Domov SPRÁVY News Dacia Spring Cargo – ako si poradí so 100 kg toaletného papiera?

Dacia Spring Cargo – ako si poradí so 100 kg toaletného papiera?

Daciu Spring rozhodne netreba predstavovať. Toto autíčko na seba okamžite strhlo pozornosť označením “najlacnejší elektromobil na trhu”. Viac si ho však obľúbili firmy, pre ktoré teraz prichádza nová verzia Dacia Spring Cargo.

Základ tvorí tradičná koncepcia Springu. 26,8 kWh batéria poháňa výhradne predné kolesá, výkon 33 kW/44 k a 125 Nm. V dnešnej dobe sú toto až neuveriteľné čísla, ale vďaka vlastnostiam elektrického pohonu Spring nie je žiadny slimák. Teda aspoň v meste. Diaľnici sa radšej oblúkom vyhýbajte, pretože Dacia Spring Cargo má maximálnu rýchlosť len 125 km/h a hlavne stabilita nie je jeho najlepším kamarátom. Krátky rázvor v kombinácii s nízkou hmotnosťou 935 kg robí z diaľničného jazdenia zážitok na celý život.

Dacia Spring Cargo vs 100 kg TOALEŤÁKU?

Pre podnikanie v meste

Výsadou verzie Cargo je to, čo v nej nenájdete. Zadné sedadlá uvoľnili miesto väčšiemu batožinovému priestoru. Vďaka mriežke sa dá využiť priestor až po strechu, čím dostávame objem 1000 litrov. Vstupný otvor má v spodnej časti šírku 786 mm a v hornej 890 mm. Nakladaciu plochu zužujú podbehy zadných kolies, ale inak máte k dispozícii celú šírku auta. Na dĺžku sa sem zmestia aj predmety dlhé 1,2 metra. Nosnosť plochy je 358 kg.

Za mínus musíme označiť chýbajúcu prácu s priestorom. Žiadne extra úložné poličky, háčiky, alebo organizéry. Rovnako ako v dodávkach, tu proste máte na pomery auta obrovský priestor a to je všetko. Podobnú výčitku môžeme mať aj pre prednú časť Dacie Spring Cargo. Chýbal nám tu napríklad držiak na telefón alebo nápojov. Nie sme si tiež úplne istí voľbou materiálu v nakladacom priestore. Látka sa totiž rýchlo špiní a ťažko čistí. Cargo je tak ideálne na krabice alebo balený tovar. Ani napríklad prevoz jedla nebude celkom ideálny pre chýbajúcu fixáciu prepravky.

Dacia Spring Cargo
Foto: Dacia
Najmrštnejší kuriér v hre

Najväčšou výhodou Springu je to, že to nie je obrovskáf  dodávka. Malý hatchback so šírkou 1,7 metra a dĺžkou menej ako 3,5 metra je prieborníkom v mrštnosti. Zaparkovať, predbehnúť, zmestiť sa, Springu mestská džungľa iba ťažko vytvorí prekážku. Kolieska na 14″ diskoch a veľmi jednoduchá konštrukcia podvozku v prvom momente nenaznačujú, že ponúkne extra dobrú alebo pohodlnú jazdu. Opak je však pravdou, v rámci možností Spring jazdí slušne a nejakým spôsobom zvláda aj väčšie nerovnosti.

Spotreba sa pri prázdnom aute pohybuje v mestskej premávke na úrovni 12 kWh na 100 km, čo je na prevádzku už v chladnejšom období veľmi dobre číslo. Dojazd v reálnom svete by mal atakovať hranicu 200 kilometrov. Pri našom testovaní so záťažou sme sa dostali na výslednú hodnotu 14,5 kWh na 100 km.

Dacia Spring Cargo vs 100 kg TOALEŤÁKU?

Pre koho je Spring Cargo?

Atraktivita Springu Cargo spočíva primárne v jeho elektrickom pohone. Dá sa očakávať, že tlak na podnikateľov a firmy bude čím ďalej tým väčší, aby elektrifikovali svoj vozový park. Cargo im ponúkne objem batožinového priestoru, o ktorom môže snívať aj kombík, za cenu 20 250 €. Priplatiť si môžete iba za dve položky – multimediálny displej za 500 € a rýchle DC nabíjanie za 600 €. Rýchle nabíjanie odporúčame, ak chcete v priebehu dňa prejazdiť viac ako 200 kilometrov, alebo si vaša sieť predajní vyžaduje krátke presuny po diaľnici. Samozrejme, na dlhé cesty Spring Cargo určite neodporúčame, ale pre mestskú premávku je ako stvorený.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTesla Cybertruck sa v Európe predávať nebude, toto sú dôvody
Nasledujúci článokProtesty proti Tesle pokračujú, po Švédoch sa pridali ďalší