Domov SPRÁVY News TEST Peugeot 508 SW Hybrid: príťažlivé kombi pre individualistov

TEST Peugeot 508 SW Hybrid: príťažlivé kombi pre individualistov

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Peugeot 508 SW v plug-in hybridnej konfigurácii je po modernizácii ešte príťažlivejší, ale na čo si treba dať pozor? 

Peugeot 508 sme mali v našej redakcii na test hneď niekoľkokrát. Od základnej verzie Allure, cez GT, Hybrid, až po vrcholný variant PSE v už novom faceliftovanom šatstve. Najnovšie sa nám do rúk dostal modernizovaný model verzie GT Hybrid v praktickejšej karosárskej verzii kombi, resp. SW ako ju nazýva samotná automobilka.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Jazdiaca elegancia

Už v predfaceliftovej verzii bola “päťstoosmička” krásnym autom. Modernizáciou však dizajn posunul Peugeot ešte na vyššiu úroveň. Bez zaváhania môžeme konštatovať, že Peugeot 508 SW jednoznačne patrí k najkrajším kombíkom na trhu. Jeho krivky vám okamžite padnú do oka, obzvlášť v nami testovanej verzii GT, ktorá dokonale spája eleganciu so športovosťou. Za špeciálnu zmienku stojí predná maska, ktorá dostala nielen nový znak Peugeot, ale aj nový svetelný podpis v tvare troch vertikálnych pazúrov, ktorý budeme na nových autách značky vídať o čosi častejšie. Ostré črty predného nárazníka zase dizajnovo približujú verziu GT k ostrému PSE.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

V zadnej časti púta pozornosť najmä difúzor s dvoma koncovkami výfuku, ktoré, podržte sa, nie sú slepé ako je v dnešnej dobe trendom. Je preto veľká škoda, že 508 prakticky chýba akýkoľvek športovejší zvukový prejav. Netreba však zabúdať ani na jemný strešný spojler a zadné svetlomety, ktoré sú skutočným dizajnovým skvostom. Napriek tomu, že nejde o model prémiovej značky, svojim zovňajškom bude modernizovaný Peugeot 508 SW pútať pozornosť okoloidúcich.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Kvalitné materiály a skvelé sedačky

Presuňme sa ale do interiéru. Ten na prvý pohľad zaujme moderným dizajnom, ktorému dominujú kvalitné a na dotyk príjemné materiály. Má to však aj viaceré „ale“. Tým prvým je jednoznačne volant. Jeho atypický tvar nesadne každému. Kým niektorým kolegom z redakcie jeho menší priemer vyhovuje, ja som mu ani po týždni nevedel prísť na chuť. Nepomáhali tomu ani zaintegrované tlačidlá, ktoré pôsobili lacnejším dojmom. V tomto smere však bola jasným „víťazom“ páčka na ovládanie tempomatu, ktorú 508-čka zdedila snáď z 20-ročných modelov a na prémiovosti teda rozhodne nepridala.

Peugeot 508 SW interiér
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Treba však pochváliť jasné a intuitívne ovládanie infotainmentu, ktorému veľmi pomáha niekoľko fyzických tlačidiel pod obrazovkou, vďaka ktorým sa viete rýchlo dostať do želaného menu, no to poznáme už z predfaceliftovej verzie. Za zmienku určite stojí aj dostatok odkladacieho priestoru a famózne sedačky. Tie disponovali aj masážnou funkciou a verte, ak ju raz vyskúšate, iné sedadlá už nebudete chcieť. Komfort za volantom je tak v prípade 508-čky zaručený. To sa však nedá stopercentne povedať o zadných pasažieroch. Za prednými sedačkami je toho miesta vzhľadom na kombi pomerne málo. Taktiež je problém zasunúť chodidlá pod sedačku. Na druhej strane, miesta na hlavu je aj vzadu dostatok a sedačky sú taktiež veľmi pohodlné.

Peugeot 508 SW zadné sedadlá
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
A čo asistenčné systémy?

Tých má modernizovaný Peugeot 508 celú plejádu. Vynikajúco pracuje nočné videnie, ktoré v spolupráci so spoľahlivými LED Matrix svetlometmi odhalí každú prekážku na ceste. Veľmi dobre funguje aj adaptívny tempomat. Systém udržiavania v jazdnom pruhu však nedrží auto vždy v strede, častokrát fluktuuje od čiary k čiare a niekedy sa pri nej drží až príliš blízko.

Peugeot 508 SW prístrojový panel
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
225 koní bohato stačí

Plug-in hybridný Peugeot 508 SW kombinuje 1,6-litrový benzínový 4-valec s elektromotorom. Samotný spaľovací agregát ponúka výkon 133 kW, teda 180 koní a 300 Nm krútiaceho momentu. V spolupráci s elektrickou silou sa však dostávame na systémový výkon 165 kW (225 k) a 360 Nm. To na prvý pohľad nie sú závratné čísla, no zato absolútne postačujúce. 508-čka nie je žiadny leňochod a imidž rodinného kombi vie veľmi rýchlo vymeniť za športový kabát. Automobilka udáva zrýchlenie na stovku za rovných 8 sekúnd s maximálnou rýchlosťou 250 km/h. Vynikajúco pracuje nielen 8-stupňový automat, ale aj podvozok, ktorý toho zvládne naozaj dosť.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Nízky dojazd

Batéria má na pomery súčasných plug-in hybridov strednej triedy menšiu kapacitu – 12,4 kWh. Peugeot uvádza dojazd v elektrickom režime 55 – 71 km, no v realite je tieto čísla mimoriadne ťažké dosiahnuť. Očakávajte skôr dojazd nanajvýš 40 km. Z vybitého stavu do plného nabitia trvá nabíjanie zhruba 2,5 hodiny, takže ak nemáte v práci nabíjačku, pripravte sa na domáce nabíjanie (z klasickej zásuvky nabilo batériu za niečo vyše 6 hodín) alebo dlhší pobyt v nákupnom centre.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Nemôžeme opomenúť ani spomínaný elektrický režim, ktorý síce neponúkne výrobcom sľubovaný dojazd, no pri absencii prudkej akcelerácie vám poslušne nechá spaľovací motor vypnutý. Ten sa aktivuje až pri rýchlostiach nad 140 km/h, kedy sa vozidlo automaticky prepne do hybridného režimu. A čo teda spotreba? Nuž, tá veľmi príjemné prekvapila. Napriek tomu, že sme zďaleka nejazdili s ľahkou nohou na plyne, na konci testovacieho týždňa svietila hodnota 5,8 l/100 km, čo je vzhľadom na dlhý čas strávený s vybitou batériou veľmi príjemné číslo.

Peugeot 508 SW stredový tunel
Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Záver

Peugeot 508 SW po facelifte ešte opeknel, aj keď si mnohí mysleli, že sa to už nedá. Vo všeobecnosti, ide o skvelé auto, priali by sme si však inštaláciu batérie s väčšou kapacitou. Je to voľba jedine pre vodičov, ktorí majú podmienky na pravidelné, prakticky každodenné nabíjanie doma alebo v práci, pretože jazdiť s ním bez elektrickej asistencie nie je optimálne. Alternatívou je potom voľba základnej naftovej motorizácie.

TECHNICKÉ ÚDAJE

Peugeot 508 SW 1.6 Plug-in Hybrid GT

Počet valcov

4

Zdvihový objem

1 598 cm3

Max. systémový výkon

165 kW / 225 k

Max. krútiaci moment

360 Nm

Palivo

benzín (plug-in hybrid)

Pohon

FWD

Prevodovka

8-stupňový automat

Kapacita batérie

12,4 kWh

ROZMERY, HMOTNOSTI A OBJEMY

Dĺžka

4 778 mm

Šírka (bez spätných zrkadiel)

1 859 mm

Výška

1 420 mm

Rázvor náprav

2 793 mm

Objem batožinového priestoru

530 l (1 780 l po sklopení sedačiek)

Pohotovostná hmotnosť

1 846 kg

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,0 s

SPOTREBA (počas testu)

Mesto-okresky

4,4 l/100 km

Mesto-okresky-diaľnica

7,8 l/100 km

Počas celého testu

5,8 l/100 km

Objem palivovej nádrže

43 l

Elektrický dojazd

38 km

CENA

Základná cena modelu

38 290 €

Cena testovanej verzie

53 590 €

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokNaše TOP auto pre seniorov má nový cenník, koľko stojí?
Nasledujúci článokZ Porsche 911 je hybrid. Rýchly, efektívny a ťažší o 50 kg