Domov SPRÁVY News Je to vôbec facelift? Toto je nové BMW radu 2 a M2

Je to vôbec facelift? Toto je nové BMW radu 2 a M2

Foto: BMW

V poradí druhá generácia BMW radu 2, ako aj jeho vysokovýkonné prevedenie M2, prešli miernou modernizáciou. Na prvý pohľad sa toho veľa nezmenilo. 

Na dizajne, ktorý stále rozdeľuje ľudí na dva tábory, sa prakticky nič nezmenilo. Výrazná predná časť so samostatnými svetlometmi, horizontálne usporiadaná mriežka chladiča, široké blatníky a krátke veko batožinového priestoru zakončené nápadným spojlerom na BMW radu 2 ostali.

BMW radu 2
Foto: BMW
Čo je nové?

Najväčší rozdiel zákazníci BMW radu 2 a M2 pocítia pri konfigurácii, kde pribudla nová výbava a rozšírená paleta lakov. Vodiči modelu M2 pocítia aj navýšený výkon, ktorý vzrástol o 15 kW (20 koní). Známy radový šesťvalec teraz v najmenšom BMW M produkuje 353 kW (480 koní). Krútiaci moment závisí od prevodovky. Pri 6-stupňovej manuálnej prevodovky má hodnotu 550 Nm a pri 8-stupňovej M Steptronic so softvérom Drivelogic 600 Nm.

Foto: BMW

Bez ohľadu na formu prenosu sily, ktorú si zákazník vyberie pre svoj nový model BMW M2, skráti zvýšený výkon motora čas zrýchlenia z 0 na 100 km/h o 0,1 sekundy. BMW M2 so štandardnou prevodovkou trvá zrýchlenie 4,0 sekundy, s voliteľnou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou 4,2 sekundy. Nárast výkonu sa prejavuje aj pri šprinte z 0 na 200 km/h, čo v prípade verzie modelu BMW M2 s osemstupňovou prevodovkou M Steptronic prináša zlepšenie o 0,6 sekundy (teraz 12,9 sekundy). O rovnaký čas sa skráti zrýchlenie aj s voliteľnou manuálnou prevodovkou (na 13,7 sekundy). Maximálna rýchlosť dosahuje hodnotu 250 km/h, s voliteľne dodávaným balíkom M Driver’s Package môže poskočiť až na 285 km/h. Dynamický výkon podporuje emocionálne bohatý zvuk motora, ktorý vykúzli špeciálny M výfukový systém s elektronicky ovládanými klapkami.

BMW radu 2
Foto: BMW
Bohaté portfólio motorov

V novom BMW radu 2 má zákazník z čoho vyberať. Okrem bohatej výbavy je v ponuke 5 motorov, z toho 1 dieselový štvorvalec, 3 benzínové štvorvalce a vrchol ponuky, trojlitrový radový šesťvalec. Základnú verziu predstavuje BMW 218i Coupé, ktorý poháňa benzínový motor s výkonom 115 kW (156 k) a zrýchli z pokoja na 100 km/h za 8,7 sekundy. Nad ním sa nachádzajú modely BMW 220i Coupé s výkonom 135 kW (184 k) a zrýchlením za 7,5 sekundy a BMW 230i Coupé, ktorého maximálny výkon 180 kW (245 k) umožňuje štandardný šprint z 0 na 100 km/h za 5,9 s.

BMW radu 2

Naftový motor modelu BMW 220d Coupé generuje maximálny výkon 140 kW (190 k) a dopĺňa ho 48-voltová mild-hybridná technológia. Jeho štartér-generátor pripojený pomocou remeňového pohonu podporuje spaľovací motor s dodatočným výkonom 8 kW (11 k). To umožňuje autu zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 6,9 sekundy. Vrcholom ponuky je BMW M240i xDrive Coupé vybavený trojlitrovým radovým šesťvalcovým motorom. S pomocou inteligentného pohonu všetkých kolies dodáva motor výkon 275 kW (374 k). BMW M240i xDrive Coupé vystrelí z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy. Všetky motory v novom BMW radu 2 prenášajú svoj výkon na kolesá pomocou 8-stupňovej prevodovky Steptronic. Športová verzia prevodovky Steptronic Sport je v ponúke v modeloch BMW M240i xDrive Coupé, ale aj v BMW 230i Coupé, BMW 220i Coupé a BMW 220d Coupé. Pre základný model BMW 218i Coupé je táto verzia automatickej prevodovky k dispozícii ako voliteľná výbava.

Foto: BMW
Výrazne rozšírená paleta lakov a disky kolies z ľahkej zliatiny s novým vzorom

Nový model BMW M2 je možno nakonfigurovať v troch základných farbách, piatich metalických odtieňoch a šiestich povrchových úpravách z ponuky BMW Individual. Výrazne rozšírená paleta zahŕňa nové farby ako základná žltá Sao Paulo Yellow, alebo metalízy červená Fire Red, modrá Portimao Blue a sivá Skyscraper Grey. Výber lakov pre nový model BMW M2 zo škály BMW Individual teraz zahŕňa aj farby ako zelená Java Green, modrá Voodoo Blue, sivá Grigio Telesto a purpurová Twilight Purple.

BMW radu 2
Foto: BMW

BMW M2 štandardne jazdí na M diskoch kolies z ľahkej zliatiny so vzorom s dvojitými lúčmi a s čiernou povrchovou úpravou Jet Black. Na prednej náprave dosahujú rozmery 19 palcov a 20 palcov na zadnej náprave. Novinku v ponuke predstavujú M disky kolies z ľahkej zliatiny s dvojitým lúčovým dizajnom s rovnakými rozmermi, avšak v striebornej farbe Silver. V prípade voľby balíka výbavy M Race Track ich možno obuť do okruhových pneumatík.

BMW radu 2
Foto: BMW

BMW radu 2 Coupé obsahuje dve základné farby a sedem metalických farieb. Do palety sa dostali aj dva matné laky z ponuky BMW Individual, sivá Frozen Pure Grey a modrá Frozen Portimao Blue. Dvojdverový model prvýkrát ponúkne aj metalické farby červená Fire Red a sivá Skyscraper Grey. Karosériu modelu BMW M240i xDrive Coupé teraz môže pokrývať základný modrý lak Zandvoort Blue.

Nový volant a sedadlá pre BMW radu 2 aj M2

Rodina nových modelov BMW radu 2 Coupé ponúka v štandardnej výbave aj M kožený volant. Nová verzia dostala dole zrezaný veniec volantu, precízne upravené ramená a diskrétne stredové označenie. Športovú atmosféru interiéru podčiarkuje červená stredová značka v polohe 12 hodín. V modeli M2 volant navyše obsahuje dve M tlačidlá na výber individuálne nakonfigurovaných nastavení vozidla. Volant M Alcantara v BMW M2 je teraz k dispozícii s rovnakým vzhľadom. Obe verzie volantu ponúkajú na požiadanie aj funkciu vyhrievania.

V štandardnej výbave BMW radu 2 sú športové sedadlá M Performtex s funkciou vyhrievania. Sedadlá M Sport čalúnené kožou Vernasca v BMW M2 teraz možno objednať aj v červeno/čiernom dvojfarebnom vyhotovení. Taktiež pribudla možnosť samostatne objednať škrupinové sedadlá M z uhlíkových vlákien bez balíku M Race Track za takmer 15 000 €. Vďaka čalúneniu kožou Merino, viacsmernému elektrickému nastavovaniu, odnímateľným opierkam hlavy a možnosti pridania viacbodových pásov zvyšujú jeho pretekárske schopnosti.

Foto: BMW

V interiéri ostatné prvky ostali zachované. Aktualizáciu dostal operačný systém BMW Operating System 8.5, ktorý sa zobrazuje na rovnakom 12,3-palcovom informačnom displeji pred vodičom a na 14,9-palcovej obrazovke prístrojovej dosky. Oba nové modely BMW radu 2 Coupé a BMW M2 celosvetovo prídu na trh s postupným spustením výroby od augusta 2024.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS BMW
Predchádzajúci článokPRVÁ JAZDA: Nový Tucson, čo všetko sa zmenilo?
Nasledujúci článokPoradňa: Moje dieťa poškodilo auto, majiteľ sa teraz domáha náhrady škody. Ako to riešiť?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here