Domov SPRÁVY News 120-ročná automobilka s logom bociana ukázala nechutne drahý hyperšport

120-ročná automobilka s logom bociana ukázala nechutne drahý hyperšport

Foto: Hispano Suiza

Automobilka Hispano Suiza oslavuje stodvadsiate výročie hyperšportom Carmen Sagrera s výkonom cez 1000 koní. 

Hispano Suiza je španielska automobilka, založená v roku 1904 Marcom Birkigtom a Damiánom Mateuom. Okrem luxusných automobilov vyrábali vo svojich továrňach v Španielsku a Francúzsku aj nákladiaky, motory do lietadiel a zbrane. V roku 1946 materská spoločnosť predala všetky svoje španielske automobilové aktíva spoločnosti Enasa, španielskej štátnej firme na výrobu vozidiel a francúzska pobočka pokračovala ako nezávislý výrobca leteckých motorov a komponentov pod názvom Hispano-Suiza. V roku 1968 prevzala spoločnosť Hispano-Suiza letecká spoločnosť Snecma, ktorá je teraz súčasťou francúzskej skupiny Safran Group. Spoločnosť Hispano Suiza Cars spojená so skupinou Peralada sa v roku 2019 pokúsila o opätovné uvedenie značky na trh s plne elektrickým autom.

Hispano Suiza Carmen Sagrera
Foto: Hispano Suiza
Hispano Suiza Carmen Sagrega

Automobilka predstavila tretí model v rade elektrických hyperšportov pri príležitosti 120. výročia značky. Tento nový hyperšport má agresívny dizajn, zvýšený výkon a novú batériu. Hispano Suiza Carmen Sagrera má druhú generáciu batérie značky s celkovou kapacitou 103 kWh. Ako zdôraznil technický riaditeľ značky Juan Fernández, „táto technológia bola vyvinutá a vyrobená na 100 % v závodoch Hispano Suiza v Montmeló v Barcelone“.

Hispano Suiza Carmen Sagrera
Foto: Hispano Suiza

Nová batéria je vylepšená vo všetkých kľúčových aspektoch prispôsobením nových najmodernejších lítium-iónových článkov. Obsahuje 15 modulov po 24 článkov, celkovo 360. Váži 612 kg a môže pracovať pri maximálnom napätí nad 750 V. Kapacita batérie sa zvýšila z 80 kWh na 103 kWh. Táto modernizácia predĺži dojazd o približne 100 km, čím sa celkový dojazd dostane na 480 km podľa cyklu WLTP. Bol vylepšený aj chladiaci systém, ktorý je ľahší, menej zložitý a vyrobený z udržateľnejších materiálov, čo vedie k efektívnejšej regulácii teploty a nižšej spotrebe energie. Centrálna poloha batérie v tvare T tiež zlepšuje rozloženie hmotnosti a dynamický výkon vozidla.

Hispano Suiza Carmen Sagrera
Foto: Hispano Suiza
Dizajn inšpirovaný Gaudím

Dizajn v prednej časti Sagrery odvážne zahŕňa jej športový charakter so špicatým tvarom masky chladiča, ktorý vzdáva hold luxusným športovým autám Hispano Suiza Alfonso XIII zo začiatku 20. storočia. Prepracované vetracie otvory prednej kapoty nielen zvyšujú estetický vzhľad, ale zlepšujú aj funkčnosť, pričom teraz plynule ladia so zadnými. Nové bočné prahy sa elegantne dvíhajú pozdĺž profilu auta a dopĺňajú dizajn zadného panelu. Zadná časť taktiež prešla výraznými dizajnovými a aerodynamickými zmenami pridaním veľkého spojlera pripomínajúceho bocianie krídla, čo je poctou loga značky. Tento delený spojler optimalizuje aerodynamiku, hladko spája masívne lakované bočné panely z uhlíkových vlákien, zatiaľ čo difúzor integrovaný s medenými akcentmi v štýle Boulogne zlepšuje aerodynamiku.

Foto: Hispano Suiza

Aerodynamické vylepšenia výrazne zvyšujú prítlak a priľnavosť, zlepšujú schopnosti zatáčania a zrýchľovania. Vo vnútri pokračuje športová atmosféra s prepracovanou stredovou konzolou a informačno-zábavným systémom, čalúnením alcantary s čiernymi a červenými koženými detailmi.

Sagrera je vybavená štyrmi motormi s výkonom 205 kW (275 k), ktoré dodávajú kombinovaný výkon 1 100 k a krútiaci moment 1 160 Nm so zrýchlením z 0 na 100 km/h za 2,6 sekundy. Prevodovka prenáša výkon na zadnú nápravu a je vybavená virtuálnym samosvorným diferenciálom, ktorý zaisťuje optimálny výkon na trati a efektívny prenos krútiaceho momentu na pneumatiky Michelin Pilot Sport 4 S. Tieto pneumatiky, vyvinuté v spolupráci s technickým centrom Michelin, sa môžu pochváliť jedinečným dizajnom inšpirovaným bocianmi a mozaikami legendárneho španielskeho architekta Antoniho Gaudího.

Foto: Hispano Suiza
Hi-tech materiály

Systém odpruženia Sagrery poskytuje výkon na pretekárskej úrovni. Obe nápravy sú vybavené zavesením s nastaviteľnými tlmičmi s možnosťou nastavenia tvrdosti a výšky. Toto nastavenie je doplnené o ochranný rám proti prevráteniu spájajúci obe strany. Inžinieri vytvorili ľahké závesné ramená a nápravové hriadele zo špeciálneho vojenského materiálu, ktorý je až osemkrát pevnejší ako bežná oceľ. Letecké a pretekárske skrutky zaisťujú nepriestrelné upevnenie.

Hispano Suiza Carmen Sagrera
Foto: Hispano Suiza

Sagrera má tiež pokročilý brzdový systém. Jednoblokové brzdové strmene poskytujú vynikajúcu tuhosť a lepší pocit z brzdenia a zároveň znižujú hmotnosť o 500 gramov. Vozidlo je vybavené 400 mm karbón-keramickými kotúčmi na oboch nápravách. Vylepšené chladenie zlepšuje výkon brzdovému systému a umožňuje mu pracovať pri teplotách až 1 000 stupňov Celzia.

Po svetovej premiére pocestuje španielsky elektrický hyperšport v polovici júla do Veľkej Británie, kde bude debutovať na ikonickom zjazde do vrchu na Goodwood Festival of Speed. Cenu výrobca nezverejnil, podľa portálu Car and Driver je za auto potrebné zaplatiť minimálne 2,5 milióna eur bez dane.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Hispano Suiza
Predchádzajúci článokNa toto SUV stoja Slováci v radoch. Vyskúšali sme jeho najnovší klon, ľudia ho budú milovať
Nasledujúci článokDopravné značky vpravo, vľavo, hore, dole. Poznáte ich význam a platnosť?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here