Spoločnosti LEGO Group a McLaren Automotive sa pustili do doteraz najťažšej výzvy. Vytvorili jedinečný a plne ovládateľný McLaren P1 vyrobený zo stavebnice LEGO Technic. Aby toho nebolo málo, jazdec McLarenu F1 Lando Norris bol naverbovaný, aby prešiel celé jedno kolo na Silverstone Circuit.
Nereálne sa stalo skutočnosťou
Lego repliku McLarenu P1 v životnej veľkosti konštruktéri vyrobili z 342 817 prvkov LEGO Technic. Má hmotnosť 1,22 tony, teda celkom dosť na stavebnicu. Avšak v tomto prípade je reč o viac, než len statickom modeli hyperšportu.
Toto vozidlo má plne funkčné riadenie, vďaka čomu je vôbec prvým veľkým modelom z lega, ktorý dokáže riadiť a zvládať zložité zákruty na pretekárskej dráhe.
Stavebnica obsahuje viac ako 768 elektrických motorov a batériu elektromobilu, vďaka čomu dokáže prejsť ďalej ako ktorýkoľvek iný model pred ním. Tento pohon v skutočnosti pozostáva z ôsmich sád motorov, z ktorých každý pozostáva z 96 motorov s funkciou LEGO Power – takto sa dostávame k finálnemu počtu 768 motorov. Zmienených osem sád motorov má napodobňovať koncepciu motora V8, ktorý bolo možné vidieť v pôvodnom McLarene P1.
Funkčné riadenie je veľkým technologickým skokom vpred. Ešte v roku 2018 sa tím LEGO Technic podujal postaviť pojazdný model Bugatti Chiron v mierke 1:1, avšak ten bol schopný jazdiť iba dopredu.
Tento rok zašli konštruktéri ďalej v tom zmysle, že funkčným riadením zabezpečili vozidlu schopnosť premiestňovať sa bez externej pomoci. A aby túto schopnosť demonštrovali dosť okázalo, presvedčili pilota F1 stajne McLaren Landa Norrisa, aby s LEGO autom prešiel celé jedno kolo na legendárnom pretekárskom okruhu Silverstone Circuit.
Stavali ho viac ako 8-tisíc hodín
Za projektom McLaren P1 zo stavebnice LEGO Technic stoja skutoční odborníci. Ide až o 23 špecialistov na dizajn a konštruktérstvo z McLaren Automotive aj spoločnosti LEGO Group. Tí spoločne vývojom aj konštruovaním strávili 8344 ľudských hodín práce.
Stavba modelu v mierke 1:1 si vyžiadala 342 817 dielikov LEGO Technic. Na a v aute sa nachádza celkovo 393 rôznych typov dielikov, pričom 11 z nich bolo vytvorených na mieru.
Hor sa za volant
Keď konštruktéri auto zmontovali, zostávalo už len pustiť sa do ultimátnej výzvy. Keďže ide o repliku superauta McLaren, kto by si mal sadnúť za volant, než jazdec McLarenu F1 Lando Norris.
Britský jazdec bol na túto úlohu viac než pripravený. Zvládol zákruty na trati s dĺžkou 5,891 km a dokončil celé kolo bez chyby. Toto miesto si automobilka nevybrala náhodou, pretože okruh je úzko spätý s históriou značky.