Domov News Od šijacích strojov k elektrickej Astre – Opel je s nami už...

Od šijacích strojov k elektrickej Astre – Opel je s nami už 125 rokov

Foto: Opel

Rok 2024 je pre značku Opel výnimočný. Nesie sa v duchu elektromobility. Prvýkrát v histórii bude mať každý model tejto značky batériový variant – najvýraznejšou novinkou je model Astra Sports Tourer Electric, jeden z prvých elektromobilov s karosériou typu kombi na trhu (automobilka MG s modelom MG5 však bola rýchlejšia). 

Nemecká automobilka položila základy cenovo dostupných, inovatívnych štvorkolesových dopravných prostriedkov predbiehajúcich svoju dobu už pred 125 rokmi. 21. januára 1899 podpísal Wilhelm Opel, syn zakladateľa spoločnosti Adama Opela, zmluvu so zámočníkom Friedrichom Lutzmannom o odkúpení jeho továrne na výrobu motorových vozidiel (Motorwagenfabrik). Bol to spúšťací signál, ktorý odštartoval výrobu automobilov Opel. Bol to začiatok novej éry, ktorá sa zapísala do histórie ďaleko za hranicami mesta Rüsselsheim. Pred 125 rokmi sa tak spoločnosť Opel – ako úspešný výrobca šijacích strojov a bicyklov – vydala do neznámych vôd.

Opel
Foto: Opel
Od šijacích strojov k automobilom

Úspešný príbeh značky sa začal už v roku 1862. Adam Opel zostrojil v Rüsselsheime svoj prvý šijací stroj a založil si firmu. Opel sa čoskoro stal jedným z najväčších výrobcov šijacích strojov v Nemecku a jeho výrobky sa vyvážali do celej Európy. Ďalší úspech priniesla spoločnosti výroba bicyklov. Svoj prvý velocipéd vyrobil Opel v Rüsselsheime v roku 1886, čím sa stal jedným z prvých výrobcov bicyklov v Nemecku. V 20. rokoch 20. storočia sa Opel – popri pôsobení v oblasti automobilovej výroby – stal najväčším výrobcom bicyklov na svete. Za týmto úspechom stáli synovia dnes už nebohého zakladateľa spoločnosti.

Foto: Opel
Presun na aktuálne miesto

Celá firma vrátane zamestnancov a strojov sa presťahovala z Dessau do Rüsselsheimu, kde spoločnosť sídlila. Samotný Lutzmann bol menovaný obchodným riaditeľom spoločnosti Adam Opel Motorfahrzeug-Fabrik. Prevzatím výroby a patentov Opel okamžite nadobudol roky skúseností v oblasti výroby motorových vozidiel. Odvtedy Lutzmann a vybraní zamestnanci, ktorí predtým pracovali vo výrobe bicyklov, vyrábali automobily pod značkou Opel v špeciálne postavenej budove. Už na jar roku 1899 sa objavili prvé reklamy na nové modely so sloganom „Motorové vozidlá Opel sú najlepšie“.

Továreň Opel
Foto: Opel
Návrat do prítomnosti

Hoci pred 125 rokmi bol priekopníckym počinom prvý automobil z Rüsselsheimu s označením Opel-Patentmotorwagen System Lutzmann, dnes je to najnovšia generácia bestsellera Opel Astra, ktorá tu bola navrhnutá, vyvinutá a aj sa tu vyrába. Mimoriadne
dynamické elektrifikované top modely Astra GSe a Astra Sports Tourer GSe schádzajú z montážnej linky v Rüsselsheime spolu s novým modelom Astra Sports Tourer Electric. Toto čisto elektrické kompaktné kombi, jedno z prvých svojho druhu, absolvovalo svetovú premiéru na minuloročnej výstave IAA Mobility.

Opel Astra Electric
Foto: Opel

Na všetkých tam zapôsobilo svojím dizajnom, úrovňou komfortu, priestrannosťou, no najmä svojím výkonom. Jeho elektromotor dosahuje výkon 115 kW/156 koní a mohutný maximálny krútiaci moment 270 Nm. A hoci mnohé iné elektromobily dosahujú maximálnu rýchlosť len 150 či 160 km/h, nová Astra Sports Tourer Electric dokáže ísť rýchlosťou až 170 km/h. Na jedno nabitie akumulátora je schopná prejsť 413 km. K dispozícii sú tiež najmodernejšie technológie, ako napríklad špičkové pixelové svetlomety Intelli-Lux LED so 168 LED prvkami a systém Intelli-Drive 2.0 s funkciou poloautomatickej zmeny jazdného pruhu a inteligentným prispôsobovaním rýchlosti.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokHyundai Bayon má po facelifte
Nasledujúci článokCurvature vám ukáže tie najlepšie cesty na svete, vrátane SR

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here