Domov SPRÁVY News Ojazdených áut na trhu v októbri pribudlo, ponuku rozširujú najmä rastúce dovozy

Ojazdených áut na trhu v októbri pribudlo, ponuku rozširujú najmä rastúce dovozy

Po niekoľkomesačnom poklese a stagnácii trh s jazdenými autami v októbri zažil mierne oživenie.

Na všetkých trhoch v krajinách V4, sa zvýšil počet inzerovaných ojazdených áut zo septembrových 405 978 vozidiel na októbrových 430 536. Na Slovensku ponuka vzrástla o skoro 5 000 áut, v Česku o takmer 8 000, v Maďarsku o necelých 2 000 a v Poľsku o vyše 9 000 vozidiel.

K zlepšeniu situácie na sekundárnom trhu  výrazne prispieva dovoz jazdených áut zo štátov západnej Európy, ktorý je už od júna tohto roku vyšší ako v rovnakom období predcovidového roku 2019. Vyplýva to z analýzy trhu, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna. 

„Po dlhých mesiacoch došlo k navýšeniu ponuky inzerovaných jazdených automobilov na všetkých trhoch, kde pôsobíme. To sa dá prisúdiť mierne zvýšenému dovozu automobilov, ale aj vyššej ochote motoristov obmeniť svoj súčasný vozový park. Časť majiteľov, ale aj firiem nechce dlhšie čakať. Hoci nákup nového vozidla je sťažený „čipovou krízou“ a dodacie lehoty nových áut sa pohybujú okolo jedného roka aj viac. Aj napriek tomu je na trhu stále výrazne menej áut, než tomu bolo v predošlých rokoch. V tejto chvíli sa však nedá s istotou povedať, či ide iba o momentálny výkyv alebo sa situácia na sekundárnom trhu začína stabilizovať. Napríklad dovozy áut sú veľmi citlivé na počasie a prvý sneh väčšinou znamená ich výrazný pokles,“ komentuje aktuálnu situáciu na trhu prevádzkový riaditeľ AURES Holdings Petr Vaněček. 

Najčastejšie ponúkané ojazdené vozidlá v krajinách V4 v októbri 2021
Slovensko Česko Maďarsko Poľsko
1 Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra Opel Astra
2 Volkswagen Passat Škoda Fabia Ford Focus Audi A4
3 Volkswagen Golf Volkswagen Golf BMW 3 BMW 3
4 Škoda Fabia Volkswagen Passat Volkswagen Golf Volkswagen Passat
5 Škoda Superb Škoda Superb Volkswagen Passat Volkswagen Golf
6 BMW 3 Ford Focus Skoda Octavia Ford Focus
7 Audi A4 BMW 3 BMW 5 Opel Corsa
8 BMW 5 Volkswagen Touran Opel Corsa BMW 5
9 Audi A6 BMW 5 Audi A4 Ford Mondeo
10 Opel Astra Ford Mondeo Suzuki Swift Škoda Octavia
Najmladšie inzerované autá sú na Slovensku

Najčastejšie ponúkaným automobilom na Slovensku a v Česku ostáva Škoda Octavia (3 484 ks a 8 890 ks), v Poľsku a Maďarsku Opel Astra (6 864 ks a 1814 ks). Stredná hodnota veku bola v októbri najvyššia pri vozidlách predávaných v Poľsku (12,3 roka), nasleduje Maďarsko (11,5 roka), Česko (10,1 roka) a najmladšie boli vozidlá na Slovensku (9,8 roka). Stav tachometra je opäť najvyšší v Poľsku (medián 181 600 km), najmenej ojazdené sú vozidlá v Česku (medián 149 000 km).

Najdrahšie ojazdené inzerované vozidlá sú aktuálne na Slovensku, kde je stredná hodnota 7 000 eur, nasleduje Česko (6 640 eur), Maďarsko (6 070 eur) a najlacnejšie sú v Poľsku, kde je stredná hodnota ceny 4 765 eur.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokToyota Supra GR s motorom V10? Doslova volanie divočiny
Nasledujúci článokV BMW už dotykovú obrázovku nenájdete. Hádajte prečo