Domov News Zosadia Škodu z trónu? V roku 2023 prídu na Slovensko ďalšie 3...

Zosadia Škodu z trónu? V roku 2023 prídu na Slovensko ďalšie 3 čínske elektromobily

Tento rok značka MG opäť vstúpila na slovenský trh. Pri svojom reštarte zákazníkom ponúkla dva modely s vyššou stavbou karosérie – mestský crossover ZS a kompaktné SUV EHS. Už na budúci rok sa jej portfólio rozrastie o štyri ďalšie modely. 

Značka MG od počiatku svojho príchodu na Slovensko púta pozornosť slovenských motoristov. A zaslúžene, pretože na súčasné pomery ponúka veľmi lákavý pomer ceny a hodnoty. Veď uznajte, ktorý mestský crossover segmentu B kúpite v plnej výbave, so 6-stupňovou automatickou prevodovkou a preplňovaným benzínovým motorom len za 21.190 eur?

MG ZS

Základná cena modelu ZS pritom začína oveľa nižšie, na sume 16.990 eur. Jednoduchý atmosférický benzínový motor s objemom 1,5 litra a výkonom 106 koní nie je žiadnou prekážkou, veď Slováci majú atmosférické motory radi. Najpredávanejším automobilom za rok 2022 je zatiaľ Hyundai i30 s atmosférickým benzínovým motorom. Navyše, už základný stupeň výbavy Essential je celkom bohatý. Obsahuje napríklad 6 airbagov, predné Bi-LED svetlomety, zadné parkovacie senzory, digitálnu klimatizáciu, tempomat, audiosystém s 10,1-palcovým displejom, 17-palcové kolesá alebo podporu Apple Car Play a Android Auto.

MG EHS

Väčšie SUV MG EHS to má zatiaľ trochu zložitejšie, pretože na slovenský trh zavítala len jeho plug-in hybridná verzia (to sa ale už čoskoro zmení, viď nižšie). Plug-in hybrid pozostáva z benzínového motora 1,5 TGI a elektromotora, pričom ich kombinovaný výkon je 258 koní. Základná cena tohto modelu je 35.590 eur. Keď si to porovnáme napríklad s úplne novým Renaultom Austral, ktorého základná cena za benzínový motor 1,3 litra s výkonom 140 koní číta 30.400 eur, tak sa MG EHS razom dostáva do lepšieho svetla. Na slovenskom a českom trhu sa oba modely predávajú od júla a za tento krátky čas evidujú predajcovia dohromady už vyše 800 objednávok.

Na čo sa môžeme tešiť budúci rok?

Expanzia automobilky na slovenskom trhu bude pokračovať aj v roku 2023. Už v januári príde spomínaný model EHS v čisto spaľovacej verzii s benzínovým motorom 1,5 TGI s výkonom 163 koní. V lete sa očakáva príchod elektrického ZS. Bude mať výkon 177 koní a 280 Nm. Z 0 na 50 km/h zrýchli za 3,6 sekundy a podľa normy WLTP prejde na jedno nabitie vzdialenosť 440 km. Zatiaľ v nešpecifikovanom termíne otvorí MG objednávky aj na modely MG4 Electric a MG5 Electric.

MG4 Electric

MG4 Electric je prvým elektromobilom značky MG postaveným na celkom novej podvozkovej platforme určenej pre batériové vozidlá. Už teraz sa predáva v takmer 20 európskych krajinách a celkový objem objednávok na toto vozidlo presiahol počet 10 tisíc. Elektrický hatchback segmentu C s dĺžkou 4287 mm, šírkou 1836 mm a výškou 1504 mm zaujme atraktívnym dizajnom, ktorí kreslili dizajnéri v centrách v Šanghaji a Londýne. Má batériu s kapacitou 64 kWh, ktorá vystačí na dojazd 450 km. Zaujímavosťou akumulátora je, že s hrúbkou iba 11 cm je rovnako tenká, ako napríklad v exkluzívnom elektromobile BMW iX. Výkon elektromotora je 150 kW (204 k). Cenovo sa bude pohybovať niekde na úrovni 29.000 eur.

MG5 Electric

MG5 Electric je v zásade jeden z prvých elektromobilov typu kombi predávaných na európskom trhu. Na dĺžku meria 4600 mm, na šírku 1818 mm, na výšku 1543 mm a rázvor osí kolies má dlhý 2659 mm. Základný objem batožinového priestoru je 480 litrov, po sklopení zadných sedadiel tento priestor narastie na objem 1360 litrov. Čo sa týka pohonu, ten je zhodný s vyššie spomínaným MG4 Electric.

Pod krídlami najväčšieho čínskeho výrobcu

História pôvodne britskej značky siaha až do roku 1924. V roku 2007 sa stala súčasťou čínskeho koncernu SAIC Motor. Ten je v Číne vôbec tým najväčším. Len od januára do októbra tohto roku predal v Číne viac než 4,27 milióna vozidiel, čo je suverénne najviac zo všetkých výrobcov. Predaj mimo čínske územie dosiahol v tomto roku zatiaľ hodnotu 772 tisíc vozidiel.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počet hodnotení 18

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokPorsche 911 Dakar oficiálne: rally verzia nebude pre každého
Nasledujúci článokToto Ferrari F40 by chcel mať doma každý