Domov News Diaľničná známka zadarmo – presný návod, ako na to

Diaľničná známka zadarmo – presný návod, ako na to

Slovenskí motoristi môžu Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) požiadať o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky. Ušetriť tak môžu aj 60 eur a jazdiť po diaľniciach a rýchlostných cestách zadarmo. Týka sa to však len úzkej skupiny motoristov, pričom treba splniť niekoľko podmienok. V spolupráci s NDS v nasledujúcom článku nájdete informácie o tom, kto môže podať takúto žiadosť, ako ju treba podať a čo všetko treba spĺňať.

Oslobodenie od úhrady diaľničnej známky je definované zákonom o diaľničnej známke. Ten rozlišuje vozidlá s povinnosťou registrácie a tie, ktoré nie je nutné registrovať a sú automaticky oslobodené. Medzi tie, ktoré je potrebné registrovať patria napr. vozidlá záchranných zložiek integrovaného záchranného systému, vozidlá poskytujúce sociálne služby alebo vozidlá a jazdné súpravy zaregistrované osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu zdravotne ťažko postihnutého (ŤZP).

Preukaz ŤZP nestačí

Pri žiadosti o oslobodenie je potrebné disponovať aj parkovacím preukazom. Parkovací preukaz vydáva príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Nestačí teda len preukaz ŤZP. Oslobodenie od úhrady môže byť iba na jedno vozidlo. Oslobodenie platí momentom zaslania potvrdenia. Odvtedy už môžete pohodlne využívať spoplatnené úseky bez diaľničnej známky. Potvrdenie nemusíte nosiť pri sebe, pretože evidenčné číslo vášho vozidla je zaznamenané v databáze oslobodených vozidiel.

dialnica d1 kosice budimir diaľničná známka

Kde požiadať o oslobodenie

Žiadosť o oslobodenie je možné podať tromi spôsobmi. Elektronicky cez formulár na webe www.eznamka.sk, cez aplikáciu e-známka alebo osobne na ktoromkoľvek vybranom zákazníckom mieste. Na webovej stránke www.eznamka.sk je potrebné si stiahnuť žiadosť a kompletne ju vyplniť. Pokiaľ je žiadateľ maloletý, číslo občianskeho preukazu a kontaktné údaje vypĺňa jeho zákonný zástupca. K vyplnenej žiadosti sa prikladá kópia parkovacieho preukazu a kópia technického preukazu vozidla, ktoré žiadate oslobodiť od úhrady diaľničnej známky. Všetky tieto dokumenty spolu vložíte do jedného súboru formátu ZIP alebo RAR (maximálna veľkosť je obmedzená na 5 MB), v jednej prílohe ich priložíte k podaniu a zašlete cez uvedený registračný formulár. Po úspešnom registrovaní vozidla Vám príde potvrdenie o registrácii v podobe čísla podania (EV-…../24). Ak uvedené potvrdenie nedostanete, znamená to, že Vaše podanie nebolo úspešné a je potrebné ho zopakovať. Alebo si pre istotu v mailovej schránke skontrolujte aj priečinok so spamom.

Netreba to opakovať každý rok

Oslobodenie od úhrady elektronickej diaľničnej známky pre ťažko zdravotne postihnutých (ZŤP) je platné dovtedy, pokiaľ sa nezmenia údaje, ktoré žiadateľ uviedol v žiadosti o oslobodenie – čiže údaje ako meno a priezvisko držiteľa parkovacieho preukazu, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, štátna príslušnosť, číslo OP/cestovného pasu, číslo parkovacieho preukazu, platnosť parkovacieho preukazu alebo EČV vozidla. V prípade akejkoľvek zmeny vyššie uvedených údajov je potrebné podať novú žiadosť. Ak sa však žiadny z týchto údajov nezmení, oslobodenie je platné po celú dobu platnosti parkovacieho preukazu a netreba si oslobodenie každý rok predlžovať.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJNárodná diaľničná spoločnosť
Predchádzajúci článokBMW radu 4 prešlo faceliftom, normálne motory ostali

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here