Vydajme sa za hranicu našich severozápadných susedov. Morava sa nachádza vo východnej časti Česka. Najväčším mestom Moravy je Brno. Na východe susedí so Slovenskom, z južnej strany s Rakúskom a zo severu s Poľskom. Región sa rozdeľuje na 6 krajov a okrem známeho Lednicko-Valtického areálu tu nájdeme aj veľa iných zaujímavých miest.
Morava patrí k veľmi obľúbenej časti Česka. Mnohí sem smerujú za aktívnym relaxom, dobrým vínom a jedlom alebo peknou prírodou. Pre mnohých známych obyvateľov Čiech je Morava miestom, ktoré vymenia za rušné mesto a starobu prežijú v pokojnejšej časti územia. Ako napríklad známy český spevák David Koller, ktorý vymenil Prahu za moravský vidiek. Podľa vlastných slov do Prahy vraj jazdí už iba ako vidiečan na výlety. Tento kraj tvorí prevažne pahorkatina. Klíma je tu mierna. Cez územie pretekajú rieky Morava a Dyje. Morava má rozlohu približne 22-tisíc kilometrov štvorcových. Do územia Slovenska by sa vmestil tento kraj zhruba dvakrát.
Moravu sa oplatí navštíviť v každom ročnom období. Množstvo zámkov a historických stavieb dávajú tomuto kraju výnimočný nádych. Na Morave je vo veľkom rozšírené poľnohospodárstvo. Nájdeme tu veľké plochy niekoľkogeneračného vinohradu. Blízka vzdialenosť od Bratislavy, dobrá tradičná kuchyňa, milí domáci, rôznorodé aktivity, ktoré sa dajú robiť aj so psom, nás pravidelne lákajú navštevovať tento kraj. Cesty absolvujeme s našim bodkovaným psom, dalmatíncom Bučim.
Morava je destinácia, ktorú je vhodné navštíviť aj ako jednodňový, ale aj niekoľkodňový výlet. Ponúkame vám zábery z niektorých z miest, ktoré stoja za návštevu.
Šranecké piesky, slovenská Sahara
Prvý cieľ sa nachádza ešte na našom území. Krátkou obchádzkou v rámci výletu na Moravu prejdete unikátnym cieľom. Cieľ sa nachádza konkrétne vo vojenskom obvode na Záhorí medzi Lakšárskou Novou Vsou a Plaveckým Mikulášom. Ide o unikát, v zaujímavom prostredí borovicového lesa objavíte jednu z najväčších oblastí viatych pieskov v strednej Európe. Keďže v objekte prebiehajú aktívne vojenské cvičenia, pred vstupom si overte na stránke Ministerstva obrany SR možnosť vstupu do danej lokality.
Kolonáda na Reistně
Prechádzame štátnou hranicou medzi Slovenskom a Českom, ktorú, ako v našom prípade pri trase po starej ceste cez obec Kúty, tvorí rieka Morava. Pokračujeme cez dedinu Lanžhot, malé mesto Břeclav až do peknej tradičnej moravskej dediny s názvom Valtice. Nad dedinou parkujeme auto na bezplatnom parkovisku. Po cykloceste bez áut popri vinohrade pokračujeme k našej zastávke, Kolónade na Reistně.
Stavba vznikla okolo roku 1820. Slúžila pôvodne ako pamätník, no už krátko po jej dokončení sa stala obľúbenou turistickou zástavkou. Počas komunistického režimu bola Kolonáda pre verejnosť neprístupná, slúžila pohraničnej stráži. Bola poškodená, jej renovácia sa uskutočnila až po roku 1989. Dnes je Kolonáda opäť prístupná turistom. Za poplatok 2 eurá môžete cez točité schodisko jedného z pilierov vystúpiť na strechu a užiť si výhľad na tri štáty, Pálavské vrchy, Lednický zámok, vinohrady a dedinu Valtice. Pamiatku už niekoľko rokov vedie naša ďalšia zastávka, vinárstvo CHÂTEAU Valtice.
Vinárstvo CHÂTEAU Valtice
Vinárstvo s hlbokými rodinnými moravskými koreňmi patrí k jedným z najstarších vinárstiev v krajine. Ročná produkcia je okolo 3 milióny litrov vína. Zákazník si tu môže zakúpiť a vybrať zo 170 druhov špičkového vína. Prvý veľký rozvoj vinárstva sa datuje k roku 1430. Na internetovej stránke vinárstva je možné dohodnúť sa na prehliadke vinárstva. Medzi zaujímavosti prehliadky patrí napríklad prehliadka krízového skladu umiestneného cez 20 metrov pod zemou. S dĺžkou chodby 136 metrov a dĺžkou križujúceho ramena 90 metrov patrí medzi najväčšie krížové sklady v Česku. Nachádza sa v ňom cez 1 milión litrov vína dozrievajúceho v dubových a nerezových sudoch. Sklad bol vybudovaný v roku 1640.
Pre návštevu vinárstva je vhodné zvoliť príchod autom. Osobne tu nakupujem pri návšteve spravidla víno do zásoby. Pred mesiacom som kupoval čapované víno na vlastnú svadbu, ktoré ma oslovilo svojou chuťou. Víno vám načapujú do plastových fliaš na počkanie s cenou 80 Kč za liter. Čapované víno má skladovateľnosť približne 1 mesiac pri umiestnení v chladnom mieste.
Obed v reštaurácii Valtická Rychta
Dnes je obdobie, kedy recenzie na reštaurácie môžu byť skreslené určitou spoluprácou. No túto reštauráciu navštevujeme výlučne ako hostia. S Eliškou sme gurmáni a máme veľmi radi kvalitné jedlo. Reštauráciu Valtická Rychta navštevujeme už dlhé roky. Za tento čas vám nemôžem odporučiť nič iné, ako usadiť sa v tejto peknej staročeskej reštaurácii s veľmi príjemnou atmosférou a pochutiť si na jednom z tradičných českých jedál. Obslúži vás veľmi milá a profesionálna obsluha. Pred návštevou si nezabudnite zarezervovať stôl, aby ste nemuseli čakať.
Cyklo cesty v Lednicko-Valtickom areáli
Bicyklovanie v areáli, ktorý bol v roku 1996 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, má určite svoje čaro. Areál je doslova pretkaný kilometrami cyklociest s povrchom tvoreným jemným utlačeným štrkom. Na bicyklovanie si vyhraďte čas minimálne pol dňa. Skôr ako o tréning ide o vyhliadkovú jazdu s veľa zastávkami. V roku 1387 získalo jednu šestinu areálu Lichtenštajnsko, čo je možné spozorovať na značení cyklotrás a niektorých historických stavbách v areáli. Areál nebýva preplnený ani počas hlavnej letnej sezóny. Pre tých odvážnejších odporúčame navštíviť areál s bicyklom aj v zime. Nestretnete tu skoro nikoho a lesy v tomto období majú takisto svoje čaro.
Prinášame tipy na miesta, ktoré môžete objaviť pri bicyklovaní: Nový dvůr – Lichtenštejnský statek je stará hospodárska budova z roku 1810. V okolí budovy sa nachádza krásna lúka a ranč s koňmi. V letnej sezóne je tu možnosť osviežiť sa nápojom na príjemnej terase. Chrám Tri Grácie slúžil ako obydlie personálu. Dnes je interiér pre verejnosť uzavretý. Návšteva je príjemným spestrením cyklovýletu.
Rendezvous – miesto, ktoré slúžilo ako miesto stretnutia šľachty pri poľovačkách si môžete dnes prehliadnuť a navštíviť popri vašom cyklovýlete. Miesto nie je dostupné autom. V krátkej vzdialenosti sa nachádza kaplnka Sv. Huberta, popri ktorej budete prechádzať na bicykli. Zaujímavosťou je, že pri zrode väčšiny pamiatok stál známy vynálezca Josef Hardmuth. Hovorí vám to meno niečo? Myslím si, že pre väčšinu z vás bude známy skôr vynález tohto človeka. Josef Hardmuth dostal úlohu staviteľa. Táto práca obnášala tvorbu mnoho náčrtov, kreslenie s písadlom tvoreným iba grafitovou tuhou bolo nepraktické. Čierne ruky a časté lámanie tuhy donútili vynálezcu tvoriť. Obaliť grafit drevom napadlo vynálezcu na prelome roku 1789. Vzniklo z toho nič iné ako ceruzka. Pre výrobu týchto ceruziek bola založená známa továreň Koh-i-noor.
Veterný mlyn v obci Kunkovice
Presúvame sa o 80 kilometrov. Krásne fotogenické miesto. Veterný mlyn holandského typu z roku 1875 sa nachádza nad obcou Kunkovice. Má pevnú tehlovú konštrukciu s otočnou strechou. Mlyn slúži v súčasnosti ako ubytovacie zariadenie pre 8 osôb.
Znojmo
Druhé najväčšie mesto Moravy. Rozkladá sa na juhu Moravy na kopci pri brehu rieky Dije. Znojmo je mesto, ktoré preslávili uhorky. Ich história začína už približne v roku 1570. Ľudia verili, že uhorky pomáhali pri liečbe moru. Pestovaniu uhoriek sa vďaka klíme darilo dobre. Nastal problém, čo robiť s toľkými uhorkami. Najlepším spôsobom bolo uhorky nakladať do sladkokyslého nálevu, ktorý sa rokmi vylepšil, až dosiahol súčasnú chuť nezameniteľných znojemských uhoriek.
ZOO Brno
Zoo nás oslovila najmä kvôli možnosti návštevy so psom. Funguje od roku 1953. Páčila sa nám možnosť peknej prechádzky obohatenú o prítomnosť zvierat.