Domov SPRÁVY News Golf oslavuje 50 rokov, prichádza nové GTI Clubsport

Golf oslavuje 50 rokov, prichádza nové GTI Clubsport

Foto: Volkswagen

Ostrá verzia 8. generácie Volkswagenu Golf GTI je na trhu už štyri roky. Variant Clubsport teraz pri príležitosti 50. výročia výroby modelu Golf prichádza s množstvom noviniek. Okrem dizajnových vylepšení to je aj posunutý obmedzovač maximálnej rýchlosti. 

Volkswagen Golf sa za 50 rokov svojej produkcie stal doslova kultom. Aktuálne je jeho ôsma generácia krátko po facelifte, či už štandardná verzia, alebo ostrejšia GTI. Teraz prišiel rad na samotný vrchol modelu Golf s pohonom predných kolies. Stojí nový Volkswagen Golf GTI Clubsport naozaj za to?

Volkswagen Golf GTI Clubsport
Foto: Volkswagen
Dobre známy agregát.

Pod prednou kapotou zostalo dobre známe pohonné ústrojenstvo. Dvojlitrový štvorvalec produkuje rovných 300 koní a krútiaci moment činí okrúhlych 400 Nm. To sú na chlp rovnaké hodnoty, aké výrobca udával pri predchodcovi. Podľa samotnej automobilky však motor prešiel viacerými zmenami, respektíve vylepšeniami. Reč je napríklad o prepracovanej elektronickej kontrole samotného motora a pozmenené nastavenie preplňovania. Bližšie nešpecifikované úpravy údajne prebehli aj na podvozku. Konkrétnejšie nastavenie samotného podvozku vrátanie riadenia a elektronickej uzávierky diferenciálu. Za príplatok dokonca dostanete adaptívne tlmiče DCC.

Volkswagen Golf GTI Clubsport
Foto: Volkswagen
Golf sa nahneval

Zovňajšok najostrejšej predokolky značky po facelifte pôsobí nahnevane. Môžu za to zúžené predné svetlá, podsvietené logo a už dobre známa svetelná linka tiahnuca sa naprieč mriežkou chladiča. Agresívnejší predný nárazník dostal novú, prepracovanú mriežku. Po celom aute nachádzame detaily lakované v lesklej čiernej farbe. V zadnej časti púta pozornosť príplatkový strešný spojler, ktorý je o niečo predĺžený. Nechýbajú nové dizajny 19-palcových hliníkových diskov kolies. Nasledujúce vylepšenie je síce skôr akustické ako vizuálne, treba ho však zmieniť. Je ním titánový výfukový systém z dielne spoločnosti Akrapovič, ktorý je dostupný za príplatok.

Volkswagen Golf GTI Clubsport
Foto: Volkswagen
Race Package

Samozrejme, každý automobilový nadšenec chce svoje auto čo najvýkonnejšie a najrýchlejšie. Nový Volkswagen Golf GTI Clubsport dokáže akcelerovať z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy. Aj maximálna rýchlosť 250 km/h je vzhľadom na kategóriu auta viac než dostačujúca. Pre tých náročnejších však automobilka ponúka takzvaný Race Package, ktorého dôsledkom je navýšenie maximálnej rýchlosti na 267 km/h. Súčasťou tohto balíku sú aj špeciálne disky kolies, každý z diskov pritom váži len 8 kilogramov.

Volkswagen Golf GTI Clubsport
Foto: Volkswagen
Minimálne zmeny v interiéri

V interiéri sa toho v rámci modernizácie až tak veľa neudialo. Dostanete mierne pozmenený volant s multifunkciou alebo infotainment s integrovaným hlasovým asistentom IDA. Ten pracuje s umelou inteligenciu spoločnosti OpenAI, dobre známym ChatGPT. Vodičovi je k dispozícií nový digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou až 10,2 palca. Zväčšená bola aj hlavná dotyková obrazovka multimediálneho systému, ktorá teraz dosahuje rozmerov až 12,9 palca. Aby ste nezabudli, že sedíte v najostrejšom modeli s pohonom predných kolies, je na palube prítomné štartovacie tlačidlo s pulzujúcim, červeným podsvietením. Aktualizované bolo aj náladové osvetlenie interiéru, ktoré teraz ponúka paletu až 30 rôznych farieb. Za príplatok sú dostupné panely vo vyhotovení z uhlíkových vlákien a veľké množstvo kontrastného prešívania po celom interiéri.

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Volkswagen
Predchádzajúci článok1x som šoféroval čínske EV. Po 20 minútach som rozmýšľal, za koľko predám svoj nemecký diesel
Nasledujúci článokHyundai predstavil špeciál na Pikes Peak. Zabojovať chce hneď o dva rekordy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here