Domov News Veľkolepý návrat? Hyundai sa zúčastní pretekov na Pikes Peak

Veľkolepý návrat? Hyundai sa zúčastní pretekov na Pikes Peak

Foto: Hyundai

Kórejská automobilka Hyundai sa tento rok zúčastní populárnych pretekov do vrchu na hore Pikes Peak. V slávnych pretekoch uvidíme značku po 6 rokoch.

Preteky do vrchu Pikes Peak patria k vôbec najpopulárnejším a najznámejším na svete. Ich história siaha až do roku 1916 a za ten čas sa ich zúčastnili stovky legendárnych vozidiel a jazdcov. Hora Pikes Peak je nevyspytateľná, predstavuje veľkú výzvu a preto každoročne láka aj tie najväčšie mená zo sveta motoršportu. Aktuálnym rekordmanom 20-kilometrovej trate je Romain Dumas, ktorý s elektrickým VW ID.R zajazdil v roku 2018 neuveriteľný čas s hodnotou 7 minút a 57,148 sekundy.

V tomto roku sa po 6-ročnej pauze vracia na Pikes Peak značka Hyundai, ktorá má s týmito pretekmi pomerne bohaté skúsenosti. Prvýkrát sa ich totiž zúčastnila už v roku 1992 s modelom Scoupe Turbo v triede Showroom Stock, kde jazdili prakticky sériové vozidlá. Od 2009 však začali do pretekov nasadzovať na Pikes Peak určené špeciály ako RMR JE09, PM580 či výrazne upravený Genesis Coupe. S ním automobilka v roku 2012 dokonca získala celkové prvenstvo a stanovila vtedajší rekord s časom 9:46,164. Treba však dodať, že išlo o vôbec prvý ročník, kedy bola celá trať vyasfaltovaná.

Hyundai Scoupe Turbo. Foto: Hyundai
Hviezdne mená a 4 autá

Doteraz posledné vystúpenie značky na Pikes Peak bolo v 2018, no bohužiaľ sa im v deň pretekov nepodarilo odštartovať. Teraz však Hyundai hlási veľký návrat. Do tohtoročných pretekov, ktoré sa budú konať v júni, postaví až štyri vozidlá. Aké, zatiaľ však neuvádza. Ak by sme mali tipovať, tak s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o elektromobil. Možno špeciál postavený na báze Ioniqu 5 N. Automobilka nateraz ohlásila troch zo štyroch jazdcov a ide o veľké mená. Paul Dallenbach (11-násobný víťaz triedy Pikes Peak), Paul Shute (4-násobný víťaz triedy) a dlhoročný jazdec svetového šampionátu WRC Dani Sordo.

Hyundai RMR PM580 na trati Pikes Peak
Hyundai RMR PM580. Foto: Hyundai

„Jazdec je jedným z najdôležitejších prvkov úspechu na Pikes Peak International Hill Climb. Vybrali sme špičkových odborníkov ako Robin Shute a Paul Dallenbach, ktorí vyhrali podujatie celkovo a v triede 15-krát. Obaja títo jazdci majú neuveriteľné traťové rekordy a horu dobre poznajú. Angažovanie jazdca Hyundai Motorsport WRC Daniho Sorda je veľmi vzrušujúce a pomôže nám zaujať globálne publikum pre preteky do vrchu,“ povedal Till Wartenberg, viceprezident Hyundaiu a šéf divízie N a motoršportu.

Autá bude prevádzkovať tím Bryan Herta Autosport. V súčasnosti okrem vstupu do IndyCar v spolupráci s Andrettim prevádzkuje aj severoamerické cestovné vozidlá Hyundai. Zatiaľ nie je jasné či špeciály, ktoré Hyundai prinesie tento rok, budú útočiť na celkové prvenstvo, no minimálne o víťazstvo v triede bude chcieť značka nepochybne zabojovať.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJHyundai
Predchádzajúci článokĽudia si ho mýlia s armádnym vozidlom. Trojtonový offroad je v SR
Nasledujúci článokElektrické Ferrari nestratia zvuk ani emóciu, sľubuje šéf značky