Domov News Nový výrobca motorov pre F1. Znamená to príchod 11. tímu?

Nový výrobca motorov pre F1. Znamená to príchod 11. tímu?

Foto: Cadillac

Formula 1 bude mať nového dodávateľa motorov. Spája sa s ním však aj príchod ďalšieho tímu.

V kráľovnej motoršportu máme aktuálne desať tímov a štyroch rôznych dodávateľov pohonných jednotiek. Pre osvieženie pamäte, ide o Ferrari, Mercedes, Hondu a Renault. V hre je však podľa najnovších informácií nové a poriadne veľké meno, americký Cadillac. Automobilka totiž potvrdila, že sa u FIA zaregistrovala ako oficiálny výrobca pohonných jednotiek pre F1 od sezóny 2028.

FIA schválila prihlášku, čo teraz?

Znamená to teda, že vstup tímu Andretti naberá čoraz reálnejšie kontúry. Téma, o ktorej sa diskutuje už niekoľko sezón, začala naberať na obrátkach minulý mesiac, kedy FIA schválila Andrettiho prihlášku stať sa 11. tímom na gride. Vstup však ešte nemá zďaleka istý. Musí totiž presvedčiť manažment F1 (FOM) a tímy o svojej komerčnej hodnote, ktorú by mohol do športu priniesť.

Úloha, ktorá bude pre tím Andretti oveľa náročnejšia, než by sa mohlo zdať. Napriek tomu, že F1 by príchod nového tímu mohol prospieť, súčasné tímy hľadia predovšetkým na seba. Nový tím by pre nich znamenal ďalší „hladný krk“, ktorý by „ukrajoval z koláča“, čím máme, samozrejme, na mysli komerčné dohody s F1 a teda peniaze. Podľa Concordskej zmluvy by malo byť pre nich náplasťou 200 miliónov dolárov. Tie bude musieť Andretti zaplatiť, no je otázne, ako sa k tomu jednotlivé tímy postavia. Ak by sa mu ale podarilo presvedčiť ako tímy, tak FOM, už teraz je isté, že bez dodávateľa pohonnej jednotky by Američania nezostali. Tandem by totiž vytvorili práve s Cadillacom.

F1
Zdroj: CarBuzz
Americký tandem

„Sme nadšení, že účasť spojenia Andretti Cadillac v F1 bude poháňaná pohonnou jednotkou GM,“ povedal prezident GM Mark Reuss. „Sme presvedčení, že vďaka našim hlbokým inžinierskym a pretekárskym skúsenostiam vyvinieme pre tento seriál úspešnú pohonnú jednotku a Andretti Cadillac sa stane skutočným továrenským tímom. Budeme jazdiť s tými najlepšími, na najvyššej úrovni, s vášňou a integritou, ktorá pomôže pozdvihnúť úroveň tohto športu pre fanúšikov na celom svete.“

GM dokonca potvrdilo, že prototypovú technológiu už vyvíja a testuje. Nepochybne sa pritom oprú o svoje znalosti z vytrvalostných pretekov, kde tento rok dosiahli na pódium v 24h Le Mans. Očakáva sa však, že tím Andretti by sa na štartovom rošte F1 mal objaviť už v roku 2026. Pohonná jednotka Cadillacu však bude pripravená až na sezónu 2028.

F1
Cadillac LMDh
Čo s tým?

Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem verí, že na tím Andretti sa bude vzťahovať dodatok 6 športových regulácii F1. Ten dáva možnosť požiadať o dodávku pohonnej jednotky od jedného z výrobcov, ktorý má aktuálne najmenej zákazníckych tímov. V roku 2026 by to bola Honda a Renault. Áno, od 2026 vstupuje do F1 ako dodávateľ motorov aj Audi, avšak ako nováčik má z vyššie spomenutého dodatku počiatočnú výnimku.

Ako dopadne celá sága ohľadom tímu Andretti, je zatiaľ vo hviezdach, no my by sme sa príchodu 11. tímu do F1 vôbec nebránili.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJCadillac
Predchádzajúci článokPolestar 6 je týždeň po odhalení vypredaný. Značka reaguje
Nasledujúci článokChevrolet Suburban a 1000 koní? Za peniaze je možné všetko