Americká SSC uzavrela cestu v Nevade a vytvorila tam nový rýchlostný rekord automobilu. So superautomobilom Tuatara jazdili v oboch smeroch tohto úseku priemernou rýchlosťou viac ako 530 kilometrov za hodinu.

Shelby SuperCars (SCC) drží nový rýchlostný rekord pre „sériové“ a cestné legálne vozidlá vďaka modelu Tuatara. V americkej Nevade bol uzavretý úsek dlhej rovnej cesty, kde rekord vytvoril v roku 2017 predchádzajúci majiteľ – švédsky Koenigsegg s vozidlom Agera RS (priemerná rýchlosť 447 kilometrov za hodinu, maximálna rýchlosť 457 kilometrov za hodinu).

Viac ako 500 km/hod? Tuatara je nové najrýchlejšie auto na svete

Pri tejto rýchlosti by už osobné lietadlo bolo vo vzduchu

Za volantom Tuatara sedel britský pretekár Oliver Webb. V jednom smere dosiahol rýchlosť 484,53 kilometra za hodinu a po návrate neskutočných 532 kilometrov za hodinu. Priemerná rekordná jazda v oboch smeroch, čo je zároveň aj podmienkou rekordu, bola 508 kilometrov za hodinu. Webb uviedol, že Tuataru ešte nepoháňal na extrémnu kapacitu a v ďalšom zrýchľovaní mu bránil silný bočný vietor.

Viac ako 500 km/hod? Tuatara je nové najrýchlejšie auto na svete

Len pre porovnanie – obrovské osobné lietadlo ako Boeing 747 štartuje rýchlosťou okolo 290 kilometrov za hodinu a nadzvuková stíhačka rýchlosťou 360 kilometrov za hodinu.

Proces tohto auta sa začal tým, že si Shelby najal bývalého stylistu Pininfariny, Jasona Castriotu. Podľa Shelbyho sa obaja usilovali o vytvorenie „esteticky príjemného vozidla“. Patrí sem povrch z uhlíkových vlákien pre letecký priemysel, ktorý zrazil pohotovostnú hmotnosť Tuatary na úctyhodných 2750 libier. To je 1247 kilogramov.

Viac ako 500 km/hod? Tuatara je nové najrýchlejšie auto na svete

Návrh bol potom odovzdaný tímu talianskej aerodynamickej firmy Podium Engineering , ktorá pravidelne pracuje s posádkami F1. Ich cieľom je dosiahnuť minimálny koeficient odporu a podľa Shelbyho „vyvážený prítlak zo 150 míľ za hodinu“ (240 km/hod).

Po takmer troch rokoch úpravy dizajnu, vrátane pridania aktívneho zadného aerokrídla, uspel tím Podium v ​​obidvoch cieľoch, keď zaznamenal koeficient odporu 0,279 (takmer identický s Polestar 2) a dosiahol 37 percent vpredu – 63 percent zadné aero vyváženie pri rýchlostiach viac ako 150 mph/ 240 km/hod.

Viac ako 500 km/hod? Tuatara je nové najrýchlejšie auto na svete

“Sme nesmierne hrdí na dizajn, ktorý sme nakoniec dosiahli,” uviedla spoločnosť SSC. „Cítime, že ide o nadčasový dizajn, ktorý bude aj po 10 rokoch stále špičkový a zároveň veľmi bezpečný a stabilný pre vysokorýchlostné jazdy.“ sobotňajší pokus trvalo pripraviť 10 mesiacov. Posádka sa musela koordinovať s miestnymi a štátnymi orgánmi, aby na víkend bezpečne odstavila dĺžku diaľnice 160, potom opakovane jazdila sedem míľ dlhú cestu, pričom si všímala polohy asfaltových nerovností a ďalšie riziká, ktoré by mohli odhodiť vozidlo idúce takmer päťnásobkom rýchlostného limitu a potom vodiča nezmyselnou rýchlosťou odhodiť z cesty.

TEST Hyundai i30 N-Line Kombi, vytúžená verzia Slovákov?!

Zdroj: SSC

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!