Domov News Tatra pripravuje unikát pre záchranné zložky

Tatra pripravuje unikát pre záchranné zložky

Zdroj: Tatra Trucks

Česká Tatra vyvíja pomerne unikátny nákladný automobil, aký pravdepodobne nemá na svete páru. Aktuálne sa v Kopřivnici pilne testuje a uplatnenie by mohol tento špeciálny kúsok nájsť napríklad aj u záchranných zložiek.

Česká Tatra sídliaca v Kopřivnici spoločne s ostatnými partnermi vyvíja vozidlo, ktoré disponuje systémom automatizovaného riadenia. Automobil ponesie názov Tatra Force a už aktuálne prebiehajú testy na skúšobnom polygóne. V kabíne tak vďaka pokročilému systému nesedí vodič a vozidlo ovláda operátor prostredníctvom diaľkového ovládania. Tatra investuje do tohto projektu nemalé peniaze a sľubuje si úspech.

Tatra nákladné vozidlo vo farbách hasičského zboru stojace v hale
Foto: Tatra
Pracuje celý tím odborníkov

Hovorca automobilky Tatra Trucks Andrej Čírtek sa vyjadril nasledovne: „Projekt je rozdelený na tri fázy. V súčasnej dobe prebieha jeho prvá fáza, ktorá predstavuje validáciu systémov. Finálnym cieľom zostáva pripraviť nákladné vozidlo s automatizovaným riadením tretej úrovne, ktoré bude schopné autonómnej jazdy.”

Takéto vozidlo by malo nájsť svoje využitie v budúcnosti napríklad u záchranárskych zložiek, ale aj v iných odvetviach. Použitie tohto vozidla v rámci komerčného projektu sa dá očakávať v najbližších rokoch. Na tomto projekte Tatra usilovne spolupracuje so spoločnosťou Valeo, ale aj s Mobility Lab tímom z Vysokej školy banskej v rámci Technickej univerzity v Ostrave.

Tatra nákladné vozidlo vedľa ktorého stojí muž s diaľkovým ovládaním
Zdroj: Tatra Trucks
Pekne postupne

Prvá fáza obsahuje integrovanie senzorov do samotného vozidla a sfunkčnenie dvoch asistentov. Konkrétne ide o asistenta pri zmene pruhov a pri odbáčaní. Druhá fáza prinesie inštaláciu Lidaru pre detekovanie prekážok. Tretia fáza spojí softvér a hardvér a vozidlo by malo byť schopné samočinného riadenia. Okrem ovládania by mal systém ovplyvňovať aj rýchlosť jazdy, funkčnosť motora či prevodovky, ale aj brzdového systému.

Tatra rozhodne chce priniesť na trh vozidlo, ktoré zvládne tie najťažšie podmienky. Auto teda musí spĺňať štandardy kvality použitých senzorov a disponuje aj systémom kybernetickej bezpečnosti. Auto s autonómnym riadením by sa tak mohlo stať žiadaným artiklom na trhu pre záchranárske či hasičské tímy. Týmto vozidlom by tak mohli zasahovať bez riskovania života v rôznych nebezpečných zónach.

Foto: Tatra

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počet hodnotení 34

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTatra
Predchádzajúci článokMazda 6 ako štvordverové kupé? Toto dáva nádej
Nasledujúci článokPeugeot 205 – legenda mestských ciest aj okresiek