Domov SPRÁVY News Európskemu trhu kraľuje VW a Sandero, čínskym značkám sa nedarí

Európskemu trhu kraľuje VW a Sandero, čínskym značkám sa nedarí

Foto: startstop.sk, Matej Jankovič

Počet nových registrácií osobných vozidiel sa na európskom trhu vo februári zvýšil o 10 % a priblížil sa k 1 miliónu kusov. Medziročný trhový podiel elektromobilov zostal rovnaký, trhu elektrických vozidiel v Európe naďalej dominuje Tesla. Čínskym značkám sa až na jednu výnimku vôbec nedarí. Najviac automobilov predáva Volkswagen, najvyšší záujem je o model Dacia Sandero. 

Február bol pre trh nových automobilov v Európe pozitívnym mesiacom. Podľa údajov JATO Dynamics z 28 európskych trhov bolo v priebehu mesiaca zaregistrovaných celkovo 988 116 osobných automobilov. To predstavuje 10-percentný nárast objemu v porovnaní s februárom 2023. Predaj nových elektromobilov stagnuje. Naopak, darí sa benzínovým autám. 61 % z celkových registrácií vo februári 2024 tvorili práve automobily s benzínovým motorom. Pre porovnanie, vo februári 2019, teda pred pandémiou Covid-19, to bolo 62 %. Tento úspech prichádza na úkor dieselových áut, pretože trhový podiel týchto vozidiel klesol z 35 % vo februári 2019 na 15 % v roku 2024.

Foto: Volkswagen

V Európe zaznamenali registrácie áut vyrobených v Číne veľký medziročný rast (+45 %). Na porovnanie, registrácie áut vyrobených v Nemecku a Španielsku zaznamenali počas februára nárast o 6 %. Tento rast automobilov vyrobených v Číne je ešte silnejší, keď sa pozrieme na registrácie batériových elektrických vozidiel (BEV), pričom autá vyrobené v Číne predstavujú jednu z piatich registrácií BEV vo februári 2024. Naproti tomu registrácie BEV vyrobených v Nemecku vzrástli za prvé dva mesiace tohto roka len o 8 %. Objem plug-in hybridných automobilov vyrobených v Číne minulý mesiac klesol o 62 %, pričom tieto vozidlá tvorili len 3,4 % z celkového počtu automobilov pochádzajúcich z Číny, v porovnaní so 66 % v prípade BEV.

Najpredávanejšie plug-in hybridy a elektromobily vo februári 2024
Zdroj: JATO Dynamics

Pozor, nie je však možné si zamieňať automobily vyrobené v Číne s automobilmi čínskych značiek. Približne 44 % všetkých objemov automobilov vyrobených v Číne totiž zaregistrovali západné značky ako Tesla, Volvo a Dacia, zatiaľ čo 40 % zaregistrovala spoločnosť MG, ktorú mnohí najmä v Británii vnímajú ako svoju domácu, aj keď je pod plnou kontrolou čínskeho koncernu SAIC. Výsledkom je, že čínske značky predstavovali len 16 % registrácií áut vyrobených v Číne, čo len potvrdzuje skutočnosť, že títo výrobcovia naďalej čelia výzvam súvisiacim s vnímaním a povedomím v Európe. Aj keď čínske značky zaznamenali nezanedbateľný pokrok, majú pred sebou ešte dlhú cestu, kým obsadia významnú časť európskeho trhu.

MG ZS. Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata

SAIC, materská spoločnosť MG a Maxus, pokračovala v raste aj vo februári. Vďaka popularite svojich modelov so spaľovacími motormi si vo februári zabezpečila najvyšší nárast trhového podielu. MG v priebehu februára zaregistrovalo viac nových áut ako napríklad Cupra, Mazda alebo Jeep.

TOP 25 najpredávanejších značiek v Európe vo februári 2024
Zdroj: JATO Dynamics
TOP 25 najpredávanejších modelov v Európe vo februári 2024

Dacia Sandero si už druhý mesiac po sebe udržala pozíciu najregistrovanejšieho auta v Európe s 20 800 registrovanými kusmi, čo je nárast o 13 % v porovnaní s februárom 2023. Tesla Model Y zaostávala, silný mesiac zaznamenal Volkswagen Golf, ktorý obsadil tretie miesto. Registrácie Citroenu C3 sa od februára 2023 zvýšili o 61 %, čiastočne v dôsledku zníženia cien staršej generácie po príchode tej novej. Nárast registrácií zaznamenali aj modely ako Škoda Octavia, Toyota Corolla, Audi A3, BMW X1, Seat/Cupra Leon, Tesla Model 3, MG ZS a Opel Astra.

Zdroj: JATO Dynamics

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hodnotení 6

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJJATO Dynamics
Predchádzajúci článokKtoré letné pneumatiky sú aktuálne na trhu najlepšie?
Nasledujúci článokOpravia významný cestný most na strednom Slovensku