Domov SPRÁVY News Hyundai predstavil špeciál na Pikes Peak. Zabojovať chce hneď o dva rekordy

Hyundai predstavil špeciál na Pikes Peak. Zabojovať chce hneď o dva rekordy

Foto: Hyundai

V Hyundai svoj návrat na Pikes Peak neberú na ľahkú váhu. Práve naopak. Legendárnych pretekov do vrchu sa zúčastnia so špeciálom Ioniq 5 N Time Attack. Cieľom je pokorenie až dvoch rekordov.

Kórejská automobilka ohlásila svoj návrat na horu Pikes Peak koncom marca tohto roka. Vtedy sme však ešte nevedeli s akými vozidlami, Hyundai však prezradil, že budú štyri. Náš tip, že pôjde o elektromobil alebo špeciál postavený na Ioniqu 5 N sa nakoniec potvrdil. Dve vozidlá budú prakticky sériovou verziou Ioniqu 5 N, no ďalšie dostali nemalé úpravy. Vznikol tak špeciál s označením TA, čo je skratka pre Time Attack, teda kategóriu, v ktorej sa Hyundai zúčastní pretekov na Pikes Peak.

Masívny aero balíček

Už na prvý pohľad sú zmeny viac než zrejmé. Špeciál dostal masívny aero balíček. Nechýba obrovské zadné krídlo, predný splitter, výrazné bočné lišty či rozšírené lemy blatníkov. Ioniq 5 N TA okrem toho vyfasoval 18-palcové kované disky kolies so slickmi Yokohama, šesťpiestikové brzdové strmene vpredu a štvorpiestikové vzadu. Odpruženie si tiež prešlo vylepšeniami a disponuje nastaviteľnými tlmičmi. Okrem toho je nastaviteľná aj svetlá výška a odklon kolies.

Hyundai N | IONIQ 5 N TA Spec

Úpravou si však prešla aj pohonná jednotka. Hyundai naladil prostredníctvom softvéru elektrické pohonné ústrojenstvo tak, aby zadný motor v režime plného overboostu ponúkal ešte dodatočný výkon 27 kW, teda 37 koní. Celkový výkon variantu Time Attack tak dosahuje až 687 konských síl. Automobilka zároveň uvádza, že pre svoj špeciál použili štandardný elektrický systém zo sériového Ioniqu 5 N. Okrem toho bolo potrebné kvôli bezpečnosti zakomponovať modernizované externé reproduktory schopné produkovať zvuk s hladinou intenzity 120 decibelov. Okrem bezpečnostnej požiadavky, aby elektromobily vydávali zvuk počas pretekov značka uvádza, že “zvuk motora” zlepší spätnú väzbu vodiča. Hyundai síce nemá ambície na celkové víťazstvo, no cieľom bude pokoriť rekord v triede upravených elektrických vozidiel SUV/crossover.

Hyundai IONIQ 5 N Time Attack na Pikes Peak
Foto: Hyundai
2 sériové modely a hviezdne mená

Okrem dvoch špeciálov TA sa Hyundai zúčastní pretekov na Pikes Peak aj s dvoma sériovými Ioniqmi 5 N. Prakticky jedinou zmenou budú povinné bezpečnostné prvky ako napríklad ochranná klietka. So sériovkami bude Hyundai zase cieliť na rekord medzi elektrickými produkčnými SUV/crossovermi.

Špeciály Ioniq 5 N TA budú riadiť Robin Shute, štvornásobný celkový víťaz na Pikes Peak a aktuálny držiteľ titulu „King of the Mountain“, a Dani Sordo, španielsky jazdec majstrovstiev sveta v rally za Hyundai Motorsport. Za volant sériových modelov sa zase posadí Paul Dallenbach, 11-násobný víťaz na Pikes Peak a trojnásobný „kráľ hory“, a Ron Zaras, nováčik a predstaviteľ automobilových médií. Legendárne preteky sa uskutočnia už 23. júna 2024.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Hyundai
Predchádzajúci článokGolf oslavuje 50 rokov, prichádza nové GTI Clubsport
Nasledujúci článok500 a dosť. L’Ultime je úplne posledný vyrobený Chiron

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here