Domov SPRÁVY News Otvorili nový úsek diaľnice D1 pri Košiciach, je však úplne zbytočný…?

Otvorili nový úsek diaľnice D1 pri Košiciach, je však úplne zbytočný…?

dialnica d1 kosice budimir
Zdroj: Facebook Foto Košice

Na východe otvorili 14,4 kilometra dlhý diaľničný úsek D1, medzi obcami Budimír a Bidovce. Stál takmer 200 miliónov eur a postavili ho za tri roky.

dialnica d1 kosice budimir

Diaľničný úsek Budimír – Bidovce slávnostne otvorili a sprístupnili verejnosti v pondelok. Úsek bol vo výstavbe len tri roky a plánované otvorenie vyšlo bez zbytočných zdržaní.

​Úsek “skráti motoristom čas o 14 minút a prispeje k zníženiu dopravného zaťaženia na dopravných tepnách v Košiciach,” informuje na svojom webe Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Ide o jediný diaľničný úsek otvorený za posledné dva roky.

Stavba zahŕňala 23 mostných objektov a štyri križovatky. ​Projekt bol financovaný z eurofondov a štátneho rozpočtu, realizovala ho spoločnosť Skanska SK za zmluvnú sumu 197,4 milióna eur bez DPH.

dialnica d1 kosice budimir

Érsek ocenil zhotoviteľa

“Tento úsek diaľnice je veľmi dôležitý ako severovýchodný obchvat Košíc v pokračovaní na budúci úsek rýchlostnej cesty Košice-Šaca – Košické Oľšany a smerom na R4. Keď sa dokončia tieto diela, myslím si, že bude postarané o to, aby tá bezpečnosť na cestných komunikáciách aj tu na východe bola čo najlepšia,” povedal minister dopravy a výstavby za Most-Híd Árpád Érsek.

Ako súčasť väčšieho celku je úsek rozhodne dôležitým, bohužiaľ aktuálne prinesie len veľmi malú pridanú hodnotu spoločnosti. Nenachádza sa v blízkosti žiadneho strategického bodu záujmu a taktiež ani neprepája dôležité dopravné uzly.

Napája sa na D1 z Prešova

V Budimíre sa nový diaľničný úsek napája na diaľnicu D1 z Prešova. V časti Košické Oľšany sa na cestu napojí nový juhovýchodný obchvat Košíc, rýchlostná cesta R2 z košickej Šace. Realizácia tejto cesty bude rozdelená na dve časti. Dlhší, 14-kilometrový úsek bude priamo nadväzovať na diaľnicu D1, NDS naň vyhlásila tender ešte koncom minulého roku.

Podľa Érseka by malo dôjsť k spusteniu výstavby na jar 2020. “Je vysúťažený dodávateľ, pokiaľ viem, zmluva je pripravená, ale je tam nejaká obštrukcia,” povedal. Súťaž na výstavbu kratšieho úseku od Šace plánuje NDS vyhlásiť budúci rok.

Diaľnica D1 Budimír – Bidovce a úsek R2 Košice-Šaca – Košické Oľšany spoločne s prešovskými úsekmi D1 a R4 vytvoria súvislé prepojenie od hranice s Maďarskom až po Ružomberok, respektíve smerom na Poľsko.

Na dopravný inšpektorát už chodiť netreba, auto prihlásite aj cez počítač

Zdroj: NDS, Facebook

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTichý facelift modelu Opel Insignia prináša jedinečné Pixel svetlá
Nasledujúci článokTest Mercedes-Benz CLA 180d, vyzerá dobre a navyše je aj úsporný