Domov Doprava Vykladáte si nohy na palubovku? Rýchlo s tým prestaňte, dôvod je jednoduchý…

Vykladáte si nohy na palubovku? Rýchlo s tým prestaňte, dôvod je jednoduchý…

Ak máte unavené nohy, najlepšie bude si ich niekam vyložiť. Častokrát sa počas jazdy autom stáva, že palubná doska slúži ako ideálne miesto na vyloženie nôh. Opak je však pravdou. Palubná doska auta nemusí byť tým optimálnym riešením. Viete, čo všetko riskujete, ak si ich vyložíte práve tam?

Poďme sa na to pozrieť trošku viac komplexnejšie. Koľko áut so spolujazdcovými nohami na palubovej doske ste zahliadli za posledné obdobie? Minimálne počas uplynulého leta. Alebo ste ich zahliadli aj vo svojom aute? Alebo to dokonca robíte aj vy sami ? Ak ste odpovedali áno, majte sa preto na pozore. Automobily dneška vybavili výrobcovia mnohými systémami pre maximálnu bezpečnosť posádky. Na vyložené nohy na palubnej doske je ale každý systém prikrátky. Všetkým dobre známy airbag sa môže namiesto záchrancu rýchlo obrátiť na kata. Internet je plný príbehov o nehodách, ktoré so sebou prinášajú vážne trvalé následky. A ich spoločným bodom sú práve nohy na palubnej doske.

Testy neklamú

Odborníkom tento fakt nedal spať a rozhodli sa preto rozhodli spraviť crash test s figurínou a jej nohami na palubnej doske. Výsledky hovoria za všetko. Odborníci tvrdia, že v prípade takejto simulovanej havárie, ak by nohy figuríny spočívali na zemi, by s najväčšou pravdepodobnosťou odišla bez zranení. To sa však nedalo povedať o prípade keď nohy vyložené boli. Väčšina pasažierov žije v dojme, že stihne pred nárazom dať nohy dolu z palubnej dosky. Opak je však pravdou. Náraz pri väčšine dopravných nehôd prichádza veľmi nečakane a trvá iba desatiny a stotiny sekúnd. Následky takýchto nehôd sú fatálne.

Práve pre objasnenie tejto problematiky sme položili otázku o nohách na palubnej doske aj Polícii Slovenskej republiky a dostali sme nasledovnú odpoveď: “Vozidlo je v kontexte bezpečnostných prvkov konštruované na sedenie a nie na ležanie, čím sa má za to, že v prípade zrážky by to mohlo dôjsť k devastačným poraneniam nie len osoby, ktorá má vyložené nohy, ale sú tým ohrození aj ostatní pasažieri vo vozidle.”

Internet plný dôkazov

Internetom koluje kopec fotiek a obrázkov, ktoré slúžia ako odstrašujúci príklad. Zlyhaniam sa niekedy nedá vyhnúť kvôli chybám vodiča. Konštrukcia vozidla, systémy bezpečnostných pásov a airbagy navrhli tak, aby poskytovali ochranu pred nárazom. Ale svojmu účelu budú slúžiť iba vtedy, ak sú vo vozidle pasažieri vo vzpriamenej polohe.

Ak nabudúce uvidíte nohy na palubnej doske, skúste pripomenúť svojim blízkym, aby ich položili späť na podlahu. Rovnako tak aby si vždy zapli bezpečnostný pás cez boky a cez kľúčnu kosť. Je v záujme všetkých, aby sme zostali v čo najväčšom bezpečí počas jazdy autom.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!