Ineos odložil výrobu modelu Fusilier. Áno, presne toho auta, ktoré bolo predstavené len nedávno, vo februári. Čo sa udialo za posledné štyri mesiace?
Anglická automobilka Ineos uviedla podľa Top Gearu ako dôvody rozhodnutia o odložení výroby modelu Fusilier slabý dopyt spotrebiteľov po elektromobiloch a neistotu ohľadom budúcnosti spaľovacích automobilov, aj keď v tomto prípade by išlo o spaľovací agregát výlučne na dobíjanie batérie v prípade, že nie je iná možnosť.
Fusilier mal byť uvedený na trh v roku 2027 s dvoma pohonnými jednotkami. V prípade prvej by išlo o plne elektrickú verziu, druhá by tiež jazdila na elektrinu, ale zároveň by obsahovala menší spaľovací motor slúžiaci ako generátor pre zvýšenie dojazdu.
Briti chcú zákaz predaja vozidiel so spaľovacím motorom skôr ako Európska únia
Práve hybridná verzia vyvoláva určité obavy, keďže nová vláda vo Veľkej Británii, kde automobilka sídli, plánuje vrátiť dátum zákazu predaja benzínových a naftových vozidiel späť na rok 2030. To môže skomplikovať aj plány ďalšej britskej automobilke, ktorá však tvrdí, že ich zákazníci chcú veľké motory a spaľováky majú v pláne predávať aj v polovici ďalšej dekády.
Automobilka Ineos vo vyhlásení uviedla: „Zaviazali sme sa uviesť na trh elektromobily nielen kvôli legislatíve, ale aj preto, že to chceme, je to správna vec, ale ako nový malosériový výrobca môžeme vyrábať iba vozidlá, ktoré aj naozaj predáme. Fusilier je elektrické vozidlo, ale ponúka aj možnosť predlžovača dojazdu, ktorý využíva malý benzínový motor s nízkymi emisiami na nabíjanie batérie, keď externé nabíjanie nie je k dispozícii. Toto riešenie s nízkymi emisiami by bolo stále zakázané v Európe aj v Spojenom kráľovstve v roku 2035.“
Fusilier spoločnosť INEOS predstavila ako menšieho súrodenca modelov Grenadier a Quartermaster. Bol prezentovaný ako prvé čisto elektrické vozidlo značky. „Infraštruktúra nabíjania pre elektromobily na väčšine trhov naďalej rastie a dôvera spotrebiteľov tomu bude zodpovedať, ale aby priemysel splnil ciele s nulovými emisiami, musí existovať dlhodobá podpora od politikov a niekoľko dostupných technologických možností s ohľadom na suroviny, infraštruktúru a cenovú dostupnosť.“