Domov SPRÁVY Doprava V bratislavskej MHD je umelá inteligencia. Pri prvom „stretnutí“ ostanete prekvapení

V bratislavskej MHD je umelá inteligencia. Pri prvom „stretnutí“ ostanete prekvapení

Vo vozidlách bratislavskej MHD sa začal ozývať nový hlas aj nové zvukové gongy. Refreš akustických hlásení, ktorý prichádza po takmer štvrťstoročí, prináša významné rozšírenie možností aj flexibilitu pri vytváraní nových zvukov.

Vozidlá DPB obsluhujú dohromady 605 zastávok. Na každej z nich sa cestujúcim prihováral hlas, ktorý patrí bývalej redaktorke Slovenského rozhlasu Ľubici Tvarožkovej. Prostredníctvom akustických hlásení s ňou vyrástla celá jedna generácia cestujúcich. Jej hlas sa vo vozidlách DPB ozýval 23 rokov. „Bola to, slovami klasika, spanilá jazda. Mne sa to páčilo a myslím, že aj verejnosť a cestujúci boli spokojní. Je to osožná práca, ktorá pomáha cestujúcim,“ vraví Tvarožková.

ĎAKUJEME, PANI TVAROŽKOVÁ!

 

Nahrávanie pôvodných hlásení bolo časovo aj technologicky náročné. Všetky nové nahrávky museli byť vždy presne zladené s už predchádzajúcimi hláseniami. Kontrolovala sa nielen tónina a rýchlosť, ale napríklad aj nálada. Následne každá nahrávka prechádzala úpravou – odstránením šumu či tichých miest na začiatku a konci hlásenia.

V prípade hlásení využívajúcich umelú inteligenciu (AI) je celý proces jednoduchší, keďže vygenerované zvuky sú z hľadiska hlasových vlastností úplne rovnaké. Overiť stačí iba správnu výslovnosť jednotlivých zastávok, najmä pri neštandardných slovách. Nový hlas MHD tak DPB vybral testovaním rôznych softvérov, z ktorých zvolil ten s najlepšou výslovnosťou slovenských názvov nielen v slovenčine, ale aj v angličtine. Následne tento hlas testovali aj priamo vo vozidlách, aby overili, že hlásenia sú zrozumiteľné aj pri bežnom hluku v premávke. Aj toto testovanie ukázalo, že rýchlosť nasadenia nahrávok do vozidiel sa tým skráti z dní na hodiny.

Foto: DPB
Viac flexibility

Nakoľko samotné hlásenie nepozostáva iba z názvu zastávky alebo informácie o zastávke na znamenie, celkovo museli v DPB v posledných mesiacoch vygenerovať až 3639 zvukov, ktoré dokopy tvoria 68 minút záznamu. Technológia umelo vygenerovaného hlasu po novom umožní aj oveľa flexibilnejšie informovať cestujúcich pri krátkodobých výlukách a otvára ďalšie možnosti pri doplnkových hláseniach. Nový hlas cestujúcich upozorní napríklad na opatrnosť pri vystupovaní na vybraných zastávkach či možnosť odloženia batožiny do regálov vo vozidlách, ktoré sú nimi vybavené.

Kvalitné a zrozumiteľné hlásenia sú pre nás veľmi dôležité. Na jednej strane je to jeden z prvých kontaktov so slovenčinou pre turistov, často ich však opakujú aj deti a mimoriadne nápomocné sú pre nevidiacich. Moderné technológie, ktoré sme sa rozhodli využívať, podčiarkujú svetové trendy, ktoré v dopravnom podniku sledujeme. Už teraz sme lídrom v informovaní cestujúcich na Slovensku a tieto nové hlásenia nás posunú ešte na ďalšiu úroveň. Verím, že nové hlásenia si naši cestujúci obľúbia a že spríjemnia prácu aj našim kolegom – vodičom,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava.

Foto: DPB
Meno novému hlasu zvolia cestujúci

Aj keď sú hlasové hlásenia potrebné, snahou je eliminovať akustický smog. Keď bude drvivá väčšina cestujúcich zvyknutá na to, že sú všetky zastávky trolejbusov a autobusov na znamenie, upozornenia na túto skutočnosť budú vypustené. V budúcnosti sa tiež plánuje upustiť od používania textu „nasleduje zastávka“ a nahradiť ho zrozumiteľným gongom.

Novému hlasu bratislavskej MHD v súčasnosti DPB hľadá meno. Na sociálnych sieťach Dopravného podniku Bratislava môže ktokoľvek navrhnúť nové meno. Víťaz vzíde prostredníctvom hlasovania z užšieho výberu.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS DPB
Predchádzajúci článokRobotický vysávač, ktorý si sám doplní vodu? Vyskúšali sme Cecotec 12090
Nasledujúci článokNadviaže na zašlú slávu? Lancia ukazuje Ypsilon v legendárnych farbách