Domov News Vysoko autonómne riadenie úrovne 3 od jari v BMW radu 7

Vysoko autonómne riadenie úrovne 3 od jari v BMW radu 7

Foto: BMW

Vysoko autonómne riadenie úrovne Level 3, ktoré umožňuje vodičom zložiť ruky z volantu a dočasne odviesť pozornosť od vozovky, bude čoskoro k dispozícii v novom BMW radu 7.

Funkcia označená ako BMW Personal Pilot L3 zbavuje v určitých situáciách osobu za volantom úlohy riadiť a ovládať rýchlosť vozidla, vzdialenosť od vpredu idúceho vozidla a polohu v jazdnom pruhu. Túto novú funkciu možno objednať do nových modelov BMW radu 7 (okrem verzií i7 eDrive50 a i7 M70 xDrive) od decembra, aby sa do vozidiel montovala od marca budúceho roka. Autonómne riadenie bude k dispozícii za príplatok 6.000 €.

Inovatívna technológia umožňuje vodičom pri jazde do rýchlosti 60 km/h na diaľniciach so štrukturálne oddelenými vozovkami presmerovať svoju pozornosť na iné činnosti vo vozidle. Vďaka svojim obzvlášť sofistikovaným senzorom ide o prvý systém svojho druhu, ktorý možno použiť aj v tme. Zavedením úrovne Level 3 v modeloch BMW radu 7 sa BMW stáva prvou automobilkou, ktorá vo svojom produktovom portfóliu ponúka funkciu, pri ktorej možno zložiť ruky z volantu a pohodlne sa usadiť.

autonómne riadenie
Foto: BMW
Rozdiely medzi autonómnou jazdou úrovne 2 a 3

Funkcia BMW Highway Assistant už vo všetkých nových modeloch BMW radu 5 ponúka autonómne riadenie na úrovni SAE Level 2. Súčasť balíka tvorí aj unikátny prvok v podobe asistenta aktívnej zmeny jazdného pruhu so zrakovým potvrdením. Táto funkcia primárne slúži počas používania pri jazde na dlhé vzdialenosti a umožňuje vodičovi zaujať mimoriadne uvoľnenú polohu za volantom. Pri jazde rýchlosťou do 130 km/h môže táto doplnková funkcia asistenta riadenia a jazdného pruhu prevziať kontrolu nad rýchlosťou vozidla, vzdialenosťou od vpredu idúceho vozidla, ako aj nad jeho riadením.

autonómne riadenie
Foto: BMW

Zásadný rozdiel medzi úrovňami Level 2 a Level 3 tkvie v tom, že pri úrovni Level 2 (čiastočne autonómna jazda) zostáva zodpovednosť vždy na vodičovi. Vždy, keď sa používa BMW Highway Assistant, musia vodiči sledovať, čo sa deje na ceste a byť schopní vždy znova prevziať úlohu riadenia. Toto nepretržite monitoruje inteligentná kamera snímajúca bdelosť vodiča. BMW Personal Pilot L3 ale už dáva vodičom možnosť sústrediť sa na vedľajšie činnosti vo vozidle. V BMW radu 7 s aktivovanou funkciou BMW Personal Pilot L3 budú môcť vodiči napríklad upravovať e-maily, alebo intenzívnejšie telefonovať a to pri jazde do rýchlosti 60 km/h. Počas jazdy môžu taktiež využívať digitálne služby ako napríklad sledovanie streamovaných videí od rôznych poskytovateľov na centrálnom displeji. Vďaka tomu predstavuje nová služba BMW Personal Pilot L3 ideálne riešenie pre efektívne využitie času v pomaly sa pohybujúcej premávke, alebo v zápchach pri každodennom dochádzaní po diaľnici.

Foto: BMW
Jazda bez použitia rúk aj v tme

Na displeji za volantom sa podľa aktuálnej situácie zobrazujú symboly, ktoré označujú, či je funkcia BMW Personal Pilot L3 práve k dispozícii. Aktivuje a deaktivuje sa tlačidlom na volante. Počas používania funkcie musí byť vodič stále pripravený kedykoľvek prevziať úlohu riadenia – teda hneď, ako si to situácia na ceste vyžiada, alebo keď sa skončí úsek cesty vhodný na jej použitie. Vizuálne a akustické signály dajú vodičovi najavo, že musí opäť prevziať kontrolu nad vozidlom. Ak vodič nereaguje podľa potreby, vozidlo sa kontrolovane zastaví.

Živá HD mapa s presnými trasami sa neustále kontroluje a zosúlaďuje s mimoriadne presným určovaním polohy GPS a spolupracuje s 360° senzormi na zabezpečenie presného určenia polohy a monitorovania oblasti okolo vozidla. Okrem kamier dostanú vozidlá vybavené aj ultrazvukové a radarové senzory najnovšej generácie a vysoko citlivý 3D lidarový snímač na monitorovanie okolia vozidla a situácie na ceste. Tento balík technológií znamená, že funkcia BMW Personal Pilot L3 pracuje veľmi spoľahlivo aj v tme.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTesla chystá lacný elektromobil, vyrábať sa bude v…
Nasledujúci článokRušno v Bratislave: ožratý vodič pick-upu s logom pivovaru zdemoloval množstvo áut