Domov SPRÁVY News Fantázia, nový motor od Lamborghini bude točiť 10 000 ot./min.

Fantázia, nový motor od Lamborghini bude točiť 10 000 ot./min.

Foto: Lamborghini

Lamborghini odhalilo prvé podrobnosti o pohonnom ústrojenstve, ktoré bude použité pod povrchom nového športiaka nahrádzajúceho model Huracán. 

Novinka sa oficiálne predstaví už čo nevidieť. Pravdepodobne bude niesť názov Lamborghini Temerario. Bude vybavené štvorlitrovým vidlicovým osemvalcom s dvoma turbodúchadlami. Pozor, nepôjde iba o upravenú jednotku známu z modelu Urus alebo iných športových modelov koncernu vrátane Porsche, Bentley či Audi, ale o úplne nový motor, ktorý bol vyvíjaný na čistom liste papiera. Kým sa dostaneme k známym podrobnostiam, to najpodstatnejšie čo o tomto motore potrebujete vedieť je, že točiť bude neskutočných 10 000 ot./min.

Samotný motor bude dosahovať výkon okolo 800 koní, čo je nemenej pôsobivých 200 koní na liter objemu. Maximálny výkon bude motor dosahovať v rozsahu 9000 až 9750 otáčok za minútu, pričom najvyšší krútiaci moment 730 Nm bude k dispozícii v širokom spektre 4000 až 7000 otáčok za minútu. Turbodúchadlá budú umiestnené medzi dvoma radmi valcov.

Lamborghini Revuelto
Lamborghini Revuelto. Foto: Lamborghini
Pomoc troch elektromotorov

Ako už bolo avizované, Temerario bude hybridom, čiže k spaľovaciemu motoru sa pridajú až tri elektromotory. Prvý z nich je vložený medzi motor a osemstupňovú dvojspojkovú prevodovku a sám o sebe produkuje ďalších 150 koní a krútiaci moment 300 Nm. Spolu s krútiacim momentom spaľovacieho motora bude jeho sila smerovať zrejme na zadné kolesá.

Okrem toho sú na prednej náprave namontované ďalšie dva elektromotory, každý s výkonom 150 koní. Na to, koľko bude oficiálne dosahovať kombinovaný výkon celej pohonnej sústavy si budeme musieť počkať do oficiálnej premiéry. Len na porovnanie, Revuelto poháňa benzínový dvanásťvalec s pomocou tiež troch elektromotorov. Samotný spaľovací agregát má výkon 825 koní pri 9250 ot./min. a krútiaci moment 725 Nm pri 6750 ot./min. Obmedzovač otáčok zasiahne pri 9500 ot./min.

Samozrejme, Lamborghini nie je len o číslach, ale aj o emocionálnych aspektoch vysoko výkonných pohonných jednotiek. Lamborghini prízvukuje, že odozva a zvuk V8 sú rovnako dramatické a charizmatické motor V10, ktorý nahradí.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJAuto Express
Predchádzajúci článok1000 km na liter benzínu. Študenti idú prekonať rekord
Nasledujúci článokTEST Ford Tourneo Courier – cenovo dostupný rodinný van