiaci moment 900 Nm. O pohodlie posádky sa stará vzduchové pruženie so zväčšeným objemom na zmenšenie náklonov karosérie. Prekalibrovanie plynového pedálu a riadenia sa stará o svižnejšiu akceleráciu a lepšiu komunikáciu s vodičom. Automatická prevodovka ZF s ôsmimi prevodovými stupňami je napojená na riadenie prednej, ale aj zadnej nápravy pre zachovanie hladkosti a zážitku z jazdy ako na lietajúcom koberci. Vo verzii Black Badge nechýba tlačidlo Low, ktoré zrýchli odozvu na plyn, reakcie prevodovky, ale zmení aj zvukový prejav samotného auta.

Foto: Rolls-Royce

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 7

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokHor sa na kempovanie, nový Volkswagen California je tu
Nasledujúci článokPredáva elektromobily superboháčom: Tí ľudia ich nechcú, máme problémy