Domov News Štúdia z USA: elektromobily sú menej spoľahlivé ako spaľováky

Štúdia z USA: elektromobily sú menej spoľahlivé ako spaľováky

Foto: Ford

Podľa najnovšej americkej štúdie spoľahlivosti Consumer Reports majú elektrické vozidlá v priemere o 79 % viac problémov ako automobily s čisto spaľovacím pohonom.

Výsledok prieskumu spokojnosti vlastníkov viac než 330 000 automobilov z modelových rokov 2000 až 2024 Consumer Reports 2024 ukazuje, že elektromobily sú v priemere o 79 % menej spoľahlivé ako vozidlá poháňané spaľovacími motormi (ICE). Je tomu tak napriek tomu, že elektrické vozidlá obsahujú oveľa menej pohyblivých častí a majú jednoduchšiu konštrukciu pohonného ústrojenstva.

Plug-in hybrid? Pripravte sa na problémy

So spoľahlivosťou sú na tom najhoršie plug-in hybridy, ktoré kombinujú oba motory – spaľovací aj elektrický. Plug-in hybridy dosahujú v priemere o závratných 146 % viac technických porúch ako spaľovacie vozidlá. Naopak, medzi najspoľahlivejšie vozidlá patria full hybridy, u ktorých zaznamenali majitelia v priemere o 26 % problémov menej ako pri ICE autách. Consumer Reports konštatuje, že prví používatelia sa budú musieť vysporiadať s určitými problémami svojich áut vyplývajúcich z nových technológií elektrických vozidiel, kým sa spoľahlivosť nezlepší. My zase musíme konštatovať, že do prieskumu boli zahrnuté desaťtisíce automobilov, ktoré sa u nás vôbec nepredávajú. Výsledky z európskeho trhu by preto mohli byť úplne odlišné.

elektromobily Rivian R1T
Foto: Rivian

„Čím dlhšie je vozidlo alebo technológia vo výrobe, tým viac sú chyby odstraňované,“ povedal pre Automotive News Jake Fisher, senior riaditeľ Consumer Reports. „Výrobcovia automobilov, ktorí vyrábali elektromobily skôr, spoľahlivosť zlepšujú.“ Fisher napríklad odporúča, aby si zákazníci o záujmom o vozidlá značky Tesla kúpili skôr Model 3 a nie nový Cybetruck, pretože Model 3 sa vyrába už dlhé roky (konkrétne od roku 2017) a väčšina výrobných nedostatkov bola už v tomto prípade odstránená. Na druhej strane Cybertruck ako kompletne nové vozidlo, ktoré sprevádzajú rôzne kontroverzie, bude mať pravdepodobne veľa detských chorôb.

Problémy sa týkajú nováčikov aj „veteránov“

Práve segment elektrických pick-upov dopadol v štúdii Consumer Reports najhoršie. Túto skupinu v súčasnosti tvoria iba dve vozidlá: Ford F-150 Lightning a Rivian R1T. Kým Ford sa potýka s problémami súvisiacimi s batériami a nabíjaním, Rivian čelí problémom s kvalitou konštrukcie a funkcie klimatizácie. Je to dôkaz, voči problémom nie sú imúnne začínajúce automobilky ani výrobcovia so siahodlhou históriou. Elektromobily sú jednoducho novou výzvou pre všetkých.

Najväčšie prekvapenie štúdie pochádza z bežných hybridov, ktoré sú najspoľahlivejším typom pohonu. Consumer Reports konštatuje, že hybridná technológia existuje už veľa rokov a majitelia sú s týmto typom pohonu spokojní. Nezaujímajú ich nové technológie a pri zmene vozidla zostávajú verní tomuto typu pohonu.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3.6 / 5. Počet hodnotení 8

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJMotor1.com
Predchádzajúci článokNepríjemný šok, má to Dacia premyslené?
Nasledujúci článokPrečo niektoré krajiny používajú horizontálne semafory?