Domov SPRÁVY News S kúpou jazdených vozidiel sa v lete roztrhlo vrece. Aké autá volili...

S kúpou jazdených vozidiel sa v lete roztrhlo vrece. Aké autá volili Slováci?

autobazár
Ilustračná fotografia (foto: archív)

Tohtoročné leto patrí v dopyte po jazdených vozidlách medzi najsilnejšie. Výpadky vo výrobe nových áut naďalej predlžujú čakacie doby, preto ľudia riešia výmenu automobilu radšej z ponuky ojazdených automobilov.

Sieť autocentier AAA AUTO, najväčší obchodník s ojazdenými vozidlami v strednej Európe, dosiahla v júli a auguste nový historický predajný rekord, keď predala spolu 17 250 áut. To je o 19 % viac ako v predcovidovom roku 2019. Najväčší nárast dopytu spoločnosť zaznamenala na českom a poľskom trhu.

„Dopyt po vozidlách z druhej ruky je v posledných mesiacoch enormný v celej Európe. Automobilky nestíhajú načas vyrábať, pretože nemajú dostatok potrebných komponentov. Na odstavných plochách stoja tisícky nedorobených áut, ktoré nemôžu ísť na trh. Ľudia sa tak presúvajú do segmentu zánovných áut, na ktoré sa nemusí čakať, pretože sú k dispozícii ihneď,” uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka siete autocentier AAA AUTO. “Tohtoročná letná sezóna sa tak stala tou najsilnejšou v našej takmer tridsaťročnej histórii. V júli a v auguste sme v rámci skupiny predali spolu rekordných 17 250 automobilov,” doplnila Karolína Topolová.

Kto patrí medzi favoritov ?

Skladba obľúbenosti jednotlivých značiek v rámci pobočiek siete autocentier v strednej Európe sa počas rokov príliš nezmenila. Približne 23 % všetkých predaných automobilov je značky Škoda, ktorá si drží prvenstvo na Slovensku a v Česku, kde je dopyt približne na úrovni jednej tretiny, 11 % tvorí Volkswagen a 7 % Ford. V Poľsku medzi najobľúbenejšie značky dlhodobo patrí Opel. Všeobecne je v Poľsku dopyt po jednotlivých značkách ďaleko pestrejší, než napríklad u nás.

 

Takmer 9 % všetkých predaných áut v sieti bolo značky Škoda Octavia, 7 %  Škoda Fabia a 4 % Volkswagen Passat. V rámci jednotlivých krajín je potom vidieť lokálne vplyvy na poradie najpredávanejších modelov.

Najpredávanejšie automobily v sieti autocentier AAA AUTO v lete 2021:
Česká republika Slovensko Poľsko
1. Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra
2. Škoda Fabia Škoda Fabia Opel Insignia
3. VW Passat VW Passat VW Passat
4. Škoda Superb Kia Ceed Škoda Octavia
5. VW Golf Škoda Superb Škoda Fabia
6. Ford Focus VW Golf Ford Focus
7. Hyundai i30 Kia Sportage Renault Megane
8. Ford Mondeo Opel Astra Kia Sportage
9. VW Tiguan Hyundai i30 Renault Clio
10. Kia Ceed Suzuki Vitara Dacia Duster

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokObjektívna zodpovednosť v praxi. Pilotný projekt spustili v Petržalke
Nasledujúci článokCupra UrbanRebel, takýto elektromobil si vieme predstaviť