Domov SPRÁVY News Bývalý dizajnér Fordu navrhol futuristickú buginu. Nabije sa do 10 minút

Bývalý dizajnér Fordu navrhol futuristickú buginu. Nabije sa do 10 minút

Foto: CALLUM Designs

Značka Callum, pomenovaná po svojom zakladateľovi a slávnom automobilovom dizajnérovi Ianovi Callumovi, uviedla na trh divoké vysokovýkonné elektrické auto s off-roadovými ambíciami. Nesie názov Callum Skye. Popri niektorých nových technických špecifikáciách značka vôbec po prvýkrát odhalila aj interiér.

Cenovka modelu Callum Skye začína na zhruba 80-tisíc librách a môže sa vyšplhať až na hodnotu 110-tisíc. Zákazníci majú možnosť si rezervovať auto už teraz. Zatiaľ čo špecifiká ešte nie sú odhalené, samotná značka tvrdí, že bude ponúkaných množstvo prevedení s rôznym stupňom schopností na spevnených cestách aj mimo nich.

Callum Skye
Foto: CALLUM Designs
Viacerí sa pokúšajú

Skye je prvé auto, ktoré bolo navrhnuté a skonštruované výhradne v dizajnérskej firme Callum. Od svojho založenia v roku 2019 Callum odhalil model Vanquish 25 od R-Reforged (reimaginácia Aston Martin Vanquish), ale aj prevedenie karosérie „shooting brake“ s názvom Callum Vanquish VC25.

Callum Skye
Foto: CALLUM Designs

Model Skye však prináša úplne iný koncept. David Fairbairn tvrdí, že Skye „zapláta medzeru na trhu,“ avšak značka Callum rozhodne nie je jedinou, ktorá prichádza s podobnou myšlienkou. Napríklad Volkswagen sa s týmto nápadom pohrával už v prípade modelu ID. Buggy concept z roku 2019. Za zmienku stojí aj automobil Meyers Manx EV odhalený v roku 2022.

Elegantná jednoduchosť interiéru

Interiér a priestor pre posádku odhalil pre magazín Auto Express samotný zakladateľ Ian Callum, ktorý vysvetľuje: „Aby sa maximalizoval priestor, je nevyhnutné zachovať jednoduché formy interiéru. Používa čisté, ale sofistikované geometrické tvary, ktoré dopĺňajú nádherné tvary exteriéru. Vďaka elegantnej jednoduchosti interiéru si model Skye zachováva schopný a odolný štýl a zároveň ponúka aj zážitok z jazdy.“

Callum Skye
Foto: CALLUM Designs

K dispozícii je športovo vyzerajúci volant, tenká stredová konzola s tromi voličmi a volič prevodovky nájdeme priamo pod ňou. Prístrojovú dosku navrhli tak, aby prinášala praktickosť a funkčnosť. Centrálny dotykový displej má možnosť využitia konektivity Apple CarPlay a Android Auto.

Foto: CALLUM Designs
Ponúkne slušné parametre

Pokiaľ ide o vonkajší dizajn, Skye prináša vskutku vesmírny dizajn. Zatiaľ čo auto je vyvíjané aj na cestné použitie, jeho chuť na drsné veci nepoprie. Vpredu aj vzadu by ste previsy karosérie hľadali zbytočne. Navyše nesmú chýbať ani robustné terénne pneumatiky s dostatkom priestoru v podbehoch. Celkovú unikátnosť dopĺňa sklenená spodná časť dverí.

Model Callum Skye má len o niečo menšie rozmery ako už spomínaný model VW ID. Buggy s dĺžkou 4 047 mm a šírkou 1 900 mm. 42 kWh batéria sa na prvý pohľad môže javiť ako nie úplne dostačujúca. Callum Skye však ponúkne pomerne nízku hmotnosť iba 1 150 kg a tým pádom aj nízku spotrebu energie. Za zmienku rozhodne stojí aj rozloženie hmotnosti v pomere 50:50. Očakávaný dojazd by mal atakovať hranicu 270 kilometrov na jedno nabitie. Model Skye má pohon všetkých štyroch kolies, takže sa očakáva motor na oboch nápravách. Automobil by tak mal dosiahnuť zrýchlenie z 0 na 100 km/h za zhruba 4 sekundy. Callum tiež tvrdí, že nabitie z 0 na 100 % potrvá menej ako desať minút.

Foto: CALLUM Designs

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJAutoExpress
Predchádzajúci článokMegazákazka ozbrojených vozidiel pre armádu za 1,7 miliardy eur dostáva reálne kontúry
Nasledujúci článokNakúpili Tesly, teraz sú zúfalí a chcú sa ich zbaviť