Domov Poradňa Aké sú najčastejšie zlozvyky pri šoférovaní s manuálnou či automatickou prevodovkou?

Aké sú najčastejšie zlozvyky pri šoférovaní s manuálnou či automatickou prevodovkou?

Výber správnej prevodovky je vždy akousi Sofiinou voľbou. Niekto ešte stále, viac preferuje manuálnu prevodovku, iní zas zvolia automatickú kvôli pohodliu. Aké sú však zlozvyky šoférov pri týchto typoch prevodoviek?

Manuálna prevodovka sa k nám dostala neskôr, než automatická. Mnoho ľudí však stále uprednostní skôr manuálnu prevodovku pred automatickou. Ad jedna si „chcú jazdu užívať“ a ad dve, nie každý má finančné prostriedky dopriať si luxus v podobe automatickej prevodovky. Niektoré automobilky majú príplatok aj 3.000 € za jednotvárnu prevodovku.

Automatická prevodovka je však stroj o ktorý sa treba naozaj starať. Pokiaľ sa vám automatická prevodovka pokazí, ide naozaj o drahý špás. Aké sú však najčastejšie chyby vodičov pri oboch typoch prevodoviek?

Státie na spojke v kopci / jazda v N-ku smerom dole z kopca (manuál vs automat)

Rozjazd do kopca je nočnou morou hlavne pri robení si vodičského preukazu. Zaskočiť nás však môže aj po rokoch praxe. Pri rozjazde dostáva zabrať najviac spojková lamela. To, že nejdete ako by ste mali ihneď ucítite vnútri kabíny. Spojková lamela sa snaží vyše tonové vozidlo rozhýbať a zvykne sa prehriať. Predísť tomu môžete zapnutím pomocníka Hill Holder, ktorý sa nachádza už takmer v každom modernom aute. Ide o akúsi náhradu za ručnú brzdu. Týmto asistentom sú však vybavené aj staršie vozidlá, treba však naraziť na ten správny kus.

Mnoho vodičov s automatickou prevodovkou má tendenciu pri zjazde z kopca auto prepnúť do neutrálu aby ušetrila nejaké to deci. Najviac sa šetrí však pri brzdení motorom. Pri zaradenej „D“ rýchlosti však je auto v zákrutách stabilnejšie. Pri zmene jazdných režimov dochádza k rapídnemu zaťažovaniu komponentov. Zmeny by sa však mali diať iba keď vozidlo stojí.

Rýchle uvoľnenie spojky / Zaradenie režimu P pred úplným zastavením (manuál vs automat)

Spojku nikdy nepúšťajte príliš skoro. Treba nájsť tú správnu medicínu medzi komfortom a ušetrením spojky. Pokiaľ vám auto pri preraďovaní skáče dopredu, ukracujete na živnosti spojky. Pokiaľ týmto zlozvykom trpíte, spojka sa drie úplne zbytočne a čochvíľa budete môcť navštíviť svojho servisného poradcu.

Jednotlivé prevody raďte naozaj iba vtedy, keď je auto v absolútnom kľude. V prípade režimu Park to platí dvojnásobne. Západka sa dostáva do ozubeného kolesa a bráni tak vo všeobecnom pohybe vozidla. Pokiaľ je vozidlo stále v pohybe, P-čko nemusí dobre zapadnúť a môže sa tento komponent zlomiť.

Státie na spojke so zaradenou rýchlosťou / Parkovanie bez ručnej brzdy (manuál vs automat)

Ak sa nehýbete, rýchlosť určite vyraďte. Toto tiež využívajte aj pri stojatých zápchach. Pokiaľ nevyraďujete rýchlosť, namáhate tak vypínacie ložisko spojky. To je rotujúci komponent, ktorý odpája motor od spojky. Postupom času môže začať vydávať razantné zvuky, ktoré uchu moc nelahodia.

Pokiaľ vlastníte vozidlo s automatickou prevodovkou, zakaždým zatiahnite ručnú brzdu, je jedno, či je vonku -10 stupňov alebo +30 stupňov. V pohybe aj tu bráni malinkatý komponent. Pokiaľ nemáte automatickú ručnú brzdu, začnite ju používať automaticky vy a predídete tak tomu, že vozidlo z polohy P odpadne a v kopci to môže mať nemalé následky.

Neduste motor nízkymi otáčkami / radenie pri vysokých otáčkach (manuál vs automat)

Jazdu pri nízkych otáčkach odjakživa považujeme za „ekonomickú“. Má to však aj svoje negatíva. Akonáhle držíte vozidlo v nízkych otáčkach, auto sa niekedy ťažšie rozhýbe vo vyššom prevodovom stupni. Nedávajte však plynový pedál na podlahu. Ak motor podtáčate, trpí na to najviac dvojhmotový zotrvačník. Oprava je finančne veľmi náročná.

Naopak pri automatickej prevodovke vysoké otáčky majú maximálnu záťaž na prevodovku a jej následné opotrebenie. Narastá aj riziko poškodenia. Menej je niekedy viac.

Nemajte ruku na radiacej páke / surová jazda so studeným motorom (manuál vs automat)

Radiaca páka nie je opierka ale súčasť vozidla. Mechanická súčasť vozidla, ktorou ovládate radiacu skriňu. Pokiaľ máte tento zlozvyk, ihneď sa ho zbavte. Páka síce pôsobí staticky, no menšie nerovnosti či brzdenie ňou pri dlhodobom užívaní môžu pohnúť. Vidlica sa tak vie zodrať veľmi rýchlo. Treba však myslieť aj na bezpečnosť, dve ruky na volante sú určite viac ako jedna. Manévrom sa viete lepšie vyhnúť.

 

Agresívna jazda „z rána“ škodí nielen samotnému motoru ale aj automatickej prevodovke. Olej v prevodovke je kľúčovým a častokrát je hustejší, než ten motoroví. Odporúčame počkať zopár minút, než sa olej dostane do všetkých potrebných častí prevodovky.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 4

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJrac.co.uk
Predchádzajúci článokTEST Jazdenka: Volkswagen Polo 1,2TSI 2015 na hranici 100 000 km, čomu sa vyvarovať?
Nasledujúci článokMercedes zastavil dodávky takmer všetkých V8. Dôvod neprekvapí…