Domov Doprava Bratislavské letisko nedosahuje čísla spred pandémie, môže za to Rusko

Bratislavské letisko nedosahuje čísla spred pandémie, môže za to Rusko

Počas prvých osem mesiacov roka 2023 dosiahol počet cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika takmer 1,3 milióna, na odlete aj prílete. Miera obnovy počtu cestujúcich za rovnaké obdobie spred pandémie z roku 2019 tak stále zaostáva o 20 %. 

Za obdobie január až august dosiahol počet cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika 1 285 759, na odlete aj prílete. Miera obnovy počtu cestujúcich za rovnaké obdobie v porovnaní s rokom 2019, teda posledným predpandemickým rokom, dosiahla 80 %. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022 ide o 28 % nárast. Avšak v dôsledku vojny na Ukrajine vypadlo letisku približne 200 tisíc cestujúcich, ktorí pôvodne využívali linky na Ukrajinu a do Ruska. Pretrvávajúci vojnový konflikt tak bráni plnohodnotnému obnoveniu pravidelnej leteckej dopravy v porovnaní s rokom 2019, informuje Veronika Tóthová, hovorkyňa bratislavského letiska.

letisko

Silný august

V samotnom ôsmom mesiaci roka využilo odlety a prílety z bratislavského letiska celkovo 309 761 cestujúcich. Letisko tak vybavilo o vyše 60 tisíc pasažierov viac ako vlani. Pričom už na tretí deň v auguste dosiahlo letisko jubilejný 1 milión cestujúcich od začiatku roka. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022 ide o 24 % nárast. Miera obnovy počtu cestujúcich za rovnaké obdobie spred pandémie z roku 2019 tak dosiahla až 95 %. Mesiac august tým pádom predstavuje najsilnejší mesiac v tomto roku.

V auguste sa uskutočnilo na letisku celkovo 3 286 vzletov a pristátí. Za prvých 8 mesiacov tohto roka to bolo celkovo 18 260 vzletov a pristátí. Najpopulárnejšími destináciami v rámci pravidelnej dopravy v auguste boli Londýn, Burgas, Miláno, Larnaka a Alghero.

Advertisment

V charterovej doprave v mesiaci august výrazne dominovala turecká Antalya, za ňou nasleduje Larnaka na Cypre a Monastir v Tunisku. Najviac cestujúcich bolo v auguste vybavených leteckým dopravcom Ryanair, Smartwings a Air Horizont.

letisko

Exotické destinácie

Takmer o vyše mesiac, so zmenou času z letného na zimný, sa v letectve zmení aj letový poriadok. Na bratislavskom letisku pribudnú v rámci charterovej dopravy aj zaujímavé exotické destinácie, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie. Medzi nimi sú napríklad Bahrajn, Zanzibar, Salalah v Ománe, Marsa Alam v Egypte, priame lety do Vietnamu, na Kubu či do Dominikánskej republiky a to rovno jedným z najmodernejších a najúspornejších diaľkových lietadiel typu Airbus A350-900.

Tento mesiac na Letisku M. R. Štefánika navyše pribudlo ďalšie priame letecké spojenie, do Atén. Pravidelnú linku odštartovala letecká spoločnosť AEGEAN, člen aliancie Star Alliance, kde funguje vernostný program Miles+Bonus. Grécka letecká spoločnosť je pri tom považovaná za jednu z najkvalitnejších regionálnych dopravcov a je vysoko oceňovaná za jej letecký servis, ktorý zahŕňa aj možnosť zakúpenia si letenky do biznis triedy.

Priama linka do metropoly Grécka bude prevádzkovaná 2-krát týždenne, v pondelok a vo štvrtok. Po období pandémie sa tak na Letisko M. R. Štefánika vrátila opäť letecká linka, ktorá spojila Bratislavu s Aténami. Toto letecké spojenie bolo pred pandémiou prevádzkované nízkonákladovou leteckou spoločnosťou až do začiatku roka 2020. Lietať sa bude s novými a modernými lietadlami Airbus A320 a A321neo. Let do Atén trvá približne 2 hodiny.

Vysoké emisie lietadiel? Mýtus je vyvrátený, toto je realita

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!