Domov News Protesty proti Tesle pokračujú, po Švédoch sa pridali ďalší

Protesty proti Tesle pokračujú, po Švédoch sa pridali ďalší

Protesty proti Tesle naberajú na obrátkach. Okrem Švédska sa do protestov zapojili už aj ľudia v Dánsku. Za tento protest nesú zodpovednosť zamestnanci prístavov, ktorí sa združujú v odborovom zväze 3F. Ich cieľom je zastaviť dovoz do Švédska zhruba na dva týždne.

Protesty proti Tesle sa týkajú najmä Švédska. Tesla chcela obísť blokádu dovozu automobilov do tejto severskej krajiny a dovážať automobily cez Dánsko. To sa však pridalo na stranu Švédska a predpokladá sa, že sa k nim pridá aj Nórsko. Tento protest by však nijak nemal ovplyvniť dovoz a fungovanie automobilky v Dánsku.

Foto: Tesla
Musk tento postoj odmieta

Tesla čelí konfliktu s odbormi vo Švédsku už niečo viac ako mesiac. Ešte 27.októbra vyhlásil odborový zväz IF Metall štrajk mechanikov. Tí jednoducho odmietli vykonávať údržbu vozidiel Tesla, keďže samotná automobilka nie je ochotná komunikovať a rokovať o zmenách v kolektívnej zmluve. Medzičasom sa k tomuto protestu pridali viaceré odborové zväzy. Preto sa všetky aktivity spojené s automobilkou Tesla stretávajú s odporom.

Samotné otvorenie kolektívnej zmluvy údajne blokuje šéf Tesly, Elon Musk. Ten označil aktivity protestujúcich za šialené. Odborový zväz sa však k postoju Muska stavia jednoznačne. „Aj keď patríte k najbohatším ľuďom na svete, nemôžete si len tak vytvárať svoje vlastné pravidlá,“ uviedol Jan Villadsen z odborového zväzu 3F. V Škandinávii všeobecne platia pravidlá pri podnikaní a tie treba dodržiavať.

Foto: Tesla
Tesla sa bráni žalobami

Tesla rozhodne vníma Švédsko ako jeden z najdôležitejších trhov v Európe. Podpis dohody by však mohol priniesť precedens aj pre ostatné krajiny. Tesla sa totiž v ostatných krajinách stavia výhradne proti vzniku odborových zväzov. Vo Švédsku však kolektívne zmluvy patria k bežnej praxi. To sa týka takmer 90 percent všetkých pracujúcich ľudí vo Švédsku.

Tesla už stihla podať proti konaniu odborov dve trestné oznámenia. Švédsky súd už dokonca aj rozhodol v jednom prípade, že štátny dopravný úrad musí nájsť spôsob ako vydať registračné značky aj pre vozidlá Tesla. Druhý prípad sa týka doručenia registračných značiek poštou, o ktorom sa rozhodne na súde v najbližších dňoch. Všeobecne sa však očakáva, že protesty budú pokračovať a pravdepodobne sa rozšíria aj do susedného Nórska.

Foto: Tesla

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJGaraz.cz
Predchádzajúci článokDacia Spring Cargo – ako si poradí so 100 kg toaletného papiera?
Nasledujúci článokMINI Cooper SE prichádza vo výbave JCW