Predaj nálepiek o absolvovaní technickej kontroly vozidla je nezákonný, ale ich kúpa takisto. Nemci majú veľký problém s falošnými nálepkami z Poľska. Slovensko sa im účinne vyhlo.
Falošné nálepky z STK sú v Nemecku nový fenomén. Podľa TÜV ohrozujú bezpečnosť na cestách.
Falošné nálepky TÜV sú ťažko pochopiteľný trend
Na internete sa rozmohol nelegálny obchod s podrobnými napodobeninami kontrolných nálepiek TÜV, uvádza nemecký denník t-online.de. Tento nekalý obchod, na ktorý prvýkrát upozornil nemecký denník Bild, predstavuje vážne bezpečnostné riziko pre všetkých účastníkov cestnej premávky. Naviac, je nelegálny.
Nálepky TÜV, ktoré v Nemecku označujú technickú spôsobilosť vozidla, sú totiž zákonne chránené a ich predaj mimo oficiálnych kanálov je trestným činom. Údajné zločinecké skupiny zneužívajú dopyt po týchto nálepkách a ponúkajú ich na rôznych internetových platformách za zlomok oficiálnej ceny.
Sortiment falošných nálepiek zahŕňa všetky typy nálepiek pre všetky nemecké spolkové krajiny a ich dostupnosť je zabezpečená až do roku 2027, uvádza zdroj.
Tvrdia, že je to žart. Hrozí im za to basa
Hoci niektorí predajcovia sa snažia zľahčovať závažnosť svojho konania a tvrdia, že ide len o žart, realita je neúprosná. Obchod s týmito falošnými nálepkami je trestný čin, za ktorý hrozí predajcom aj kupujúcim až päťročné väzenie alebo vysoká pokuta.
Predajcovia sa totiž dopúšťajú napomáhania dokumentov, zatiaľ čo kupujúci riskujú tiež obvinenie z falšovania.
Podľa odhadov odborníkov sa v Nemecku každý rok vyskytnú tisíce prípadov zneužitia falošných nálepiek TÜV. Na internetových ponukách sa dokonca objavujú ponuky s niekoľkými stovkami predaných kópií, pričom nie je známe, či a kde boli tieto nálepky skutočne použité.
Asociácia TÜV varuje pred nákupom falošných nálepiek a zdôrazňuje, že ich použitie na technicky problémovom vozidle môže mať fatálne následky. Vozidlá s nefunkčnými brzdami alebo poškodeným osvetlením predstavujú vážnu hrozbu pre všetkých účastníkov cestnej premávky bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú nálepku.
Koniec STK tak ako ju poznáme? Rozhovor s odborníkom prezradil realitu
Slovensko sa podvodu s nálepkami z STK účinne vyhlo
Slovenskí motoristi sa fakticky nemôžu dopustiť falšovania nálepiek z emisnej a technickej kontroly, pretože u nás sa ich používanie zrušilo v júli 2021.
Nálepky o absolvovaní technickej kontroly na STK a emisnej kontroly na PEK boli dovtedy povinné a museli byť nalepené na čelnom skle automobilu. Vznikali tak problémy, pretože sa nedali ľahko odlepiť a pri výmene čelného skla mali motoristi o starosť naviac.
Okrem toho sa strácala zmysluplnosť týchto nálepiek, keďže evidencia vozidiel je elektronická a obsahuje ja informácie o platnosti technickej a emisnej kontroly, ak je potrebná.
Dodajme, že v súčasnosti by motoristi nemali mať na čelnom skle nalepené žiadne nálepky a predmety, ktoré bránia vo výhľade.